Vedci našli pod Tichým oceánom niečo zvláštne. Nikto nevie, čo sú tieto štruktúry zač
Nová štúdia použila zatiaľ najpresnejšiu simuláciu interiéru našej planéty a odhalila záhadné štruktúry v zemskom plášti.
Výskumníci z inštitútu ETH Zurich sa vo svojej novej štúdii lepšie pozreli na nižšie vrstvy zemského plášťa, v ktorých sa seizmické vlny po zemetraseniach šíria odlišne, než sa pôvodne predpokladalo. Tieto zmeny naznačujú, že v zemskom plášti môžu existovať štruktúry s odlišnou kompozíciou, než majú okolité horniny.
Výskum má zároveň potenciál zmeniť naše chápanie platňovej tektoniky, procesu, ktorý neustále mení tvár našej planéty pohybom kontinentov. Autori štúdie vysvetľujú, že zatiaľ neexistuje spôsob, ako by sme sa mohli priamo pozrieť na zemský plášť. Táto planetárna vrstva sa nachádza hlboko a zatiaľ sa nám nepodarilo vyvŕtať dostatočne hlbokú dieru, ktorá by nám dovolila zobrať vzorky z tejto vrstvy.
Nachádza sa pod Tichým oceánom stratený kontinent?
Zemský plášť sa nachádza medzi horúcim zemským jadrom a kôrou, najvrchnejšou vrstvou planéty. Keďže nemôžeme do zemského plášťa nahliadnuť, výskumníci používajú nepriame metódy, napríklad seizmické vlny, na to, aby odhalili, čo sa deje v hlbinách našej planéty.
Keď sa na Zemi odohrá zemetrasenie, seizmické vlny sa šíria od epicentra do všetkých smerov. Keď cestujú útrobami našej planéty, seizmické vlny sa lámu, rozptyľujú a odrážajú. Rôzne vlny sa šíria rôznymi rýchlosťami, no ich rýchlosť zároveň závisí aj na type materiálu, ktorým vlny prechádzajú. Hlavnými charakteristikami sú hustota a elasticita materiálov.
Seizmické vlny sú zaznamenané seizmografmi a na základe výsledkov výskumníci odhadujú štruktúru a kompozíciu vnútorných vrstiev planéty. Výskumníci v rámci novej štúdie odhalili pozostatky dávno ponorených tektonických platní na miestach, kde by nemali žiadne byť. Použili na to nový model s vysokým rozlíšením.
Neprehliadni
“Pozostatky platní sme našli pod veľkými oceánmi alebo v interiéri kontinentov, priveľmi vzdialené od hraníc tektonických platní, kde by sa mali nachádzať. Ďalším prekvapením bolo, že sme neodhalili žiadne geologické dôkazy o minulej subdukcii,” píšu výskumníci.
Subdukcia je proces, kedy sa jedna tektonická platňa podsunie pod druhú a ponára sa do hlbín našej planéty. Výskumníci v rámci novej štúdie nevyužili len jeden typ zemetrasenia na študovanie záhadných regiónov v zemskom plášti. Využili všetky typy seizmických vĺn na vytvorenie čo najpresnejšieho modelu, ktorý je ale výpočtovo veľmi náročný. Na spracovanie simulácie využili superpočítač Piz Daint, ktorý sa nachádza v Lugane. Otázkou výskumu bolo, či sa pod Tichým oceánom nachádza stratený kontinent Zeme.
“Z našej štúdie vyplýva, že záhadné štruktúry v zemskom plášti sú bežnejšie, než sme spočiatku predpokladali,” tvrdí Thomas Schouten, jeden z autorov štúdie.
Vedci môžu zatiaľ len hádať
Záhadné regióny sa nachádzajú pod západnou časťou Tichého oceána. Ako sme už ale spomenuli, podľa našich teórií platňovej tektoniky, by sa v tejto oblasti nemal nachádzať žiaden materiál z tektonických platní. Neexistuje totiž šanca, že by sa v tomto regióne v nedávnej geologickej histórii odohrala subdukcia. Momentálne vedci nemajú jasnú predstavu o tom, odkiaľ sa materiál zobral a čo predstavuje pre vnútornú dynamiku planéty.
Autori štúdie môžu v tomto bode len špekulovať. Predpokladajú, že anomálie v zemskom plášti môžu mať niekoľko vysvetlení. Jednou z nich je, že v skutočnosti ide o materiál bohatý na kremík, ktorý v tomto regióne existuje už 4-miliardy rokov, od vytvorenia celého zemského plášťa.
Zároveň ale môže ísť o zóny, v ktorých sa nachádzajú horniny bohaté na železo. Tieto horniny sa postupne hromadili v plášti postupom miliárd rokov. Obe hypotézy môžu byť správne, výskumníci v tomto bode potrebujú viac informácií, ktoré by im pomohli dospieť k informovanejšiemu odhadu. Autori štúdie preto budú pokračovať vo svojej práci a v budúcnosti prinesú ďalšie výskumy, ktoré by nám mohli pomôcť celú záhadu anomálií v zemskom plášti objasniť.
Komentáre