Vedci identifikovali dva zlomové roky v našich životoch, kedy naše telá skokovo zostarnú
Výskumníci zistili, že naše telo prechádza náhlymi a dramatickými zmenami v dvoch bodoch nášho života. Toto sú roky, v ktorých naše telo skokovo zostarne.
Výskumníci zo Stanford Medicine vo svojej novej práci priblížili biologické starnutie. Presnejšie odhalili, že počas našich 40. a 60. rokov dochádza v tele k výrazným molekulárnym a mikrobiotickým zmenám.
Mnohí majú pocit, že po určitom veku sa im “pokazí” celé telo a autori hovoria, že tento pocit môže byť sčasti opodstatnený. V rámci práce analyzovali tisíce odlišných molekúl, ktoré sa nachádzajú v telách ľudí od 25 až do 75 rokov. Popri tom skúmali aj ich mikrobiómy. Ukázalo sa, že molekulárna a mikrobiotická kompozícia sa nemení počas starnutia postupne, no prechádza dvoma rapídnymi obdobiami zmien.
Prvé obdobie nastáva okolo 44. roku života a druhé okolo 60. roku života. Znamená to, že naše biologické starnutie neprebieha graduálne ako to chronologické. Namiesto toho naše telo prejde dramatickými zmenami a nezávisí na tom, aký druh molekúl sledujeme.
Táto náhla zmena s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvňuje naše zdravie. Počet molekúl spojených so srdcovocievnymi ochoreniami sa v oboch momentoch výrazne mení. Molekuly napojené na imunitné funkcie sa drasticky menia po šesťdesiatke. Výskumníci ďalej vysvetľujú, že riziko pre Alzheimerovu chorobu alebo srdcovocievne ochorenia prudko narastá v staršom veku, ak to porovnávame s postupným zvyšovaním rizika pre ľudí pod 60 rokov.
Výrazné zmeny
V rámci práce vedci sledovali dáta 108 dobrovoľníkov. Cez tieto dáta chceli autori štúdie lepšie pochopiť biologické procesy za starnutím. Dobrovoľníkov rozdelili do niekoľkých špecifických skupín. Tu sa ukázalo, že u rozdielnych ľudí dochádza k odlišnému tempu starnutia pre imunitný systém, obličky, pečeň či metabolizmus. Vedci sledovali pomer starnutia u viac ako 135-tisíc molekúl.
Neprehliadni
“Podarilo sa nám objaviť tisíce molekúl a mikróbov, ktorých počet sa drasticky mení v dvoch fázach života. Ich počet môže prudko stúpať, no zároveň aj klesať. Postupne sme prišli na to, že tieto prudké zmeny prichádzajú keď má človek okolo 44 a potom druhýkrát, keď má 60 rokov,” vyjadril sa jeden z autorov práce, Michael Snyder.
Viacero moderných výskumov sa zameriava na rozdiely medzi chronologickým a biologickým starnutím, no len málo štúdií sa pozrelo aj na to, ako rýchlo dokážu ľudia biologicky starnúť. Autori štúdie sčasti očakávali, že okolo 60 rokov života môže dôjsť k výraznejším zmenám. Ide o obdobie, kedy sa zvyšuje riziko výskytu mnohých chorôb, ktoré sa objavujú v pokročilom veku.
Prekvapili ich ale zmeny, ktoré sa objavujú po dosiahnutí 44 rokov. Výskumníci spočiatku predpokladali, že tieto zmeny sú spôsobené menopauzou alebo perimenopauzov. Keď ale rozdelili dobrovoľníkov podľa pohlavia, ukázalo sa, že aj muži prechádzajú rovnakými zmenami v tomto veku.
“Naša práca naznačuje, že zatiaľ čo menopauza môže prispievať u žien ku nejakým zmenám, existujú aj významnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú obe pohlavia. Odhalenie týchto faktorov bude prioritou pre naše budúce výskumy,” tvrdí Snyder.
Odporúča sa prispôsobiť svoj životný štýl
Okolo 44 rokov sa mení množstvo molekúl, ktoré sa spájajú s metabolizmom kofeínu, alkoholu a lipidov. Zároveň sa výrazne mení množstvo molekúl regulujúcich svalstvo, kožu a riziko srdcovocievnych ochorení. Po dosiahnutí 60 rokov sa taktiež mení spôsob metabolizovania kofeínu, no popri tom aj uhľovodíkov. Menia sa molekuly regulujúce imunitu, funkciu obličiek, svalstvo, kožu a riziko srdcovocievnych ochorení.
Výskumníci radia, že v týchto vekoch je dobré si dávať na svoje zdravie o niečo viac. Pomôcť môže viac cvičenia, aby sme ochránili svoju svalovú hmotu. Okolo štyridsiatky výskumníci zároveň odporúčajú znížiť konzumáciu alkoholu, pretože od tohto momentu telo nedokáže metabolizovať alkohol až tak dobre, ako kedysi.
Snyder ale na záver dodáva, že zmeniť svoj životný štýl môžeš už teraz a o to viac z neho budeš ťažiť do budúcnosti.
Komentáre