Vedci mali desaťročia v rukách útržok papyrusu, ktorý zachytáva príbeh z Ježišovho detstva. Teraz ho opäť „našli“

Výskumníci desaťročia ignorovali papyrus, na ktorom bola časť Tomášovho evanjelia, ktoré rozpráva o detstve Ježiša Krista.

Zdroj: AndrewLozovyi / depositphotos.com

Výskumníci z Humboldt Universität sa vo svojej novej štúdii pozreli opäť na útržok papyrusu, ktorý mali v rukách už niekoľko desaťročí. Nová analýza odhalila, že môže ísť o najstaršiu existujúcu kópiu Tomášovho evanjelia.  

Nový objav pochádza z obdobia ranného kresťanstva. Doteraz sa za najstaršiu kópiu považovala grécka verzia evanjelia v kódexe z 11. storočia, ktoré pravdepodobne vzniklo v 2. storočí nášho letopočtu. Tomášovo evanjelium rozpráva príbeh Ježišovho detstva a tento text sa v Biblii nenachádza. Ide však o príbehy, ktoré boli v staroveku a stredoveku veľmi populárne.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Útržok papyrusu má mimoriadny vedecký význam. Datujeme ho do 4. alebo 5. storočia, preto môže ísť o najstaršiu prežívajúcu kópiu evanjelia,” tvrdí Lajos Berkes, jeden z autorov výskumu.  

Nový výskum zároveň dokazuje, že Tomášovo evanjelium bolo pôvodne napísané v gréckom jazyku. Útržok papyrusu má rozmery 11 x 5 centimetrov a dokopy sa na ňom nachádza 13 riadkov gréckych písmen. Jeden riadok má približne 10 písmen. S najväčšou pravdepodobnosťou útržok pochádza zo starovekého Egypta. Papyrus sa dlhú dobu vyhýbal pozornosti vedcov, pretože ho nepovažovali za významný.  

Nejde o obyčajný papyrus

Vedci si mysleli, že ide o list z bežného života, napríklad súkromnú korešpondenciu alebo nákupný zoznam. Obyčajnosť papyrusu ešte viac zvýrazňovalo neuhladené písmo. Všetko sa ale zmenilo, keď výskumníci pozorovali v texte slovo Ježiš. Následne vedci porovnali papyrus s inými textami a začali lúštiť list písmeno po písmene. Tu sa ukázalo, že určite nejde o každodenný dokument, ale o kópiu dôležitého textu, ktorý rozpráva o Ježišovom detstve.

Výskumníci odhalili papyrus, na ktorom je časť Tomášovho evanjelia
Zdroj: Staats- und Universitätsbibliothek Hamburg (Public Domain Mark 1.0)

Postupne vedci prichádzali na to, že ide o Tomášovo evanjelium. Rozlúštený text porovnávali s inými manuskriptami evanjelia. Text na papyruse sa drží pôvodného textu. Ten podľa doterajších poznatkov vznikol v 2. storočí nášho letopočtu. Podľa nemotorného písma vedci usudzujú, že text vznikol ako písomné cvičenie v škole alebo kláštore. Text zachytáva pasáž z detstva Ježiša, ktorá sa považuje za druhý zázrak. V tomto príbehu sa malý Ježiš hrá pri potôčiku a z hliny vymodeluje dvanásť vrabcov. Jeho otec, Jozef, Ježiša napomenie a spýta sa ho, že prečo robí niečo také na deň posvätného sabatu. Päťročný Ježiš Kristus len tleskne rukami a všetkých 12 hlinených vtáčikov ožije.  

Výskumníci zároveň potvrdili, že táto verzia Tomášovho evanjelia je najstaršia. Ako už bolo povedané, existuje niekoľko známych manuskriptov týchto príbehov, s ktorými objavený papyrus výskumníci porovnávali. V rámci tejto štúdie sa zároveň držia dôkazov, podľa ktorých vzniklo pôvodné evanjelium v 2. storočí. Tomášovo evanjelium je novozákonný apokryf, ktorý sa skladá zo 114 výrokov, pripisovaných Ježišovi Kristovi. Kresťanské cirkvi však nepovažujú výroky za autentické ježišove výroky.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre