Vedci objavili planétu, ktorá si dokáže zničiť vlastnú atmosféru, patrí medzi najhorúcejšie planéty vesmíru

Kvôli teplote sa molekuly rozkladajú na atómy a dokážu sa spojiť jedine na nočnej strane planéty

Modrý supergigant
Zdroj: NASA

Pred pár rokmi sa vedcom podarilo objaviť najhorúcejšiu planétu v známom vesmíre. Nad svojim objavom doslova žasli, no planéta KELT-9b si pre nich pripravila ešte jedno prekvapenie.

Nový výskum ukázal nielenže je horúcejšia ako niektoré hviezdy, no v atmosfére sa nachádza vyparené železo a iné vzácne kovy. Teplo je natoľko intenzívne, že dochádza k planetárnemu „rozpúšťaniu,“ pričom sa trhajú molekuly, z ktorých je atmosféra zložená.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
KELT-9b
Zdroj: NASA

Ide  o planétu, ktorá je rotáciou viazaná so svojou hviezdou, čo znamená, že jedna strana vždy pokrytá svetlom a druhá leží v tme. Planéta je trikrát väčšia ako Jupiter a od nás sa nachádza 670 svetelných rokov. Na jej povrchu namerali 4 300 °C na dennej strane planéty. Vedci označili planétu ako super-horúci Jupiter a jedná sa o najhorúcejšiu planétu, akú vedci objavili.

Obieha okolo modrého supergiganta (pozn. redakcie: typ hviezdy), ktorý sa nazýva HD 195689. Na povrchu hviezdy sa teploty vyšplhali na takmer 10-tisíc °C. Čím viac sa na ňu pozeráme, tým divokejšie sú naše závery. Jedná sa o posledné pozorovanie Spitzerovho teleskopu, ktorý išiel nedávno do dôchodku.

Astronómovia objavili, že denná strana je natoľko horúca, že sa na povrchu neudržia ani molekuly vodíka. Rozložili sa na jednotlivé atómy a spojiť sa môžu jedine na nočnej strane planéty, ktorá je relatívne chladnejšia a má len 2 300 °C. Planéty, ktoré obiehajú blízko svojej domovskej hviezdy sú na ňu vždy viazané. Atmosféra sa na nich ale môže pohybovať, čo vysvetľuje, prečo nie je nočná strana planéty chladnejšia. Atmosféra svojim pohybom roznesie teplo po povrchu.

Ďalšou záhadou je bod, ktorý je najbližšie k domovskej hviezde. Pri planéte KELT-9b, je tento bod, ktorý dostáva najviac tepla vychýlený. Môžu za to rýchlo rotujúce atmosférické prúdy, ktoré šíria teplo nesymetricky. To však musí byť ešte potvrdené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre