SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili 41 miliónov rokov starý jantár, v ktorom boli uväznené dve páriace sa muchy

Dva uväznené živočíchy sú staré približne 41 miliónov rokov

Pred 41 miliónmi rokov sa dve dlhonohé muchy rozhodli, že si užijú trošku romantiky. Tú im rýchlo pokazila miazga, ktorá ich obklopila a následne stvrdla. Vytvorila tak jantárovú rakvu, kde ostali tieto dva organizmy uviaznuté.  Na tému upozorňuje portál livescience.com

Nález páriacich sa múch môžeme považovať ako fascinujúci pohľad do obdobia Eocénu (pozn. redakcie: okolo 55-34 miliónov rokov dozadu). Ide o jeden z mnohých jantárov, ktorý zachytáva pohľad na živočíchy z minulosti. Jantár bol objavený v Austrálii, kde vedci preskúmali tisícky nálezov z oblasti západnej Tasmánie a aj z iných oblastí, ako napríklad Nový Zéland.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem múch „pristihnutých pri čine“ vedci identifikovali aj Jantár, v ktorom sa ukrývala hŕstka malých pavúkov, ktoré sa podľa všetkých dôkazov práve vyliahli. Taktiež objavili vzorky rastlín z lesov, ktoré kedysi rástli pri južnom póle a najstaršie objavené fosílie mravcov. Autori novej štúdie našli aj najstarší jantár, ktorý sa datuje 230 miliónov rokov dozadu a vznikol na dávnom superkontinente Pangea.

Spodná časť Pangei bol ešte starší superkontinent Gondwana. Ten sa neskôr od Pangei oddelil a z neho vznikla dnešná Afrika, Antarktída, Austrália, India, Madagaskar a Južná Amerika. Nálezy jantárov dokazujú, že Austrálske stromy boli schopné produkovať miazgu aj pred 230 miliónmi rokov. Ide o dôkaz o dôležitej klimatickej zmene, ktorá zapríčinila zvýšenie dažďov na kontinente Pangea.

Ďalším zarážajúcim faktom je počet rastlín, či živočíchov, ktoré sa zachovali vo vzorkách jantáru. Autori štúdie našli tieto stopy dávneho života po analýze viac ako 2500 vzoriek jantárov.

„Odlišnosť a úroveň zachovania organizmov je pre nás veľkým prekvapením. Teraz máme v rukách prvý definitívny pohľad na dávne Zemské ekosystémy. Ide o obdobie, kedy boli Austrália a Antarktída spojené  a nachádzali sa v južnejších oblastiach našej planéty,“ povedal autor štúdie, Jeffrey Stilwell.

Zdroj: nature.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close