Vedci objavili známky doteraz neznámej mayskej civilizácie: Našli sa stovky prepojených miest

V oblasti severnej Guatemaly vedci objavili stopy civilizácie s dobre vybudovanou infraštruktúrou.

Zdroj: Hansen et. al. 2022

Vedcom sa podarilo objaviť doteraz neidentifikovanú mayskú civilizáciu, ktorá existovala od roku 1000 pred Kristom, až do roku 150 nášho letopočtu. Tvorilo ju približne 964 usadlostí, ktoré prepájalo 177 km ciest. Archeologické nálezy poukazujú na to, že táto civilizácia obývala územie s rozlohou viac ako 1,5-tisíc km štvorcových. Za výskumom stoja vedci z University of Cambridge.

Stopy civilizácie sa podarilo objaviť pomocou LiDARU, technológie, ktorá meria vzdialenosti tým, že sa na cieľ zameria laserom a následne meria čas, za koľko sa odrazené fotóny vrátia naspäť. V oblasti severnej Guatemaly sa výskumníkom podarilo nájsť koncentráciu usadlostí, ktoré patria doteraz neznámej mayskej civilizácii a radia sa do preklasického obdobia mayskej civilizácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preklasické obdobie sa začalo približne 2-tisíc rokov pred Kristom a trvalo až do roku 250 nášho letopočtu. Predpokladá sa, že Mayovia v tomto období založili svoje prvé civilizácie. O presnom začiatku tohto obdobia sa stále vedú debaty, pričom niektorí posúvajú začiatok preklasického obdobia až do roku 2600 pred Kristom.

Čo sa však nového objavu týka, známky civilizácie boli objavené v jednom z najväčších a prebiehajúcich lidarových výskumov dnešnej doby. Ako sme už písali, výskumníci objavili 964 usadlostí, no nie vždy ich bolo možné považovať za mesto. Za nález v tomto prípade považovali niekoľko známok architektúry, ktoré sa nachádzali blízko seba. Predpokladá sa, že 964 nálezov spolu tvorilo približne 417 miest a dedín. Všetko nasvedčuje, že išlo o jednotnú civilizáciu.

„Hovoríme síce o mestách a dedinách, no pre výskumníkov boli tieto termíny citlivou témou pomerne dlhú dobu. Hoci sa ich pokúsili v predchádzajúcich výskumoch definovať, stále nevieme o tom, koľko obyvateľov sa mohlo v preklasickom mayskom meste či dedine nachádzať. Výskumy nám prinášajú odhady, ktoré sa do veľkej miery líšia,“ píšu autori vo svojej práci.

Jednotné charakteristiky

Podľa štúdie by sa za mesto mohla považovať veľká skupina či už obytných alebo verejných stavieb. Mestečko by  tomto prípade označovalo oveľa redšiu skupinu obytných domov. Predpokladá sa, že mestečko v tomto prípade nemalo až tak veľa náboženských stavieb. Potom tu našli dediny, ktoré boli len zoskupením obytných domov, pričom sa tu a tam objavila aj nejaká náboženská stavba. Dedina sa však nemusela vyznačovať sakrálnymi stavbami.

Doteraz nepoznanú civilizáciu objavili na okraji Mayskej ríše a dlhú dobu sa predpokladalo, že tento región nebol veľmi obývaný. Nedávny nález však hovorí o opaku. 417 miest a dedín bolo poprepájaných cestnou infraštruktúrou. Ako vysvetľujú autori štúdie, táto civilizácia mohla jednoducho cestovať z jednej usadlosti do druhejči už na návštevu alebo kvôli práci. V niektorých väčších štruktúrach objavili aj stopy pyramíd. Autori štúdie sa domnievajú, že tieto mestá slúžili ako významné politické centrá.

Výskumníci objavili doteraz nepoznanú mayskú civilizáciu
Zdroj: Hansen et. al. 2022

Ako píšu autori vo svojej práci, archeologické nálezy vykazovali konzistenciu v tom, ako boli postavené. Rovnakú konzistenciu našli aj na keramike, umení či výstavbe ciest. Na základe toho usudzujú, že v danom regióne žila civilizácia s centralizovanou politickou, sociálnou a ekonomickou štruktúrou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre