Vedci našli objekt, ktorý rýchlosťou 1 600 000 km/h dáva našej galaxii zbohom

Amatérski výskumníci z NASA odhaľujú objekt, ktorý opustí našu Mliečnu dráhu skutočne obrovskou rýchlosťou.

asteroid zem (2)
Zdroj: Nomadsoul1 / depositphotos.com

Americká vesmírna agentúra NASA informuje o mimoriadne fascinujúcom objave. Jeden z amatérskych vedcov, ktorý pracoval na projekte Backyard Worlds: Planet 9, pozoroval niečo, čo sa len tak nevidí.  

Jeho objavom je objekt v Mliečnej dráhe, ktorý sa pohybuje tak rýchlo, že sa mu podarí vyslobodiť sa spod ohromnej gravitácie celej galaxie a vystrelí do medzigalaktického priestoru. Ide o objekt, ktorý má hmotnosť rovnakú alebo menšiu ako malá hviezda.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
galaxia titulka
Zdroj: Alex Mit / Shutterstock.com

Projekt Backyard Worlds používa dáta z misie WISE, ktorá zachycovala nočnú oblohu v infračervenom spektre medzi rokmi 2009 a 2011. Neskôr americká NASA túto misiu obnovila pod názvom NEOWISE. Táto misia fungovala od roku 2013 a ukončila sa v auguste 2024.  

Už to bolo pred pár rokmi, čo amatérski vedci Martin Kabatnik, Thomas P. Bickle a Dan Caselden spozorovali tmavý, no rýchlo pohybujúci sa objekt s označením CWISE J124909.08+362116.0. Z niekoľkých záberov vyplynulo, že sa tento objekt pohybuje mimoriadne vysokou rýchlosťou. Nasledujúce pozorovanie s pozemnými teleskopmi pomohli výskumníkom objekt lepšie charakterizovať. Výskumníci vytvorili štúdiu popisujúcu objekt a amatérski vedci sa stali jej spoluautormi. 

CWISE J1249 vyniká niekoľkými zvláštnosťami

Lepšia analýza odhalila, že objekt CWISE J1249 momentálne letí von z Mliečnej dráhy rýchlosťou približne 1 600 000 km/h. To ale nie je jediným zaujímavým faktom ohľadne tohto objektu. Ako sme už naznačili na začiatku, hmotnosť objektu je veľmi malá hmotnosť, ktorá tak isto zaujala astronómov. Práve kvôli hmotnosti objektu vedci váhajú, či ho klasifikovať ako hviezdu.  

Otázkou nateraz ostáva, či objekt vo svojom jadre spája vodík do ťažších prvkov pri procese jadrovej fúzie. Ak áno, potom skutočne ide o malú hviezdu. Ak ale fúzia neprebieha, objekt môže byť v skutočnosti hnedý trpaslík, druh nebeského telesa, ktorý sa často prezýva aj ako “nepodarená hviezda”. Hnedé trpaslíky ležia niekde medzi plynným obrom a hviezdou. Sú to objekty, ktoré sa hviezdou mali stať, no z nejakého dôvodu nenastala v ich jadrách fúzia.  

Hnedé trpaslíky ale nie sú vzácne, dobrovoľníci ich objavili už viac ako 4-tisíc, pričom nové neustále pribúdajú. Ani jeden z hnedých trpaslíkov však nie je na ceste von z našej galaxie.  

Vedci si všimli ešte jednu zvláštnosť 

Ani pri hmotnosti to ale nekončí. Výskumníci pozorovali ešte jednu zvláštnosť, ktorá sťažuje klasifikáciu objektu. Observatórium na Havaji pozorovalo, že tento objekt má oveľa menej železa a iných kovov ako väčšina hviezd a hnedých trpaslíkov. Znamená to, že CWISE J1249 môže byť jedným z najstarších objektov v Mliečnej dráhe, pravdepodobne jedným z prvej generácie hviezd v galaxii, hoci v tomto prípade ide o hviezdu nepodarenú.  

Výskumníci sa momentálne snažia prísť na to, čo spôsobilo, že sa CWISE J1249 dostal na jednosmernú cestu von z Mliečnej dráhy. Jednou z hypotéz je, že tento objekt pôvodne existoval v binárnej sústave s bielym trpaslíkom. Táto hviezda kradla hmotu z hnedého trpaslíka. Keď jej ukradla veľa, hviezda explodovala a vystrelila objekt CWISE J1249 na cestu von z galaxie. Druhou možnosťou je, že CWISE J1249 existoval v guľovej hviezdokope, kde sa nachádza obrovské množstvo hviezd pokope. Gravitačné interakcie dostali hnedého trpaslíka blízko k páru čiernych dier, ktoré ho silnou gravitáciou pritiahli a ako prak ho následne vystrelili von z Mliečnej dráhy.  

“Keď sa objekt dostane do blízkosti binárneho páru čiernych dier, komplexné gravitačné interakcie troch telies môžu objekt vystreliť von,” tvrdí Kyle Kremer, jeden z autorov štúdie.  

Výskumníkov objekt CWISE J1249 prekvapil a sledovať ho budú aj do budúcna. Ďalšie pozorovania by mohli pomôcť odhaliť, ktorý z navrhovaných scenárov je pravdepodobnejší. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre