Vedci odhadili predtým nikdy nevideného starovekého morského krokodíla. Fosília má 185-miliónov rokov!

Vedci odhalili nový druh živočícha s názvom Turnersuchus hingleye, ktorý je najstarším objavom svojho druhu.

Fosília krokodílovitého plaza je najstaršou svojho druhu
Zdroj: Júlia d'Oliveira

V rámci novej štúdie vedci odhalili nový druh živočícha, ktorý sa radí medzi predkov moderných krokodílov. Ide o druh Turnersuchus hingleye, ktorý paleontológovia našli na juhoanglickom jurskom pobreží. Vedci našli fosílie lebky, chrbtovej kosti a končatín.

Ostatky sa datujú približne 185-miliónov rokov do minulosti a vďaka bohatému objavu dokázali paleontológovia zrekonštruovať takmer celú kostru tohto tvora, informuje portál Taylor & Francis. T. hingleye je zároveň jedinou kostrou tohto druhu z danej doby. Objav druhu pomáha vedcom vyplniť medzery vo fosílnych záznamoch a zároveň pomáha aj určiť, kedy vznikli takzvané krokodílovité živočíchy. Autori predpokladajú, že sa po prvýkrát objavili ku koncu triasu, približne pred 15-miliónmi rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Veríme, že v nasledujúcom období objavíme viac živočíchov zo skupiny krokodílovitých, ktoré sú približne rovnakého veku ako t. hingleye,“ vyjadril sa spoluautor štúdie, doktor Eric Wilberg.

Kým autori publikovali svoju štúdiu, objavila sa iná, ktorá popisovala objav lebky krokodílovitého plaza, no tentokrát v Maroku. Táto lebka je ale staršia ako objavený t. hingleye. Aj tento objav potvrdzuje, že sa krokodílovité morské plazy objavili v období trias a dokázali prežiť masové vymieranie života, ktoré na konci tohto obdobia nastalo.

Príbuzní moderných krokodílov

Zatiaľ sa ale nepodarilo objaviť žiadne fosílie krokodílovitých plazov priamo z obdobia trias. Autori štúdie sú však presvedčení, že aj počas tohto obdobia museli tieto živočíchy existovať. Objavom druhu T. hingleye však vedci môžu evolučnú cestu krokodílovitých plazov upresniť o pár miliónov rokov.

Hoci sa tieto živočíchy označujú ako krokodílovité, od moderných krokodílov sa líšia, poznamenávajú autori. Niektoré krokodílovité plazy sa prispôsobili životu v oceánoch a vyznačovali sa krátkymi plutvovitými končatinami, žraločím chvostom a namiesto kladenia vajec svojich potomkov rodili. T. hingleye sa v tomto prípade považuje za mimoriadne dôležitú fosíliu. Pochádza totiž z doby, kedy vyššie popísané charakteristiky neboli až tak plne vyvinuté.

„T. hingleye sa podobá na druh krokodílov, ktoré žijú v riekach severnej Indie. Ich lebky sa síce môžu na prvý pohľad podobať, no tieto živočíchy boli postavené úplne inými spôsobmi,“ vysvetľuje Pedro Godoy, spoluautor štúdie.

Predpokladá sa, že krokodílovité plazy mali veľký región lebky, kde sa nachádzali čeľustné svaly a tým pádom mali aj zväčšenú čeľusť. Autori predpokladajú, že vďaka tomu mohli prudko zahryznúť. To im pomáhalo hlavne pri love rýchlo sa pohybujúcej koristi. Vedci však nevylučujú ani to, že táto oblasť mala termoregulačnú funkciu ako v prípade moderných krokodílov. Živočíchom mohla pomôcť regulovať teplotu ich mozgov.

Autori štúdie veria, že sa im v ďalších archeologických prácach podarí odhaliť aj ďalšie fosílie z obdobia, kedy žil T. hingleye. Získajú tak lepšiu predstavu o tom, ako vyzerala naša planéta pred miliónmi rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre