Vedci odhalili tajomstvo dlhovekosti najdlhšie žijúceho stavovca: Podarí sa aj nám žiť dlhšie?

Výskumníci v novej štúdii zistili, prečo sa ospalec grónsky dožíva stoviek rokov.

titulka-starnutie_2
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci zo Society for Experimental Biology vo svojej novej štúdii odhalili tajomstvá dlhovekosti ospalca grónskeho, jedného z najdlhšie žijúcich stavovcov na Zemi.  

Vedci prezrádzajú, že svalová metabolická aktivita môže byť hlavnou príčinou, prečo sa tento druh žraloka dožíva najmenej 270 rokov a v niektorých prípadoch sa môže dožiť až viac ako 500 rokov. Výsledky štúdie nám môžu pomôcť lepšie pochopiť, ako ochrániť ohrozené druhy alebo ako predĺžiť život človeka.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Našimi výskumami chceme pochopiť, prečo dokážu tieto žraloky žiť tak dlho,” vysvetľuje Ewan Camplisson, jeden z autorov štúdie.  

Predchádzajúce štúdie predpokladali, že za dlhovekosť ospalca grónskeho môže chladné prostredie, v ktorom tento tvor žije a to, že sa hýbe len minimálne. Ako ale autori novej práce zisťujú, to nemusí byť pravda a za dlhovekosťou ospalca sa ukrývajú oveľa komplexnejšie mechanizmy.  

Väčšina živočíšnych druhov vykazuje postupom rokov zmeny v metabolizme. V tomto sa ospalec grónsky líši, pretože jeho metabolizmus ostáva počas života nezmenený.  

velky biely zralok
Zdroj: PantherMediaSeller / depositphotos.com, ilustračný obrázok

Tajomstvo dlhovekosti  

Výskumníci pre potreby štúdie merali metabolickú aktivitu enzýmov žraloka pomocou spektrofotometra. Túto aktivitu merali v rôznych fázach života žraloka a pri rozdielnych teplotách. Tu sa ukázalo, že ospalce grónske nemajú žiadnu výraznejšiu variáciu v metabolickej aktivite svalov. Vedci tvrdia, že metabolizmus žraloka sa postupom času nespomaľuje, ako to býva u iných živočíchov. Tento fakt môže zároveň byť príčinou toho, prečo sa dožívajú tieto tvory bežne aj cez 300 rokov.  

“Metabolizmus ospalca grónskeho sa líši od metabolizmu väčšiny zvierat na Zemi, ktorých metabolizmus vykazuje určité zmeny počas starnutia,” tvrdí Camplisson.  

Výsledky štúdie ale podporujú hypotézu, podľa ktorej ospalec grónsky nevykazuje tradičné známky starnutia ako iné zvieratá. Rovnako však výsledky ukázali, že metabolické enzýmy žraloka boli v teplejšej vode oveľa aktívnejšie. Autori štúdie sa domnievajú, že metabolizmus žraloka nie je špecificky prispôsobený polárnemu prostrediu. Ak by bol, potom by vedci videli menšie rozdiely v aktivite enzýmov na základe teploty.  

Najohrozenejšie živočíchy

Autori štúdie naznačujú, že živočíchy, ktoré sa dožívajú dlho a nedokážu sa až tak dobre prispôsobiť novým podmienkam, môžu v meniacom sa svete rýchlo vyhynúť. Samica tohto žraloka dospieva, až keď má 150 rokov. Pri tak dlhom čakaní má tento druh oveľa menej šancí prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam, ktoré so sebou prináša globálne otepľovanie.  

Vedci chcú v ďalších vedeckých prácach otestovať ešte viac enzýmov a tkanív. Tieto analýzy im pomôžu ešte hlbšie pochopiť, ako funguje metabolizmus ospalca grónskeho.  

“Mojim cieľom je ochrániť tento druh živočícha. Najlepšie, ako to viem spraviť, je pochopiť ich lepšie,” hovorí Camplisson.  

Autori štúdie sa zároveň domnievajú, že tieto výsledky môžu pomôcť aj nám, ľuďom. Camplisson nehovorí o kľúči k nesmrteľnosti, no verí, že poznatky o metabolizme tohto žraloka nám pomôžu lepšie pochopiť srdcové ochorenia ľudí. Pochopenie toho, ako funguje srdce ospalca grónskeho, môže vedcom prezradiť viac o tom, ako funguje naše vlastné srdce.  

Zo života vieme, že zdravie srdca človeka postupom rokov klesá. Existujú určité problémy, ktoré sa s vyšším vekom stávajú bežnejšie a závažnejšie.  

infarkt srdce
Zdroj: OgnjenO / Shutterstock.com a kung_tom / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Omladenie srdca 

Ešte začiatkom minulého roka sa však objavila zaujímavá štúdia, ktorá by nám problémy ľudského srdca mohla pomôcť vyriešiť. Vedci totiž našli spôsob, ako tento životne dôležitý orgán omladiť až o 10 rokov.  

Tou prelomovou metódou liečby má byť omladzujúci gén, ktorý vedci našli v centenariánoch, teda ľudí, ktorí sa dožívajú sto a viac rokov. Hoci výskumníci netestovali omladzujúce účinky génu na ľuďoch, keď ho podali myšiam, tento gén omladil ich srdce o ekvivalent dekády pre človeka. Viac o tomto zázračnom géne sa môžete dočítať v tomto článku. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre