Vedci objavili viac ako 300 druhov nových vírusov, ktoré majú „pozoruhodné vlastnosti“

Tieto vírusy sú schopné komplexných trikov, ktoré sa spájajú so živými organizmami.

Chrípka
Zdroj: flickr.com(NIAID)

Vedci stále objavujú nové vírusy, ktoré majú zvláštne vlastnosti. Výskum, ktorý bol publikovaný minulý rok, objavil množstvo nových druhov vírusov, napádajúce baktérie. Podľa výskumníkov nejde o normálne vírusy, len v menšom merítku, ale o organizmy, ktoré sú schopné trikov, predtým pozorovaných len pri živých bytostiach.

Portál Gizmodo píše, že za posledné roky sme objavili množstvo nových vírusov, ktoré boli väčšie, než je normálne. Niektoré boli dokonca väčšie, ako určité druhy baktérií. Nie je to však len veľkosť, ktorá vedcov prekvapila, ale aj genetika.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najväčšie vírusy, ktoré sme objavili majú stovky génov s viac ako miliónom základných párov. Zaujímavosťou je, že tieto druhy vírusov možno pozorovať pod tým najslabším mikroskopom. Ide o takzvané „obrie vírusy“ a výskumníci ich objavili primárne v amébach. Tieto vírusy sa nachádzajú v prostredí, ktoré nemá s ľudským telom takmer nič spoločné.

Minulý rok sa ale našli podobne veľké vírusy, žijúce v črevných baktériách obyvateľov Bangladéša. Za objavom stojí tím vedcov, ktorý svoju prácu publikoval vo vedeckom časopise Nature. Rovnaký tím nedávno objavil ešte väčšie typy vírusov. Tie sme našli odberom vzoriek z nášho prostredia, napríklad tečúcej, alebo morskej vody, či rôznych bahenných sedimentov.

Tím vedcov objavil viac ako 300 nových druhov vírusov, ktoré mali viac ako 200-tisíc základných párov. Najväčší z nich mal dokonca 735-tisíc párov – viac ako desaťnásobok priemerného vírusu. Tieto veľké vírusy majú gény, ktoré sa bežne nachádzajú v živých organizmoch, či bunkách. To znamená, že tieto typy vírusov sú schopné komplexných trikov.

Šikovné vírusy

Veľké vírusy môžu mať gény, ktoré používajú baktérie na to, aby sa dokázali ubrániť vírusom. Ide o systém CRISPR, ktorý používajú baktérie a iné jednobunkové organizmy, na rozdelenie DNA vírusov, ktoré ich chcú napadnúť. Výskumníci sa domnievajú, že veľké vírusy môžu posilniť obranyschopnosť napadnutej bunky, aby sa ubránili pred iným vírusom, napádajúcim bunku.

Veľké vírusy môžu zdieľať určité vlastnosti obrích vírusov, no napriek tomu nie sú tieto dve skupiny vírusov príbuzné. Namiesto toho vedci tvrdia, že tieto vírusy patria do samostatnej čeľade. Viac ako 300 nových vírusov vedci rozdelili do 10 samostatných čeľadí.

Obrie vírusy sú podľa vedcov pre ľudí neškodné, no to sa nedá povedať o veľkých vírusoch. Tie našli v črevných baktériách, kde môžu narúšať mikroflóru. Zároveň môžu zvýšiť riziko určitých chorôb, alebo urobiť baktérie odolnejšie voči antibiotikám. Zároveň môžu vírusy podporiť vznik určitého ochorenia.

Zatiaľ však vedci nedokážu popísať, aký môžu mať tieto veľké vírusy dopad na naše zdravie. Ich výskum ale ukázal, že svet vírusov je oveľa komplikovanejší a zaujímavejší, než sme si doteraz mysleli. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre