SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci našli čiernu dieru, ktorá vyvrhla dva prúdy horúceho plynu približujúce sa k rýchlosti svetla

Jeden z nich na prvý pohľad porušoval zákony fyziky

Uprostred všetkých galaxií existujú čierne diery, ktoré požierajú všetok materiál, ktorý sa dostane príliš blízko. Astronómom sa však podarilo zachytiť prípad, kedy čierna diera vyvrhla prúd horúceho plynu.

V tomto prípade ide o dva prúdy rozžeraveného plynu, ktoré sa hýbali až 80% rýchlosti svetla. Tím astronómov zachytil úkaz pomocou röntgenového observatória Chandra. Na videu môžete vidieť spomínané prúdy, ktoré vystrelili z centra čiernej diery a vrazili priamo do okolitej hmoty. Téme sa venuje aj portál Inverse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čierna diera, o ktorej je reč, sa od nás nachádza 10-tisíc svetelných rokov a obieha ju hviezda s polovičnou hmotnosťou nášho Slnka. Ide o čiernu dieru s relatívne malou hmotnosťou, čo vedcom naznačuje, že vznikla po gravitačnom kolapse hviezdy. Podľa astronómov by mala byť osemkrát hmotnejšia než Slnko. Pre porovnanie, Sagittarius A*, čierna diera uprostred Mliečnej dráhy, má hmotnosť 4-miliónov Sĺnk.

Možnosť úniku

Horizont udalostí je hranica, spoza ktorej nič neunikne, no plyn padajúci dovnútra môže vo forme prúdov uniknúť preč, ešte predtým, než sa k horizontu dostane. Tieto prúdy sú v opačnom smere a od čiernej diery unikajú buď od južného, alebo severného pólu. Z našej perspektívy by sa mohlo zdať že severný prúd horúceho plynu sa pohybuje 60% rýchlosťou svetla, zatiaľ čo južný sa pohybuje 160% rýchlosťou svetla. To však v skutočnosti nie je možné. Podľa fyzikálnych zákonov nič nedokáže cestovať tak rýchlo ako svetlo, nie to ešte rýchlejšie. Ak by akýkoľvek objekt dosiahol rýchlosť svetla, jeho hmotnosť by sa stala nekonečnou. Dôvod, prečo sa nám zdá, že južný prúd prekračuje rýchlosť svetla, leží v optickej ilúzii. Môže za to perspektíva, s akou sa zo Zeme pozeráme na prúd plynu. Prúd putuje našim smerom a ak sa niečo hýbe rýchlosťou, blížiacou sa rýchlosti svetla a ešte k tomu po línii nášho pohľadu, znamená to že cestuje vesmírom skoro tak rýchlo ako svetlo, ktoré prúd generuje. To vytvára ilúziu, že sa objekt hýbe rýchlejšie ako svetlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close