Vedci identifikovali ďalší faktor, ktorý prispieva k rýchlejšiemu topeniu antarktických ľadovcov: „Je to ako domino efekt!“

Ľadovcový šelf Thwaites prešiel minulý rok výraznou zmenou a vedcom sa podarilo nájsť vinníka.

Antarktída sa rozpadá po okrajoch
Zdroj: Unsplash (66 north) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie zapríčiňuje rozpúšťanie ľadovcov, no ako naznačuje štúdia z University of East Anglia, k rozpúšťaniu prispievajú aj ďalšie faktory.

V práci odhalili drobný oceánsky vír a cirkuláciu vodných prúdov neďaleko ľadovcového šelfu Thwaites v západnej Antarktíde. Intenzita víru má priamy dopad na rozpúšťanie ľadovcového šelfu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak je vír slabší, pod šelf sa dostane viac teplejšej rozpustenej vody, čím sa ľadovcový šelf viac oslabuje. Nachádza neďaleko ľadovca Thwaites, ktorý sa považuje za jeden z najrizikovejších ľadovcov v oblasti. K stúpaniu globálnych hladín morí a oceánov prispieva najväčšou mierou a ak by došlo k jeho úplnému kolapsu, stúpanie hladín by mohlo ohroziť mnohé pobrežné komunity.

V posledných desaťročiach sa oslabil aj ľadovcový šelf, čo vedci zistili na základe pozorovacích prístrojov pod ním. V rámci novej štúdie si výskumníci všimli medzi rokmi 2020 a 2021 výrazné oteplenie plytkých oceánskych vrstiev pod šelfom. Väčšinu otepľovania poháňala rozpustená voda zo šelfu Pine Island, ktorý sa nachádza o niečo východnejšie a vteká priamo pod Thwaites.

Keď sa rozpustená voda ľadovca zmieša so slanou vodou, môže vytvoriť vrstvu, ktorá má vyššiu teplotu ako okolitá voda. Ide o ľahšiu, čerstvejšiu a teplejšiu vodu, ktorá šelf rozpúšťa odspodku.

„Podarilo sa nám identifikovať ďalší proces, ktorý by mohol narušiť stabilitu nielen šelfu Thwaites, ale aj iných podobných štruktúr na Antarktíde. Dokázali sme to nahliadnutím na dôležitý proces cirkulácie oceánskej vody,“ vyjadril sa vedúci štúdie, doktor Tago Dotto.

Ľadovcový šelf ovplyvňuje neďaleké štruktúry

Dotto vysvetľuje, že kľúčovým pre rozpúšťanie ľadovcov na Antarktíde sú prúdy teplej vody, no dodatočným faktorom je v tomto prípade aj teplo, ktoré pochádza z rozpustenej vody neďalekých ľadovcov. Inými slovami povedané, čo sa stane s jedným ľadovcovým šelfom má vplyv aj na štruktúry, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa a tie následne ovplyvnia ďalšie štruktúry.

„Tieto interakcie sú dôležité, pretože môžu predĺžiť teplejšie obdobia pod šelfmi tým, že dovolia teplejšej vode dostať sa pod základňu ľadovca a ovplyvňovať ho zo spodku. Podstatným sú aj rôzne menšie víry, ktoré môžu taktiež dovoliť vode preniknúť pod základňu,“ tvrdí Dotto.

Na začiatku roku 2020 sa výskumníkom podarilo nainštalovať do šelfu Thwaites niekoľko meracích prístrojov. Tie pomohli vedcom zistiť teplotu, slanosť a prúd oceánu pod ním. Všimli si prebytok tepla, ktorý nemohol vzniknúť pracovaním šelfu, pretože si nevšimli nijakú výraznú aktivitu. Obrátili sa preto na počítačové simulácie, ktoré im ukázali, že teplo sa pod šelf dostalo vďaka inej štruktúre, šelfu Pine Island.

Vedci zároveň zistili, že vír neďaleko ľadovca je počas zimy slabší, čo umožňuje teplu dostať sa do plytkých oceánskych vrstiev pod ľadovcom. Počas leta minulého roku sa v blízkosti šelfu Thwaites objavilo oveľa viac ľadu, čo vír ešte viac oslabilo. Keď sa pod Thwaites dostala voda z okolitých ľadovcov, vír utrpel ďalšiu ranu, čo opäť pod ľadovec dostalo viac vody.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre