Vedci hovoria, že sme na pokraji prelomového objavu. Veria, že čoskoro porazíme rakovinu
Výskumníci v novej štúdii ukazujú, ako vieme nakopnúť náš imunitný systém aby lepšie bojoval proti rakovine.
Výskumníci z University of Southampton sú na hranici prelomového objavu, čo sa týka liečby rakoviny. V novej práci sa pozreli hlbšie na to, ako imunitný systém reaguje na bunky, ktoré boli rakovinou devastované.
Imunitný systém nás chráni pred ochoreniami a rôznymi infekciami. Vyznačuje sa svojim “vražedným komandom”, teda špecifickými bunkami, ktoré pomáhajú zabíjať cudzie škodlivé bunky v našom tele. V rámci novej štúdie vedci odhalili, že tieto bunky dokážu inštinktívne rozpoznať a útočiť na proteín, ktorý podporuje šírenie rakoviny.
Podľa autorov výskumu existuje šanca na “ukradnutie” tohto proteínu, ktorý poznáme aj ako XPO1. Ak sa ho podarí ukradnúť, možno by sme vedeli aj aktivovať viac vražedných buniek, ktoré by zničili rakovinu. Išlo by o novú, menej invazívnu formu liečby jedného z najhorších ochorení.
“V minulosti sa predpokladalo, že bunky imunitného systému útočia na rakovinové bunky náhodným spôsobom. V našej práci ale ukazujeme, že imunitný systém dokáže rozpoznať a zaútočiť na rakovinové bunky. Vražedné bunky sú novou formou imunoterapie, ktorá ukazuje obrovský potenciál,” vysvetľuje Salim Khakoo, vedúci štúdie.
Imunitný systém dokáže reagovať na rakovinu lepšie
Vražedné bunky, aj napriek ich názvu, neútočia na zdravé tkanivo, na rozdiel od chemoterapie a iných imunoterapeutických procedúr. Znamená to, že sú bezpečnejšie a majú menej vedľajších účinkov ako tradičnejšie formy liečenia rakoviny. Ako sme už spomenuli, v rámci štúdie sa autori zamerali na proteín XPO1. Ide o proteín, ktorý je kriticky dôležitý pre normálne fungovanie buniek.
Keď sa ale tento proteín stane prehnane aktívnym, ako v prípade mnohých rakovín, vedie k nekontrolovateľnému množeniu škodlivých buniek. Z výskumu vyplynulo, že krátke reťazce aminokyselín, ktoré nazývame peptidy, odvodené od proteínu XPO1 priťahujú prirodzené vražedné bunky imunitného systému. Autori štúdie vysvetľujú, že toto spúšťa imunitnú reakciu tela voči rakovinovým bunkám.
Neprehliadnite
“Pacienti s rakovinou, ktorí majú aktívne vražedné bunky a vysoké hladiny XPO1 majú lepšie šance na prežitie. To platí pre väčšinu typov rakovín, dokonca aj pre tie, ktoré majú vysokú úmrtnosť, napríklad rakovina pečene,” tvrdí Khakoo.
V budúcnosti by však autori štúdie mohli nájsť spôsob ako vyliečiť nielen rakovinu pečene, ale aj rôzne ďalšie typy rakovín. Predchádzajúce štúdie síce naznačovali, že vražedné bunky nášho imunitného systému bojujú proti rakovine, no táto štúdia je prvou svojho druhu, ktorá ukázala, ako ich môžeme úspešne aktivovať.
Výskumníci veria, že tento objav môže priniesť revolúciu v oblasti imunoterapie. Hoci je zatiaľ skoro niečo hovoriť, autori štúdie vysvetľujú, že v budúcnosti by sme mohli tieto poznatky využiť na to, aby sme vytvorili personalizovanú liečebnú metódu pre pacientov trpiacich rakovinou.
Liečba rakoviny sa blíži
Pri liečbe rakoviny zaznamenali pokrok aj výskumníci z NHS, ktorí v júni tohto roku podali prvú experimentálnu vakcínu proti rakovine.
Výskumníci z NHS už vakcínu podali prvému pacientovi, ktorý trpel rakovinou hrubého čreva. Do klinických testov sú zapojené viaceré zdravotnícke inštitúcie, ktoré plánujú vakcínu ponúknuť tisícom pacientov. Prvú dávku dostal pacient menom Elliot a vakcína predstavuje len jednu z niekoľkých typov, ktoré môžu pacienti dostať. Lekári vysvetľujú, že vakcína by mala pomôcť aj pri iných druhoch rakoviny.
Pacienti sa môžu dobrovoľne do testov prihlásiť a vedci ich urýchlene zapíšu na testy do najbližšej nemocnice, ktorá sa na testoch podieľa. Po prihlásení sa pacientom lekári zoberú vzorku rakovinového tkaniva a krvi. Ak pacient spĺňa potrebné kritériá, následne môže dostať vakcínu. Nové očkovanie proti rakovine sa podáva naprieč celým Anglickom.
Výskumníci zatiaľ ešte nevedia povedať, či vakcína skutočne funguje. Ak sa jej účinky skutočne potvrdia, predstavovalo by to ďalší obrovský míľnik v oblasti medicíny.
Komentáre