Vedci budú mať v apríli príležitosť sledovať časť procesu zlučovania supermasívnych čiernych dier

Prvotné údaje sa ku nám dostali už v roku 2011, no vedci vtedy nevedeli povedať, o aký jav ide

Dve cierne diery
Zdroj: (Illustration: NASA/CXC/A.Hobart)

Dôkazy o vysokoenergetických časticiach vystreľovaných zo vzdialenej galaxie sa objavili v dátach, zachytených Keplerovým vesmírnym teleskopom ešte v roku 2011. Doteraz však nevedeli vedci určiť, o aký jav ide. Najnovšie návrhy ale hovoria o tom, že by mohlo ísť o dve masívne čierne diery, ktoré sa obtáčajú okolo seba predtým, než sa zrazia.

V  roku 2017 vysvetľoval astrofyzik Daniel D’Orazio ako by mohla zrážka dvoch čiernych dier spôsobiť energetické výkyvy, podobné tým, aké zaznamenal Keplerov teleskop. Podľa teórie by bol tento proces viditeľný, vďaka efektu, ktorý sa nazýva gravitačná šošovka. Ak budú čierne diery na línii so Zemou a jedna prejde popred druhú, svetlo by sa malo okolo nej ohnúť a zväčšiť obraz tak, ako to robí šošovka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

D’Orazio predpovedal, že by sa mal prechod čiernych dier blízko pri sebe, odohrať niekedy v apríli a vedci sú pripravení ho zachytiť. V tomto období by mali byť vedci schopní zachytiť predpokladanú erupciu. Ak to tak bude, tím astronómov bude mať 10 dní na  zachytenie tohto procesu. Zároveň však treba povedať, že dokonca ani experti si nie sú si na 100% istí, čo sa presne stane, ak by sa tento jav nastal. Ak sú čierne diery blízko pri sebe, mohli by sa zlúčiť do jednej. Druhá varianta je, že budú okolo seba krúžiť donekonečna. Tak či onak, počkáme si na ukončenie tohto procesu ešte veľmi dlhú dobu. K finálnemu štádiu zlúčovania tejto dvojice čiernych dier by malo dôjsť až o 100-tisíc rokov.

Ak by nastala táto udalosť, tak ako to predpovedá vedecký tím, tak by získané dáta mohli byť užitočnými v relatívne dohľadnej dobe. Mohol by totiž poskytnúť dáta pre misiu Európskej vesmírnej agentúry (LISA), ktorá plánuje v 30. rokoch tohto storočia „loviť“ gravitačné vlny vyžarované čiernymi dierami. Takto získané informácie by umožnili mať lepšiu predstavu o tom, koľko zlučujúcich „gigantov“ je v priestore.

Supermasívne čierne diery sa dostanú blízko seba napríklad pri zrážke dvoch galaxií. Problém nastáva, keď už sú vzdialené od seba približne 3 svetelné roky. Ide o vzdialenosť, kedy sú odstredivé sily tak mohutné, že im bránia prekonať zvyšnú vzdialenosť, aby sa spojili dokopy. Preto sú, bez nejakej externej sily, odsúdené krúžiť okolo seba donekonečna.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre