SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedci objavili vesmírnu kuriozitu: Táto galaxia nemá v sebe žiadnu temnú hmotu

Podľa súčasných poznatkov môže temná hmota pomáhať držať galaxie pokope. Prečo ale v tejto jednej chýba?

250-miliónov svetelných rokov od nás leží galaxia, ktorá sa označuje ako AGC 114905. Jej veľkosť je rovná Mliečnej dráhe, no napriek tomu sa v nej nachádza tisíckrát menej hviezd, než v našej domovskej galaxii, píše portál Space.

Teoretické modely naznačujú, že takáto galaxia musí držať pokope vďaka temnej hmote, no pozorovania teleskopu Very Large Array nedokázali žiadnu nájsť. Temná hmota je záhadný druh hmoty, ktorú vedci nedokážu pozorovať. Napriek tomu sa predpokladá, že tvorí až 85% všetkej hmoty vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Temná hmota nevyžaruje žiadne svetlo, ani energiu. O jej existencii sa začalo hovoriť už od 20. rokov minulého storočia. Astronómovia si začali uvedomovať, že vo vesmíre sa môže nachádzať viac hmoty, než sú schopní pozorovať. Odvtedy dôkazy, podporujúce temnú hmotu, len pribúdali.

„Pohyb hviezd vám povie, koľko hmoty sa vo vesmíre nachádza. Je im jedno, aký druh hmoty to je, zaujíma ich len to, že sa tam hmota nachádza,“ vyjadril sa Pieter van Dokkum, výskumník z univerzity Yale.

Van Dokkum bol vedec, ktorý identifikoval zvláštnu galaxiu s názvom Dragonfly 44. Tá sa skladá prevažne z temnej hmoty. Momentálne vedci nevedia, z čoho sa temná hmota skladá a preto je naozaj náročné ju vo vesmíre pozorovať.

Galaxia bez temnej hmoty

Astronómovia síce nedokážu temnú hmotu pozorovať priamo, no všímajú si jej gravitačný vplyv na všetky objekty v našom vesmíre. Galaxia AGC 114905 nie je náhodným cieľom. Už v minulosti si vedci všimli, že táto galaxia, a s ňou aj 5 ďalších, majú podozrivo nízko temnej hmoty. Predhádzajúce pozorovania avšak nepriniesli žiadne konkrétne dôkazy, preto sa vedci zamerali na galaxiu AGC 114905 ešte raz. Tentokrát použili teleskop Very Large Array.

Teleskop Very Large Array patrí k najvýkonnejším zariadeniam na Zemi, no 40-hodinové pozorovania nenašli vôbec žiadne stopy  temnej hmoty.

„Výsledok nebol v žiadnom smere prekvapujúci, práve naopak. Čakali sme ho, lebo sedí s našimi predchádzajúcimi meraniami,“ vyjadril sa Pavel Mancera Pina, astronóm z University of Groningen.

AGC 114905 nie je prvou galaxiou, v ktorej by sa nenachádzala žiadna temná hmota. Podobnú galaxiu objavili astronómovia aj v roku 2018. Tá sa označuje ako NGC 1052-DF2 a nachádza sa od nás 60-miliónov svetelných rokov.

Lenže prečo nemá galaxia v sebe žiadnu temnú hmotu? Astronómovia teoretizujú, že ju o ňu mohla pripraviť iná, väčšia galaxia, ktorá sa nachádza neďaleko. Situácia sa však komplikuje, pretože v okolí galaxie AGC 114905 sa nenachádza žiadna galaxia, ktorá by to dokázala.

Vedci momentálne skúmajú ďalšiu galaxiu, zo zbierky šiestich galaxií, ktoré sa vymykajú štandardnej charakteristike. Ak ani v tejto galaxii nezaznamenajú žiadne stopy temnej hmoty, znamená to, že vo vesmíre existujú galaxie, ktoré môžu existovať aj bez tejto záhadnej látky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close