Vedci klasifikovali priameho predka moderných ľudí: Je to druh Homo Bodoensis

Nový výskum by mohol pomôcť lepšie pochopiť evolúciu človeka.

Nový výskum prináša viac informácií o evolúcii človeka
Zdroj: YouTube (common science), Jeffrey H. Schwartz

Vývoj človeka nie je tak celkom priamočiara cesta, čo dokazuje aj nový výskum, publikovaný vo vedeckom časopise Evolutionary Anthropology Issues News and Reviews. Medzinárodnej skupine vedcov sa totiž podarilo identifikovať nový druh človeka, ktorý označujú ako Homo Bodoensis. Podľa ich štúdie by mal byť priamym predkom moderných ľudí, píše portál IFL Science.

Tím analyzoval fosílie, ktoré môžu byť staré od 129 do 774-tisíc rokov. Toto obdobie v histórii Zeme bolo dôležité najmä preto, lebo vznikol človek rozumný – Homo Sapiens. Náš druh sa objavil v Afrike, zatiaľ čo Neandertálci, naši najbližší príbuzní, obývali územie Európy. Obdobie, v ktorom znikol náš druh sa označuje ako pleistocén a pre mnohých odborníkov ide o „hmlisté obdobie“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hmlisté sa označuje preto, lebo poznáme veľa druhov človeka, no veľké množstvo týchto druhov nie je potvrdených. Evolúcia človeka totiž nie je tak priamočiara, ako to ukazujú učebnice. Vývoj človeka bola chaotická cesta a vedci ešte nemajú dostatok informácii o všetkých druhoch, ktoré mohli existovať.

Aby ste získali o trochu lepšiu predstavu, tím vedcov v štúdii píše, že veľa fosílií bolo označených ako druh Homo heidelbergensis, ktorý sa považoval za nášho najbližšieho príbuzného, alebo Homo rhodesiensis. Tím vedcov ale tvrdí, že väčšina fosílií môže spadať do druhu Homo bodoensis.

Homo heidelbergensis je podľa novej práce zbytočné označenie. Vedci tvrdia, že väčšina fosílií, spadajúcich do tohto druhu, boli ranní Neandertálci, nie priami predkovia človeka rozumného. Zároveň podľa nich toto označenie neberie ohľad na fosílie našich predkov, ktoré boli objavené vo východnej Ázii.

Druh Homo rhodesiensis nie je podľa nich dostatočne dobre definovaný a paleoantropológovia toto označenie neuznávajú. Pomenovanie totiž vyvoláva asociácie s magnátom a politikom z 19. storočia, menom Cecil Rhodes.

Nový druh človeka

Nová štúdia preto predkladá novú klasifikáciu, ktorou je druh Homo Bodoensis. Podľa tejto definície môžu byť vyššie spomenuté druhy ignorované a namiesto nich sa použije toto nové označenie.

Nový výskum vyvolal vo vedeckej komunite určité debaty, pretože nie každý súhlasí s tým, aby sa fosílie, predtým spadajúce pod dva podobné, ale trochu odlišné druhy, zaradili pod jedno označenie. Tím vedcov, stojacich za štúdiou, avšak kladie dôraz na to, že takýto druh generalizácie môže byť nevyhnutnosťou, ak chceme lepšie chápať vývoj človeka.

„Ak sa pozrieme na vývoj človeka v pleistocéne, je takmer nemožné sa v tom vyznať, pretože neexistovala terminológia, ktorá by popísala geografickú variáciu našich predkov,“ tvrdí autorka štúdie, doktorka Mirjana Roksandic.

Podľa nej je pomenovanie nového druhu vážna záležitosť. Odborníci dovolia zmenu označenia, len ak sú splnené prísne pravidlá. Tím ale verí, že ich predkladaný názov sa udrží.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre