Vedci identifikovali vek, v ktorom ľudské telo „skokovo“ starne

Vedcom sa podarilo odhaliť, že ľudské telo nestarne lineárne. Identifikovali dve kľúčové obdobia v našich životov, kedy zostarneme skokovo.

titulka-starnutie_2
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Takmer každý túži po tom, aby zostal mladý a zdravý čo najdlhšie. Realita je však neúprosná. Starnutie a zdravotné problémy s ním spojené sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života, ktorým sa zrejme nevyhneme. A to aj napriek tomu, že vedci hľadajú „elixír mladosti“ od nepamäti. Hoci treba povedať, že už sme zaznamenali prvé úspechy a výskumníci objavujú, ako možno starnutie výrazne spomaliť, stále ho nevieme poraziť. Kým teda neobjavíme zázračný liek, tak sa musíme o naše telá vzorne starať, aby nám vydržali čo najdlhšie.

Tím vedcov zo Stanford Medicine sa rozhodol skúmať, ako sa v priebehu starnutia menia molekuly a mikroorganizmy v ľudskom tele. Tieto mikroorganizmy zahŕňajú baktérie, vírusy a huby nachádzajúce sa v našom organizme i na pokožke. Cieľom štúdie, na ktorú upozornil server Vedelisteze.sk, bolo zistiť, či tieto zmeny prebiehajú postupne alebo skôr v určitých časových obdobiach, pričom vedci sa zamerali na vývoj jednotlivých molekúl v priebehu rokov.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Starnú naše tela rovnomerne alebo nie?

Do výskumu bolo zapojených viac ako 100 účastníkov vo veku od 25 do 75 rokov, ktorých zdravotný stav vedci dlhodobo monitorovali. Pravidelne odoberali krv a ďalšie biologické vzorky každých niekoľko mesiacov v priebehu niekoľkých rokov. Výsledkom bolo získanie rozsiahlych údajov o RNA, proteínoch, metabolitoch a mikrobiome, pričom sledovali viac ako 135 000 rôznych molekúl a mikroorganizmov. Ak by sa tieto údaje rozložili na individuálne dátové body, dosiahli by takmer 250 miliárd.

Vedci následne analyzovali, či zmeny na molekulárnej úrovni súvisia s chronologickým alebo biologickým vekom. Ak by si nevedel, tak chronologický vek je ten, koľko máš rokov. Biologický je zase ten, ako tvoje telo a orgány skutočne sú staré z pohľadu kondície. Skúmali aj rozdiely medzi mužmi a ženami, aby zistili, či určité zmeny súvisia s menopauzou alebo inými faktormi. Hoci pôvodne predpokladali, že výrazné zmeny okolo 40. roku života súvisia výlučne s menopauzou, ukázalo sa, že tieto zmeny sa vyskytujú aj u mužov, čo naznačuje prítomnosť ďalších, zatiaľ neznámych faktorov.

Tvoje telo neprechádza starnutím rovnomerne

Štatistická analýza ukázala, že až 81 % skúmaných molekúl vykazuje nelineárne výkyvy. Možno sa teraz pýtaš, čo to znamená. Znamená to, že sa nemenia rovnakým tempom po celú dobu, ale dochádza k ich náhlym skokom v určitých obdobiach života. Výskum identifikoval dve hlavné fázy biologickej premeny – okolo 44. a 60. roku života.

Muži starnú rýchlejšie ako ženy, tvrdí nový výskum. Prečo?
Zdroj: Unsplash (christian buehner, Raamin ka), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vo veku 40 až 50 rokov dochádza k významným zmenám v molekulách súvisiacich s metabolizmom alkoholu, kofeínu a lipidov, ako aj v ukazovateľoch spojených s kardiovaskulárnym zdravím, zdravím pokožky a svalovou hmotou. V období okolo 60 rokov sa hlavné zmeny prejavujú v oblastiach súvisiacich s metabolizmom sacharidov a kofeínu, reguláciou imunitného systému, funkciou obličiek, kardiovaskulárnym zdravím a stavom kože a svalov.

Vedci tiež upozornili, že niektoré z týchto zmien môžu byť ovplyvnené životným štýlom. Napríklad vyššia konzumácia alkoholu v 40. rokoch môže súvisieť so stresom a pracovným vypätím, čo môže mať vplyv na metabolizmus a celkové zdravie.

Ako sa starať o zdravie vo veku 40 a 60 rokov?

Na základe zistení výskumníci odporúčajú, aby ľudia v týchto kľúčových obdobiach venovali zvýšenú pozornosť svojmu zdraviu. V 40. rokoch môže byť prospešné obmedziť príjem alkoholu, keďže jeho metabolizmus sa s vekom spomaľuje. Vo všeobecnosti je dôležité zvyšovať fyzickú aktivitu, ktorá podporuje zdravie srdca a svalovú hmotu. V 60. rokoch by mal byť dôraz kladený na zdravú výživu, reguláciu hladiny cukru v krvi a podporu funkcie imunitného systému.

Tieto zistenia naznačujú, že ľudské telo nestarne plynulo, ale prechádza fázami významných zmien, čo môže mať zásadný vplyv na stratégiu prevencie starnutia a zdravého životného štýlu.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre