SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vedci objavili hviezdu, ktorá nielenže obieha okolo čiernej diery, ale zároveň rotuje okolo nej ohromnou rýchlosťou

Pre vedcov bolo prekvapením, ako si tak rýchla hviezda dokáže udržať stabilnú obežnú dráhu.

Výskum univerzity v Kolíne nad Rýnom v spolupráci s českou Masarykovou univerzitou odhalil najrýchlejšiu hviezdu, akú sa ľudstvu zatiaľ podarilo objaviť. Táto hviezda sa nazýva S4716 a v najnižšom bode svojej obežnej dráhy sa dostane nebezpečne blízko k čiernej diere.

S4716 sa radí do hviezdokopy S, ktorá sa nachádza v jadre našej galaxie v blízkosti supermasívnej čiernej diery Sagittarius A*. Čierna diera v jadre Mliečnej dráhy sa považuje za jednu z tých „menších“ s hmotnosťou okolo 4-miliónov Sĺnk. Väčšie supermasívne čierne diery majú hmotnosti, počítajúce sa v miliardách násobkov hmotnosti Slnka. Najväčšia čierna diera je TON618 s hmotnosťou 66-miliárd Sĺnk.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas novej štúdie astronómovia zistili, že táto hviezda dosahuje rýchlosť 8-tisíc km za sekundu a v najnižšom bode sa dostane k čiernej diere na vzdialenosť 100 astronomických jednotiek, čo je na astronomické pomery naozaj veľmi málo. Jedna astronomická jednotka popisuje vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom, čo je približne 150-miliónov km, píše portál Phys.

V hviezdokope S sa nachádza viac ako stovka hviezd a všetky sa pohybujú mimoriadne rýchlo. Hviezdy sa od seba líšia svojou jasnosťou, no jedna konkrétna, S2, je pre astronómov „tŕňom v oku“.

„Hviezda S2 je ako vysoký človek, ktorý si v kine sadne priamo pred vás, zakrýva všetko, čo je dôležité,“ vysvetľuje vedúci štúdie doktor Florian Peissker.

Vesmírne prekvapenie

Hviezda S2 zakrýva čiernu dieru väčšinu času, no na krátky moment dokážu astronómovia pozorovať okolie supermasívnej čiernej diery. Nahliadnuť do jadra našej galaxie nemajú vedci jednoduché, preto hľadajú stále nové spôsoby, ako zistiť, čo sa tam deje. Vo svojej novej práci dokázali pozorovať obežnú dráhu najrýchlejšej objavenej hviezdy, ktorá okolo čiernej diery obehne raz za štyri roky. Hviezdu pozorovalo až päť teleskopov, pričom štyri z nich vedci spojili do jedného veľkého teleskopu. To im umožnilo získať presnejšie údaje. Obežná dráha hviezdy S4716 bola pre astronómov prekvapením.

„Vôbec sme nečakali že môže hviezda existovať na stabilnej obežnej dráhe okolo supermasívnej čiernej diery, zatiaľ čo sa pohybuje tak rýchlo a blízko,“ vyjadril sa Peissker.

Astrofyzik z Masarykovej univerzity, Michael Zajaček vysvetľuje, že hviezdy v blízkosti čiernej diery nevznikajú tak jednoducho. Obežnú dráhu S4716 opisuje ako zvláštnu a predpokladá, že hviezda vznikla o niečo ďalej, než kde ju mohli pozorovať dnes. Jedným z vysvetlení je to, že hviezda reagovala s inými hviezdami v hviezdokope, čo menilo jej obežnú dráhu. Vplyvom gravitačných interakcií sa orbita scvrkla a hviezda sa ocitla v blízkosti čiernej diery.

Obežné dráhy hviezd v jadre galaxie. Čierna diera je označená čiernym krížikom. Zdroj: The Astrophysical Journal

Objav hviezdy S4716 leží podľa autorov štúdie na hranici toho, čo dokážu tradičné teleskopy pozorovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close