Vedci našli nový spôsob, ako objaviť Dysonove sféry: Odhalíme cez ne vyspelý mimozemský život?
Výskumníci nachádzajú nový spôsob, akým by sme mohli odhaliť Dysonove sféry, hypotetické hviezdne elektrárne vyspelých civilizácií.
Existuje vo vesmíre život okrem nás? Na túto otázku zatiaľ neexistuje odpoveď, no ak predpokladáme že áno, musíme rátať s možnosťou, že tento život je vyspelejší ako my.
Teoretickí výskumníci sa už roky pokúšajú popísať, ako by mohla vyspelejšia civilizácia vyzerať. Svoje práce pritom nešpecifikujú len na mimozemské civilizácie, no aj na tú našu. Za jednou z prominentnejších prác stojí ruský vedec Nikolaj Kardašov, ktorý prišiel na to, že čím vyspelejšia a väčšia civilizácia je, tým viac energie potrebuje na to, aby sa dokázala udržať.
Kardašov predpokladali, že civilizácie budú neustále rásť a technologicky sa zlepšovať, pričom túto evolúciu rozdelil do niekoľkých bodov, ktoré nazývame kardašovova škála. Relatívne jednoduchá vyspelá civilizácia sa postupom času naučí získavať 100% energie, ktorú získava jej domovská planéta. Ak ale bude táto civilizácia technologicky napredovať, ani energia celej planéty jej nebude stačiť na to, aby sa dokázala udržať v chode. Takáto civilizácia sa musí naučiť, ako získať 100% energie jej domovskej hviezdy.
Dysonove sféry
Ide o civilizáciu druhého typu, ktorá teoreticky postaví gigantickú elektráreň okolo svojej domovskej hviezdy. Táto megaštruktúra sa nazýva Dysonova sféra a po prvýkrát tento koncept navrhol matematik a fyzik Freeman Dyson v 60. Rokoch minulého storočia. Dysonova sféra je technologický projekt, ktorý je míle vzdialený našim technologickým schopnostiam. V budúcnosti by sme však mohli mať prostriedky a technologické “know-how” na to, aby sme takúto gigantickú stavbu postavili.
Ak ale pracujeme s myšlienkou, že vo vesmíre existujú vyspelejšie civilizácie od nás, tie už dnes môžu stavať svoje dysonove sféry tak, ako my dnes staviame domy. Ako informuje portál Universe Today, výskumníci veria, že dysonove sféry okolo vzdialených hviezd dokážeme odhaliť a nová štúdia prináša lepšiu metódu, ako by sme si ich mohli všimnúť.
Neprehliadni
“Je fascinujúce uvažovať nad civilizáciami, ktoré by boli schopné niečo také postaviť. Ľudstvo momentálne spotrebuje približne 15-tisíc terawattov energie za hodinu a toto číslo sa bude len zvyšovať. Predpokladá sa, že civilizácia druhého typu spotrebuje 400-triliónov terawattov energie. Ak sa do takéhoto bodu civilizácia dostane, môže byť schopná postaviť Dysonovu sféru a pravdepodobne to bude aj nutné,” hovoria výskumníci.
Existuje niekoľko konceptov Dysonovej sféry. Ak by sme chceli postaviť celú guľu, ktorá má priemer jednej astronomickej jednotky (pozn. 150 000 000 km), v celej sústave nenájdeme dosť materiálu na tento projekt. Preto je reálnejšie, že namiesto sféry postaví vyspelá civilizácia prstencovité štruktúry.
Vyspelé mimozemské civilizácie
Prstenec okolo hviezdy prinesie civilizácií obrovské množstvo energie, no ak by takáto civilizácia skonštruovala Dysonov prstenec okolo pulzaru, typu neutrónovej hviezdy, získala by ešte viac energie. Práve prstence okolo pulzara by sme podľa autorov štúdie dokázali jednoducho odhaliť.
Dysonov prstenec by totiž pozmenil jas hviezdy. Autori štúdie chcú preto skúmať takzvané svetelné krivky pulzarov. V nich by sa mohli ukrývať stopy toho, či sa okolo tejto hviezdy nenachádza Dysonova sféra alebo prstenec.
Astronómovia už objavili niekoľko hviezd vo vesmíre, ktoré by mohli byť potenciálne kozmické elektrárne. Výskumníci v rámci jedného prieskumu sledovali viac ako 5-miliónov individuálnych hviezd a spomedzi ne vybrali také, ktoré by mohli mať okolo seba dysonovu sféru.
Ak by sa okolo hviezdy nachádzala takáto megaštruktúra, tá by mala aj vlastnú infračervenú stopu. Tú ale môžu mať aj iné objekty, napríklad prašné prstence okolo hviezdy. Z viac ako 5-miliónov hviezd prešlo do posledného kola len 368 hviezd. Následne z nich vyčlenili astronómovia 7 objektov, ktoré by mohli byť potenciálnymi dysonovými sférami. Už sa objavili aj prvé výsledky a ak ťa zaujíma ako znie verdikt, do pozornosti dávame tento článok.
Komentáre