Vedci odhalili, odkiaľ sa vzali nanodiamanty vo vnútri vzácnych meteoritov

Tlak, ktorý je potrebný na vytvorenie diamantov by pravdepodobne tieto meteority zničil

meteorit
Zdroj: Pixabay.com (OpenClipart-Vectors)

Meteority majú pre planetárnych vedcov neuveriteľnú hodnotu. Momentálne sú to jediné kusy skál v Slnečnej sústave, ktorých sa môžeme dotknúť a ktoré môžeme skúmať, ak nerátame vzorky z Mesiaca. Tejto téme sa venuje YouTube kanál SciShow Space.

Každý krok životnej púte meteoritu na ňom zanecháva fyzické stopy. Tieto stopy môžu poukazovať na zrážku, ktorá meteorit poslala smerom k Zemi, alebo na zrážku so zemským povrchom. Každá jedna udalosť v živote meteoritu na ňom zanechala fyzickú, ale aj chemickú stopu a zistiť, ktorá stopa sa viaže ku ktorej udalosti je kľúčové k odhaleniu tajomstiev, ktoré tento kus vesmírnej skaly ukrýva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nanodiamanty v meteoritoch

Len nedávno sa podarilo vedcom z americkej National Academy of Sciences odhaliť dôležitú stopu, ktorá sa týka jednej z najdôležitejších skupín meteoritov na Zemi. Ide o mikroskopické vrstvy diamantov, ktoré sa v meteorite ukrývajú. Ide o takzvanú skupinu Ureilitov. Už viac ako sto rokov vedci vedeli, že táto skupina meteoritov v sebe ukrýva mikroskopické čiastočky diamantov.

Meteority
Ureilit Zdroj: Wikipedia/James St. John

Tieto diamanty sú naozaj mikroskopické a môžu byť menšie ako najmenšie známe baktérie. Vedcom však lámalo hlavu to, odkiaľ sa tieto diamanty vzali. Na to, aby diamant vznikol je potrebný ohromný tlak. Predchádzajúce štúdie naznačujú, že na vytvorenie nanodiamantov, ktoré sa v Ureilitoch nachádzajú je potrebný tlak vo výške 20 gigapascalov.

Tento tlak je podľa štúdií dosiahnuteľný v útrobách protoplanét o veľkosti Merkúru, či Marsu. Preto sa niektorí vedci domnievajú, že Ureility vznikli z protoplanéty (pozn. redakcie: planéty v zárodku), ktorá sa kedysi dávno rozpadla na kusy.

Nedávno vedci preskúmali tri vzorky Ureilitov a podarilo sa im objaviť niečo pozoruhodné. Nielen že našli najväčšie kusy diamantov, aké boli v týchto meteoritoch objavené, zároveň našli aj celkom iný druh diamantu. Lonsdaleit sa neformuje počas dlhého obdobia stabilného tlaku, ale vzniká pri nárazovom šoku. Takéto obdobie prežíva každý meteorit minimálne raz, a to keď vrazí do Zeme.

Zaujímavosťou je, že tieto meteority by sa pravdepodobne vyparili ešte skorej, ako by dosiahli tlak, potrebný na vytvorenie diamantov. Vedci sa preto domnievajú, že Ureility vznikli v čase, keď do telesa, menšieho ako Merkúr, či Mars, vrazilo iné kozmické teleso. Zrážka vytvorila ohromný tlak a umožnila tak vytvorenie nanodiamantov, ale aj Lonsdaleitu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre