Zvrásnia sa ti prsty pod vodou vždy rovnako? Aj takáto jednoduchá otázka ukázala, ako málo toho vieme o ľudskom tele
Výskumníkov prekvapila táto jednoduchá otázka, a tak sa rozhodli zistiť odpoveď.
Každý vie, že keď máme dlho prsty vo vode, koža sa nám zvrásni. Predpokladá sa, že ide o evolučnú vlastnosť, ktorá nám má poskytnúť lepší úchop mokrých predmetov alebo predmetov pod vodnou hladinou. Výskumníci z Binghamton University však v rámci novej štúdie zistili ďalšiu zaujímavosť ohľadom fenoménu.
Dlho sa predpokladalo, že keď máme ruky dlho pod vodou, voda spôsobila opuchnutie kože, čo viedlo k zvrásnenej textúre na prstoch. Výskumníci však tomuto javu nevenovali nejakú extra veľkú pozornosť, no a tak sa dlho mylne predpokladalo, že voda skutočne spôsobuje opuch kože a následne zvrásnenie prstov.
Zvrásnia sa nám prsty vo vode vždy rovnako?
Autori novej štúdie ale dokázali, že sme sa roky mýlili. Keď máme ruky dlho pod vodou, v skutočnosti dochádza k stiahnutiu krvných cievok pod kožou a toto stiahnutie je skutočne to, čo zvrásnenie prstov vytvára.
“Náš výskum začal zaujímavým spôsobom. Pamätám si, ako sa ma jeden študent opýtal, či sa prsty zvrásnia zakaždým rovnako. Dlho som rozmýšľal nad odpoveďou a nakoniec som zistil, že nemám najmenšie tušenie,” hovorí Guy German, jeden z autorov štúdie.
Výskumníci sa teda pustili do práce a v niekoľkých opakovaných experimentoch priniesli odpoveď. Ukázalo sa, že zakaždým, keď prsty ponoríme na dlhšiu dobu pod vodu, tak sa zvrásnia rovnakým spôsobom.
“Poloha cievok pod kožou sa veľmi nemení. Trošku sa hýbu, no pri porovnaní s ostatnými cievkami sú pomerne statické. V praxi to ale znamená, že sa nám prsty zakaždým zvrásnia rovnako, čo sa nám úspešne podarilo dokázať,” hovorí German.
Autori novej štúdie vykonali niekoľko experimentov, aby získali dostatočné množstvo dát. Možno tušíš, že tieto experimenty neboli oproti iným výskumom nejak extrémne sofistikované, no aj jednoduchý experiment v tomto prípade stačil na to, aby výskumníci získali raz a navždy odpoveď.
Výskumníci naverbovali niekoľko dobrovoľníkov, ktorí mali prsty vo vode po dobu 30 minút. Po uplynutí času výskumníci odfotili prsty dobrovoľníkov. Celý experiment následne zopakovali za 24 hodín, za rovnakých podmienok. V ďalšom kroku výskumníci porovnávali fotografie z prvého a druhého experimentu. Ukázalo sa, že človeku sa zakaždým zvrásnia prsty rovnakým spôsobom.
Prekvapivý objav
Autori štúdie ale dospeli aj k jednému prekvapivému zisteniu. Ukázalo sa, že ak človek trpí poškodením stredového nervu v prstoch, k zvrásneniu kože nedôjde, nech si človek máča ruku akokoľvek dlho. Jeden zo študentov a dobrovoľníkov štúdie povedal autorom, že týmto poškodením trpí. Ani po 30 minútach máčania prstov sa mu nevytvorilo žiadne zvrásnenie.
“Priznávame sa, tento výskum bol pre nás zábavou. Hoci nejde o veľkú vedeckú otázku, aj takáto jednoduchá zvedavosť nám pomáha lepšie pochopiť každodenné fenomény. Nechceli sme ale ostať len pri jednoduchej, možno až detskej otázke. V rámci nášho výskumu sme sa pozreli aj na to, či môžeme získané poznatky využiť aj vo forenzných odboroch, napríklad pri identifikovaní osoby, ktorá bola dlho pod vodou,” vysvetľuje German.
German mal otca, ktorý bol dlhé roky príslušníkom britského policajného zboru a počas svojej kariéry sa stretával aj s týmto problémom. Výskumníci sa aj tejto “jednoduchej otázke” plánujú venovať ďalej. Aj takýto výskum totiž ukázal, že aj za zvrásnením kože vo vode sa ukrývajú vedecké princípy, ktoré nie sú až tak známe, hoci by sme si mysleli opak.
German a jeho kolegovia sa vo svojich ďalších štúdiách zamerajú na hlbšie odhalenie biologických princípov zvrásnenia kože, no ako sme spomenuli vyššie, preskúmajú aj forenzné implikácie a implikácie zvrásnených prstov v oblasti biometrickej identifikácie. Bude zaujímavé sledovať, k akým poznatkom sa dokážu vedci dopracovať.
Komentáre