SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili planétu podobnú Zemi. Už čoskoro budú skúmať či existuje na jej povrchu život

Vedcom sa podarilo objaviť exoplanétu „GJ 357 d“, ktorá má vhodné tepelné podmienky na život. Už čoskoro budú na nej hľadať život.

Tím vedcov z Cornell University hovorí, že sa im podarilo nájsť prvú potencionálne obývateľnú planétu podobnú Zemi mimo našej slnečnej sústavy pomocou prieskumného satelitu NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Na tému upozorňuje portál Futurism.com.

GJ 357 d

Objav, ktorý sa podaril skupine vedcov bol včera publikovaný v časopise Astronomy & Astrophysics. Hviezda planéty „GJ 357 d“ má približne 1/3 veľkosti nášho Slnka a je zhruba o 40% chladnejšia. Vzdialená je 31 svetelných rokov v súhvezdí Hydra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Novoobjavený systém obsahuje celkovo 3 exoplanéty (pozn. redakcie: exoplanéta je planéta obiehajúcu inú hviezdu ako je Slnko, teda patriaca do inej planetárnej sústavy), z  ktorých jedna má teploty dostatočné na to, aby na planéte mohla byť voda v tečúcom skupenstve. Zároveň je teplota vhodná aj pre samotný život, tak ako ho poznáme na Zemi.

Vedci objavili planetu podobnu Zemi na ktorej by mohol byt zivot
Zdroj: Youtube (NASA Goddard)

„Je to vzrušujúce, pretože toto je prvá  blízka super-planéta podobná Zemi, ktorá by mohla skrývať život.“, hovorí  Lisa Kalteneggerová, astronómka v spoločnosti Cornell a členka vedeckého tímu NASA TESS, ktorá ďalej dopĺňa: „…a  bola odkrytá pomocou TESS (pozn. redakcie: prieskumný satelit), počas našej malej misie s obrovským dosahom,“.

Podľa tímu spoločnosti Cornell je vysoká pravdepodobnosť, že by skutočne mohla skrývať život.

„Planéta GJ 357 d by mohla v hustej atmosfére udržať na svojom povrchu tekutú vodu ako Zem, a pomocou ďalekohľadov, ktoré budú čoskoro online, by sme mohli nájsť známky života,“, hovorí Kalteneggerová.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close