Vedci objavili nový zdroj mikroplastov, s ktorým nikto nepočítal. Je dosť možné, že ho práve teraz máš v ústach
Vedci identifikovali ďalší zdroj mikroplastov, ktoré konzumujeme. Možno práve aj teraz prijímaš plasty, o ktorých nevieš.
Zahraničný server Gizmodo poukázal na nové poznatky o mikroplastoch, ktoré prekvapili aj odborníkov. Vedci totiž identifikovali nečakaný zdroj týchto drobných častíc, ktorý možno máš aj teraz v ústach, ide o žuvačky. Najnovší výskum ukazuje, že počas žuvania sa do slín môžu uvoľňovať stovky až tisíce mikroplastov, ktoré sa následne dostávajú do ľudského tráviaceho traktu.
Mikroplasty boli doteraz objavené takmer všade, o čom určite dobre vieš. Od arktického ľadu až po ľudské orgány ako krv, semenníky či mozog. Nová štúdia však poukazuje na to, že aj bežné každodenné návyky, ako je žuvanie žuvačiek, môžu významne prispievať k ich príjmu.
Výskum bol predstavený na jarnej konferencii Americkej chemickej spoločnosti (ACS). Tím vedcov analyzoval desať komerčne dostupných značiek žuvačiek, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch, polovicu syntetických, polovicu prírodných. Každú žuvačku testoval rovnaký účastník, aby sa zabezpečila konzistentnosť. Výskumníci predpokladali, že plastové žuvačky uvoľnia viac mikroplastov, no výsledky ukázali niečo iné, prekvapujúce.
Koľko mikroplastov skonzumuje jeden človek?
Vzorky slín boli analyzované pomocou mikroskopického farbenia a infračervenej spektroskopie. Zistilo sa, že syntetické aj prírodné žuvačky uvoľňujú podobné množstvo mikroplastov. Možno sa teraz pýtaš, čo to znamená. To naznačuje, že plastové častice vznikajú najmä mechanickým trením pri žuvaní, a nie chemickým rozkladom, čo sa doposiaľ predpokladalo.
Priemerný počet mikroplastov uvoľnených zo žuvačky bol približne 100 častíc na gram. Až 94 % z nich sa uvoľnilo počas prvých ôsmich minút žuvania. Niektoré značky dosiahli hodnoty až 600 častíc na gram. Je tam tiež ale ešte jedno podstatné ale. Vedci upozorňujú, že analyzovali iba častice väčšie ako 20 mikrometrov, takže skutočné množstvo môže byť ešte vyššie.
Neprehliadni
Sanjay Mohanty z Kalifornskej univerzity v Los Angeles zdôraznil, že cieľom výskumu nie je šíriť paniku, ale upozorniť na bežné spôsoby expozície plastom.
„Nevieme, či sú mikroplasty pre ľudí nebezpečné. Neexistujú štúdie na ľuďoch. No vieme, že plastom sme denne vystavení, a práve to sme chceli preskúmať,“ uviedol.
Podľa predchádzajúcich odhadov človek ročne skonzumuje najmenej 50 000 mikroplastov. Ak niekto prežuje 160 až 300 žuvačiek ročne (čo je v priemere 15 až 30 balíkov), môže len z tejto činnosti prijať približne 30 000 mikroplastov.
Komentáre