Vedci otestovali vakcínu proti HIV: Máme na dosah ruky liek proti tejto závažnej chorobe?
Výskumníci prinášajú prvé výsledky z klinických testov vakcíny proti HIV. Čaká ich však ešte veľa práce.
Výskumníci z Duke Human Vaccine Institute vytvorili novú vakcínu, ktorá má slúžiť na liečbu ochorenia HIV. Vakcína sa zameriava na ťažko cieliteľné protilátky. Vakcína má za sebou aj prvé klinické testy, ktoré prebehli v roku 2019.
Vedci len nedávno vydali výsledky z týchto testov. Tie preukázali, že nová vakcína dokáže úspešne bojovať s niekoľkými kmeňmi HIV. Prvé pozitívne výsledky sa dostavia do niekoľkých týždňov od podania vakcíny, ktorá odštartuje dôležitú imunitnú reakciu tela.
Vakcína cieli na oblasť vonkajšej obálky vírusu HIV-1, ktorá sa nazýva MPER. Táto oblasť ostáva stabilná aj keď sa vírus mení. Vedci vysvetľujú, že protilátky mieriace na tento stabilný región dokážu zablokovať infekciu množstva cirkulujúcich kmeňov HIV.
“Naša práca predstavuje významný krok dopredu k dokázaniu toho, že vieme použiť protilátky na neutralizovanie najzložitejších kmeňov HIV. V ďalších krokoch chceme indukovať potentnejšie protilátky proti iným regiónom vírusu HIV, ktoré by zabránili jeho úniku. Zatiaľ tam nie sme, no vieme, ako sa tam dostať,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Barton Haynes.
Do výskumu sa zapojilo 20 zdravých, HIV-negatívnych pacientov. Pätnásť z nich dostalo dve zo štyroch dávok a päť dostalo tri dávky. Po dvoch dávkach mala vakcína 95% reakciu séra a 100% reakciu krvných CD4+ T buniek. Tieto merania demonštrujú silnú aktiváciu imunitného systému.
Vakcína nie je liekom pre HIV, no vedcom ukazuje, ako sa k nemu dostať
Klinické testy museli vedci prerušiť, keď jeden z dobrovoľníkov vykazoval alergickú reakciu. Autori ale vysvetľujú, že táto reakcia nebola život ohrozujúca. Alergická reakcia z tejto vakcíny sa podobala na vzácne prípady, kedy pacienti podobne reagovali na vakcínu proti COVID-19.
Neprehliadni
“Aby sme získali všeobecne neutralizujúce protilátky, musí sa odohrať séria udalostí a bežne to trvá aj roky po infekcií. Najväčšou výzvou bolo, ako tento sled udalostí získať za kratší časový úsek prostredníctvom vakcíny. Sme nadšení, že sa nám to pomocou našej vakcíny podarilo v priebehu niekoľkých týždňov,” vysvetlil vedúci výskumu, Wilton Williams.
Ďalšou vlastnosťou vakcíny bolo, že dôležité imunitné bunky ostali v štádiu vývoja. To im dovolilo získavať nové mutácie a vyvíjať sa po boku neustále sa meniaceho vírusu. Autori štúdie priznávajú, že ich čaká ešte veľa práce. Do budúcna chcú vytvoriť robustnejšiu reakciu a cieliť na viac regiónov obálky vírusu. Vakcína, ktorá dokáže úspešne vyliečiť HIV vírus sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou skladať z najmenej troch komponentov cieliacich na odlišné regióny vírusu.
V konečnom výsledku vedci potrebujú vakcínu, ktorá dokáže udrieť na všetky miesta obálky, ktoré sú citlivé. To zabráni, aby vírus utiekol preč. Nová práca ale dokázala, že očkovaním môžeme niečo také dosiahnuť. Teraz už len ostáva pracovať na efektívnejšej vakcíne.
Komentáre