Vedci, ktorí našli vzácny rubín, prepíšu učebnice. Našli odpoveď na otázku, kedy približne vznikol na Zemi život!

Nová štúdia našla drahokam, v ktorom sa skrýval grafit - najstarší dôkaz o existencii života na našej planéte.

Kedy vznikol život na Zemi?
Zdroj: University of Waterloo

Skupina geológov študovala rubíny v Grónsku, krajine, ktorá má najstaršie depozity týchto drahých kameňov na svete a podarilo sa im nájsť odpoveď na jednu z najdôležitejších otázok vedy: Kedy vznikol život na Zemi?

Tím sa rozhodol študovať rubíny v Grónsku, aby pochopil, prečo sa práve v Grónsku nachádzajú najväčšie ložiská týchto drahokamov. Ďalším cieľom štúdie bolo lepšie pochopiť geológiu rubínov a podmienky, ktoré sú pre vznik drahých kameňov nevyhnutné, píše portál USA Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas ich výskumu sa im podarilo nájsť rubín, ktorý obsahoval grafit, minerál tvorený čistým uhlíkom. Tento objav pomohol vedcom zistiť, že prvotný život na planéte mohol existovať už pred 2.5-miliardami rokov.

„Grafit, ktorý sme v tomto rubíne objavili je naozaj jedinečný, pretože ide o prvýkrát, čo sme našli dôkazy o dávnom živote vo vnútri minerálov, v ktorých sa nachádzajú rubíny,“ tvrdí Chris Yakymchuk, z University of Waterloo.

Analýza ukázala, že konkrétny rubín bol starší než 2.5-miliárd rokov. Pochádzal z obdobia, kedy sa na Zemi nenachádzalo veľa kyslíku. V tejto dobe existoval život len vo forme mikroorganizmov. Výskum skupiny vedcov bol publikovaný vo vedeckom časopise Ore Geology Reviews.

„Zistili sme, že atómy uhlíka boli kedysi živým organizmom, pravdepodobne mikroorganizmom, ako sinice,“ tvrdí Yakymchuck.

Dôkaz o existencii mikroorganizmov

Keďže sa tímu podarilo nájsť v rubíne stopy grafitu, dokázali analyzovať izotopické zloženie atómov. Tento proces dokáže odhaliť relatívne množstvá rozličných atómov uhlíka. Podarilo sa im zistiť, že 98% všetkých atómov uhlíka malo hmotnosť 12 atómových jednotiek hmotnosti, no pár z nich bolo ťažších – s hmotnosťou 13 až 14 jednotiek.

Tím tvrdí, že živé organizmy sú zložené z ľahších atómov uhlíka, pretože si vyžadujú menej energie na to, aby sa spojili do buniek. Keďže objavili v grafite veľké množstvo ľahších atómov uhlíka, to ich viedlo k záveru, že mohlo ísť o akúsi formu prvotného organizmu.

Rubíny vznikajú z minerálu Korund a sú druhým najtvrdším materiálom, po diamante. Ide o pomerne vzácne drahokamy a radia sa k jedným z najdrahších drahokamov, ktoré môžete kúpiť.

Počas štúdia drahokamu tím prišiel ešte k jednému fascinujúcemu objavu. Uhlík je priamo zodpovedný za to, že sa v Grónsku nachádzajú najväčšie zásoby rubínov. Uhlík totiž pozmenil chemické zloženie okolitých hornín a umožnil tak vznik rubínu.

„Prítomnosť grafitu nám ponúka ďalšie stopy, pomáhajúce nám určiť, ako v tomto regióne vznikli rubíny. Túto informáciu by sme nedokázali získať len z farby a chemického zloženia drahokamu,“ vysvetľuje Yakymchuck.

Tímu sa podarilo nájsť stopy dávneho života na Zemi, ktorý existoval na našej planéte pred 2.5-miliardami rokov. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o mikroorganizmus, keďže v tom období nebolo v atmosfére Zeme veľa kyslíku pre existenciu komplexnejších foriem života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre