Veda a výskum

Vedci našli fosíliu ichtyosaura, morského monštra, ktoré dominovalo moriam viac ako 160-miliónov rokov

Ichtyosaury sa považujú za prvé suchozemské tvory, ktoré sa prispôsobili životu v mori. Kedy presne tento prechod nastal?

Výskumníci už takmer dve storočia hľadali stopy, ktoré by im prezradili niečo viac o pôvode ichtyosaurov, čo sú morské plazy, ktoré žili počas obdobia jura. Po prvýkrát fosílie týchto tvorov objavila v 19. storočí anglickou paleontologičkou Mary Anningovou.

Ichtyosaury dosahovali na dĺžku okolo dvoch metrov a vyznačovali sa špicatou, zužujúcou sa hlavou. Mali krátky krk, množstvo drobných ostrých zubov a namiesto párov nôh mali po stranách tela dve krátke plutvy. Zároveň sa predpokladá, že ide o prvé suchozemské živočíchy, ktoré sa prispôsobili životu v otvorenom mori a prispôsobili tomu aj svoje telo. Ichtyosaury lovili predovšetkým ryby a hlavonožce. Počas lovu sa spoliehali na výborný zrak a sluch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľuje portál univerzity v Uppsale, do vody ichtyosaury vstúpili po masovom vymieraní života na konci obdobia perm, kedy dostali morské ekosystémy tvrdú ranu. Toto vymieranie nastalo pred približne 252-miliónmi rokov a otvorilo cestu dinosaurom dostať sa na vrchol potravinového reťazca. Ichtyosaury dominovali morskému ekosystému viac ako 160-miliónov rokov.

Podľa teórie po masovom vymieraní života niektoré dinosaury začali žiť v plytkých pobrežných regiónoch a tam zaujali miesto, ktoré sa uvoľnilo vymretím predchádzajúcich predátorov. Postupom času sa prispôsobili životu vo vode a tam nakoniec ostali aj žiť. Vedci nedávno objavili fosílie, ktorú túto akceptovanú teóriu opäť otvárajú.

Vyvinuli sa ešte o niečo skôr

Presnejšie povedané, množstvo fosílií bolo zozbieraných zo Svalbardu ešte v roku 2014, no až nedávno sa podarilo identifikovať kosti obojživelníka pripomínajúce krokodílie kosti. Objav vedci opísali ako bizarný. Popri zvláštnych kostiach vedci našli ešte 11 chvostových stavcov ichtyosaura. Zaujímavosťou však v tomto prípade je, že sa stavce našli v horninách, ktoré sú príliš staré na to, aby sa v nich nachádzali ostatky tohto morského plaza.

Nešlo však o učebnicový príklad obojživelného predka, no ostatky patrili väčšiemu ichtyosaurovi, ktorý sa vyznačoval rýchlym rastom, rýchlym metabolizmom a žil po celý čas vo vode. Datovanie ostatkov vedcom prezradilo, že ichtyosaurus ži dva milióny rokov po permskom vymieraní. Keďže istý čas trvá, než sa suchozemské živočíchy dokážu adaptovať na vodný život, vedci prichádzajú so zaujímavou teóriou.

Ichtyosaury sa podľa autorov výskumu prispôsobili na vodný život ešte pred masovým vymieraním, nie po ňom, ako sa predpokladalo. Objav najstaršieho ichtyosaura núti vedcov upraviť časovú os evolúcie niektorých dinosaurov. Ako vysvetľujú autori štúdie, podľa populárnej predstavy sa všetky významné druhy obrích jašterov objavili počas Dinosaurieho veku. Niektoré sa však mohli objaviť skôr, ako dokazuje nový výskum. Autori štúdie podotýkajú, že na výskum čakajú aj ďalšie ešte staršie horniny. Je teda možné, že sa autorom podarí nájsť ešte starších predkov ichtyosaurov a možno aj ďalších známych dinosaurov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close