Veda a výskum

Vedci našli spôsob ako odstrániť kruté vedľajšie účinky silných liekov proti bolesti

Lieky od bolesti nie sú novinkou, no stále so sebou nesú výrazné vedľajšie účinky ako je napríklad závislosť. Vedci našli spôsob ako sa tomu vyhnúť.

Lieky proti bolesti nie sú žiadnou novinkou, no ani napriek obrovským pokrokom v medicíne sa stále nedokážeme vyhnúť nebezpečným vedľajším účinkom, ktoré tieto liečivá predstavujú. Potlačenie bolesti so sebou aj dnes nesie mnohé riziká, napríklad halucinácie, alebo závislosť.

Už niekoľko rokov sa výskumníci pokúšajú aktivovať jeden typ opioidového receptoru, ktorý by liečil bolesť. Pritom sa snažia vyhnúť sa aktivácii iného typu receptoru, ktorý vyvoláva závislosť. Ak sa im to podarí, objaviť sa môže aj ďalší nežiadúci efekt, v tomto prípade už spomenuté halucinácie. Výskumníci z Washington University vo svojej novej práci objavili cestu, ktorá by mohla nakoniec viesť k bezpečnejším a spoľahlivejším liekom od bolesti, bez rizika halucinácií alebo závislosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi najbežnejšie analgetiká patrí morfium alebo oxykodón. Stretnúť sa môžeme aj z drogami heroín, alebo fentanyl. Tieto drogy, rovnako ako aj legitímne analgetiká, cielia na mu opioidové receptory na nervových bunkách. Na jednu stranu uľavujú od bolesti, no spôsobujú aj pocity eufórie a tým vedú k závislosti. Druhý typ receptorov, kappa, môže tiež pomôcť uľaviť od bolesti, no vyvoláva halucinácie.

V rámci novej štúdie vedci pravdepodobne objavili mechanizmy, ktoré za halucináciami stoja. V budúcnosti by potom mohli nájsť spôsob, ako uľaviť pacientovi od bolesti bez toho, aby mu privodili halucinácie. Pomocou elektrónovej mikroskopie vedci zistili, ako sa prírodná zlúčenina spojená so šalviou viaže len na kappa receptor a spôsobuje halucinácie.

„Už od roku 2002 sa vedci pokúšali zistiť ako táto malá molekula spôsobuje cez kappa receptory halucinácie. V rámci našej práce sme zistili ako sa viaže na receptor a aktivuje potenciálne halucinogénne cesty. Našli sme aj iné väzby, ktoré však k halucináciám nevedú,“ tvrdí vedúci výskumu, Tao Che.

Lepšie analgetiká

Ak by sa vedcom podarilo vytvoriť liek, ktorý by využil iné väzobné miesta na receptore kappa, potom by mohli vedci vytvoriť bezpečnejšie lieky proti bolesti. Tie by si už so sebou neniesli riziko halucinácií, ani závislosti. Podľa autorov štúdie ide o mimoriadne dôležitý krok vpred. Staršie analgetiká cieliace na kappa receptor spôsobili v roku 2021 viac ako 100-tisíc úmrtí z predávkovania na území Spojených štátov. Nebezpečnými sú podľa autorov štúdie najmä syntetické opioidy, napríklad fentanyl.

Novšie analgetiká aktivujú jednu z niekoľkých signálnych ciest, ktorá v tomto prípade môže spôsobiť halucinácie. Výskumníci ale v rámci novej štúdie dokázali, že možno využiť iné signálne cesty, pričom schopnosť tlmiť bolesť sa nezmení. To by mohlo viesť k bezpečnejším liekom proti bolesti. Táto práca je však zatiaľ len teoretickou. Autori dúfajú, že sa v budúcnosti iným vedcom podarí bezpečnejšie analgetikum vytvoriť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close