Nová štúdia z Royal Astronomical Society opisuje “prazvláštnu” galaxiu, ktorú si vo vesmíre všimol Webbov vesmírny teleskop. Tento inštrument je momentálne najvýkonnejším vesmírnym teleskopom ľudstva a prakticky od prvých momentov nám prináša revolučné pozorovania a objavy.
Nová galaxia sa z Webbovho štandardu nevymyká, hoci astronómovia si ju nedokážu zatiaľ poriadne vysvetliť. Predpokladajú ale, že práve táto galaxia nám môže pomôcť pochopiť začiatok “kozmického príbehu”. Tento prapodivný objekt nesie označenie GS-NDG-9422 a Webbov teleskop ho našiel v období, kedy mal náš vesmír približne jednu miliardu rokov.
Galaxia, akú sme ešte nevideli
Pozornosť výskumníkov táto galaxia, ktorú skrátene označujú len, 9422, svojim svetelným profilom. Ten naznačuje, že plyn v galaxii žiari oveľa jasnejšie, než jej hviezdy.
“Ide o totálne nový fenomén, pretože môže ísť o chýbajúci článok medzi prvými hviezdami vo vesmíre a vznikom známych jasne definovaných galaxií. Keď som uvidel túto galaxiu, ako prvé mi napadlo, že je mimoriadne zvláštna, čo je presne to, čo mal Webbov vesmírny teleskop nájsť. Jeho hlavným cieľom je pozorovanie úplne nových fenoménov, ktoré vznikli v rannom vesmíre a ktoré nám dokážu prezradiť o tom, ako sa kozmický príbeh začal,” tvrdí vedúci štúdie, doktor Alex Cameron.
Cameron sa po objave zvláštnej galaxie spojil s teoretičkou Harley Katz, s ktorou prechádzali zvláštnymi dátami. Ich spolupráca viedla k teórií, podľa ktorej plyn v galaxii 9422 zohriali mimoriadne masívne a horúce hviezdy. Ich hypotézu potvrdil počítačový model, ktorý ukázal, že rovnako ako v prípade Webbovho pozorovania, aj tu plyn žiaril jasnejšie ako samotné hviezdy v galaxií.
Autori štúdie vysvetľujú, že v prípade tejto galaxie museli byť hviezdy oveľa masívnejšie a horúcejšie než čokoľvek, čo vedci doteraz pozorovali v lokálnom vesmíre, teda v priestore okolo Mliečnej dráhy. Podľa ich názoru to dáva zmysel, pretože ranný vesmír bol oproti tomu dnešnému diametrálne odlišným prostredím.
V našom kozmickom okolí majú masívne a horúce hviezdy teploty od 40 do 50-tisíc stupňov Celzia. Hviezdy v galaxií 9422 však majú podľa odhadov až 80-tisíc stupňov Celzia. Galaxia sa môže nachádzať uprostred intenzívneho obdobia formácie nových hviezd v oblaku hustého plynu, v ktorom vzniká veľké množstvo masívnych a horúcich hviezd. Plynový oblak zasahuje tak obrovské množstvo fotónov z hviezd, že začal žiariť extrémne jasne.
Je galaxia 9422 vzácnou?
Výskumníkov táto galaxia zaujala nielen preto, že zatiaľ nič také nevideli. Hlavným dôvodom je, že modely prvej generácie hviezd naznačovali, že sa niečo takéto môže stať. Hlbšia analýza dát ale ukázala, že táto galaxia neukrýva prvú generáciu hviezd vo vesmíre.
“Vieme, že v tejto galaxií sa jedny z prvých hviezd neukrývajú, pretože táto galaxia je až príliš chemicky komplexná. Napriek tomu sú tieto hviezdy iné ako čokoľvek, čo sme doteraz mali šancu pozorovať. Tieto exotické hviezdy ale môžu byť kľúčom k pochopeniu toho, ako galaxie prechádzajú zo svojho prvotného typu na galaxie, aké dnes poznáme,” vyjadrila sa Katz.
Výskumníci považujú galaxiu 9422 za mimoriadne fascinujúcu a chcú jej rozhodne venovať viac času. Nezodpovedaných totiž ostáva ešte veľa otázok. Autori štúdie budú ďalej zisťovať, či je bežné, aby v tomto období kozmickej evolúcie existovali galaxie, ktorých plyn žiari jasnejšie ako hviezdy existujúce v galaxií. Veria, že galaxie ako 9422 dokážu prezradiť viac o dôležitom období kozmickej evolúcie, kedy mal náš vesmír len miliardu rokov.
Z nášho uhla pohľadu sa môže miliarda rokov zdať ako nepredstaviteľne dlho, no pre vesmír predstavuje toto časové obdobie len krátku dobu. Práve prvá miliarda rokov po veľkom tresku predstavuje fascinujúcu éru kozmickej evolúcie, ktorú v nasledujúcom období Webbov vesmírny teleskop preskúma do hĺbky.