Vedci nahliadli 3-tisíc km pod povrch Zeme: Vo svojej práci približujú jeden z najzvláštnejších regiónov v hlbinách našej planéty

Na hranici medzi jadrom a zemským plášťom sa nachádza oblasť, ktorá spomaľuje šírenie seizmických vĺn.

Vedci preskúmali jeden z najzvláštnejších regiónov našej planéty.
Zdroj: University of Cambridge, Úprava: Vosveteit.sk

Vedci z University of Cambridge nedávno publikovali štúdiu ponúkajúcu prvý pohľad na zvláštny región ležiaci na hranici medzi zemským jadrom a plášťom a to približne tritisíc km pod povrchom. Tento zvláštny región je jedným z niekoľkých regiónov s ultranízkou rýchlosťou, skrátene ULVZ (pozn. redakcie: Ultra-Low Velocity Zones). Toto označenie získali vďaka tomu, že sa cez tieto územia šíria seizmické vlny výrazne pomalšie.

Výskum sa objavil vo vedeckej publikácii Nature Communications a bližšie popisuje zónu ULVZ ležiacu priamo pod Havajskými ostrovmi. Ide o prvú prácu pokúšajúcu sa odhaliť komplexné zloženie týchto regiónov. Vedcom sa podarilo zistiť nielen to ako štruktúry hlboko pod povrchom planéty vyzerajú, no nahliadli aj na procesy, ktoré sa v nich odohrávajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hlboký interiér Zeme má niekoľko fascinujúcich oblastí, no regióny ULVZ sa radia medzi tie najfascinujúcejšie a najkomplexnejšie. K dispozícii máme prvé dôkazy o ich vnútornej štruktúre, čo považujeme za skutočný míľnik v oblasti seizmológie,“ vyjadril sa vedúci autor štúdie, Zhi Li.

Prepojenie s vulkanickou činnosťou

Vedci využívajú seizmické vlny zemetrasení na to, aby nahliadli pod povrch našej planéty. Prostredníctvom týchto vĺn dokážu odhaliť obrazy nie odlišné od radarových snímkou, ktoré im bližšie približujú topografiu hlbších vrstiev Zeme. Regióny ULVZ sa nachádzajú na hranici medzi zemským plášťom a jadrom, no až donedávna boli zábery z týchto regiónov zrnité a nedali sa interpretovať.

Jeden zo záhadných regiónov ULVZ sa nachádza takmer priamo pod Havajskými ostrovmi. Predchádzajúce experimenty ukázali, že v tomto regióne dochádza k spomaleniu seizmických vĺn až o 40%. Autori štúdie sa domnievajú, že v tejto oblasti možno nájsť oveľa viac železa, než v okolitých skalách. To znamená, že táto zóna má vyššiu hustotu, čo spomaľuje šírenie seizmických vĺn.

„Nevylučujeme ani možnosť že tento materiál bohatý na železo, je pozostatkom prastarých skál existujúcich krátko po vzniku planéty. Je možné aj to, že v tomto období z jadra planéty unikalo železo, no príčina ostáva záhadou,“ vysvetľuje doktorka Sanne Cottaar podieľajúca sa na štúdii.

Vedci si zároveň všimli prepojenie s horúcimi škvrnami, regiónmi na povrchu planéty, kde počas dlhého obdobia dochádza k sopečnej činnosti a regiónmi ULVZ priamo pod nimi. V štúdii prepojili s týmito regiónmi horúce škvrny na Havaji a na Islande. Populárna teória naznačuje transport horúceho materiálu priamo z hranice medzi jadrom a plášťom až na povrch Zeme.

Zatiaľ je ale otázne či má každá z horúcich škvŕn na Zemi pod sebou región ULVZ. Vedci preto pokračujú vo svojom výskume a ich ďalšie kroky povedú k zaznamenaniu ďalších regiónov medzi jadrom našej planéty a zemským plášťom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre