Vedci objavili nový materiál. Popisujú ho ako „medzičlánkom“ medzi vesmírnymi minerálmi a minerálmi na Zemi

Výskumníkom z University of South Florida sa dostal do rúk materiál, ktorý by sa mohol radiť do úplne novej skupiny minerálov.

mineral
Zdroj: Cagla Acikgoz / Shutterstock.com, ilustračný obrázok

Výskumníci z University of South Florida objavili nový fosforový materiál po jednej neočakávanej udalosti. Tento materiál vznikol po tom, ako blesk zasiahol strom v oblasti New Port Richey a objav by sa mohol radiť do úplne novej skupiny minerálov. Tento materiál sa po prvýkrát objavil v pevnej forme na Zemi, konštatujú vedci.

Ako vysvetľujú, ešte nikdy predtým nevideli, že by sa tento druh materiálu prirodzene vyskytoval na Zemi. Podobné materiály nachádzame v meteoritoch a vo vesmíre, no ani jeden nie je totožný materiálu, ktorý v rámci novej štúdie popísali vedci. Vo výskume preto vedci popisujú, ako môžu vysokoenergetické udalosti, napríklad zásah blesku, vytvoriť jedinečné chemické reakcie. V tomto prípade viedli reakcie k vytvoreniu úplne nového materiálu. Ten je akýmsi medzičlánkom medzi vesmírnymi minerálmi a minerálmi, ktoré môžeme nájsť na Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keď blesk zasiahne strom, zem vo väčšine prípadov exploduje a okolitá tráva odumiera. Vzniká tak akási jazva a elektrický výboj sa šíri cez blízke skaly, pôdu, či piesok. Vzniká tak fulgurit, ktorý sa prezýva aj ako fosilizovaný blesk,“ tvrdí Matthew Pasek, jeden z autorov novej štúdie.

Doteraz nepoznaný materiál

Špeciálny fulgurit našli majitelia domu, neďaleko ktorého blesk zasiahol strom. Tento fosilizovaný blesk sa pokúšali predať a Pasek ho odkúpil. Následne začal spolu s vedeckým tímom výskum, ktorý viedol k nečakanému objavu. V rámci nového výskumu skúmali neobvyklé minerály, ktoré obsahujú fosfor. Na základe toho môžu lepšie pochopiť vysokoenergetické fenomény.

„Je dôležité pochopiť koľko energie má blesk. Na základe toho môžeme lepšie poznať, aké škody môže úder blesku napáchať a aký je nebezpečný. Ak je blesk dostatočne energetický na to, aby roztavil skalu, potom môže s ľahkosťou roztaviť človeka,“ vysvetľuje Pasek.

Vo vlhkých prostrediach sa častokrát stáva, že železo obklopí korene stromu. Ak do tohto stromu udrie blesk, môže železo zapáliť. Vznieti sa však nielen železo, ale aj uhlík. Tieto dva prvky viedli ku vzniku fulguritu, ktorý vyzeral ako kovová guča. Vo vnútri sa však nachádzala farebná kryštálová hmota, s ktorou sa vedci doteraz nestretli.

V ďalších krokoch sa pokúsili materiál rekonštruovať v laboratóriu, no bez úspechu. Domnievajú sa, že vzniká mimoriadne rýchlo, ak sú splnené presné podmienky. Ak materiál zahrievajú príliš dlho, vznikne podobný minerál, ktorý možno nájsť v meteoritoch. Domnievajú sa, že na mladej Zemi tieto procesy prebiehali oveľa častejšie.

Závery štúdie naznačujú, že ďalšie výskumy by mohli odhaliť aj iné materiály, ktoré vznikajú podobnými procesmi. Vedci veria, že veľa z nich mohlo hrať úlohu pri vzniku života na Zemi. V ďalších krokoch vedci materiál preskúmajú ešte viac a pokúsia sa zistiť, či ho môžeme oficiálne zaradiť medzi minerály.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre