Vedci dosiahli prelom v oblasti rozhrania mozog-počítač. Toto sa ešte nikomu predtým nepodarilo!
Precision Neuroscience Corporation dosiahli nový svetový rekord v počte elektród umiestnených na ľudský mozog, ktoré zaznamenávajú dáta.
Dnes nie je otázkou, či sa nám podarí prepojiť mozog a počítač, ale kedy. Viacero technologických lídrov už dokázalo spraviť prepojenie, kedy len za pomocou mysle ľudia ovládali napríklad počítač. Nedávno spoločnosť Neuralink ohlásila veľký úspech. Podarilo sa im úspešne implantovať čip do mozgu človeka, ktorý si pomocou neho zahral šachy.
Treba ale povedať, že Neuralink, hoci patrí k lídrom v tejto oblasti, tak čoraz viac spoločností „vystrkuje rožky“ a vo viacerých oblastiach predbiehajú konkurenciu. Napríklad, ešte vo februári obdobný úspech hlásili v Číne, kde implantovali pacientovi čip NEO, ktorý stratil schopnosť pohybu po autonehode, dnes vie uchopiť fľašu a napiť sa.
Najnovšie sa k slovu hlási ďalší gigant, ktorý sa zdá, že v tejto oblasti, bude určovať trendy. Reč je konkrétne o Precision Neuroscience Corporation, ktorý spolu neurochirurgickým tímom z Mount Sinai Health System dosiahli nový svetový rekord v počte elektród umiestnených na ľudský mozog, ktoré zaznamenávajú dáta. Tento rekord, ktorý predstavuje celkovo 4 096 elektród, bol dosiahnutý len nedávno, a to v apríli 2024 v rámci prebiehajúcej klinickej štúdie v New Yorku.
Prelom v oblasti rozhrania mozog-počítač
Počet elektród je kľúčovým ukazovateľom v oblasti rozhrania mozog-počítač, pretože určuje množstvo dát, ktoré môžu byť prenesené z a do mozgu. To má priamy vplyv na schopnosti celého systému. Predchádzajúci rekord, ktorý držal Tan et al od roku 2023, bol 2 048 elektród.
Implantát Layer 7 Cortical Interface
Implantát Precision, nazývaný Layer 7 Cortical Interface, je tenkofilmová mikroelektródová mriežka obsahujúca 1 024 miniatúrnych elektród s priemerom od 50 do 380 mikrónov, ktoré sú zabalené na ploche približne 1,6 štvorcových centimetrov. Tento implantát je navrhnutý tak, aby sedel na povrchu mozgovej kôry a mapoval elektrickú aktivitu. Vysoká hustota elektród umožňuje neurovedcom mapovať aktivitu neurónov v bezprecedentnom rozlíšení, čo im v konečnom dôsledku pomôže lepšie dekódovať myšlienky na zamýšľané činy.
Neprehliadni
#LLNL has joined forces with Precision Neuroscience Corporation to advance the technology of neural implants that allow users to operate computer systems through thought. Explore how the technology could benefit patients with neurological disorders: https://t.co/TGfoYfuPdH
— Lawrence Livermore National Laboratory (@Livermore_Lab) February 16, 2024
V rekordnom zákroku tím z Mount Sinai, vedený Dr. Joshuom B. Bedersonom, umiestnil štyri takéto mriežky na povrch mozgu pacienta, čím pokryli plochu približne 8 štvorcových centimetrov.
Tam, kde sa Precision Neuroscience líši od Neuralinku, spoločnosťou, za ktorou stojí Elon Musk, je jej postoj k invazívnosti. Je pozoruhodné, že zariadenie Precision vôbec nepreniká do mozgu – je to film, ktorý sedí na vrchu vonkajšej kôry.
Benjamin Rapoport, MD, PhD, spoluzakladateľ a hlavný vedecký pracovník Precision, uviedol:
„Systém rozhrania mozog-počítač od Precision bol navrhnutý pre škálovateľnosť – čo znamená, že môžeme pokračovať v pridávaní elektród na povrch mozgu bez poškodenia tkaniva. Tento rekord je významným krokom smerom k novej ére. Schopnosť zachytiť kortikálne informácie v tomto rozsahu a meradle by nám mohla umožniť hlbšie pochopenie mozgu.“
Precision je lídrom vo vývoji rozhraní mozog-počítač pre medicínske účely. Od svojho založenia v roku 2021 spoločnosť vyvinula a validovala svoj prístroj a získala zariadenie pre komerčnú výrobu. Precision momentálne testuje svoj implantát v spolupráci s West Virginia University’s Rockefeller Neuroscience Institute, Perelman School of Medicine (Penn Medicine) a Mount Sinai Health System. Spoločnosť plánuje uviesť svoj prvý komerčný produkt budúci rok.
Komentáre