Výskumníci volajú na poplach: Energetická nerovnováha Zeme prudko rastie a nikto nevie prečo. Dôsledky ale môžu byť brutálne
Výskumníci varujú, že energetická nerovnováha Zeme prudko rastie.
Výskumníci v novej štúdii varujú, že energetická nerovnováha Zeme stúpa rýchlejšie, ako ktokoľvek čakal a nikto nevie prečo.
Ako informuje portál Live Science, viacero satelitov NASA, ktoré nám ponúkajú najlepšie informácie o energetickej nerovnováhe Zeme, sa blížia ku koncu svojho života, čo problém ešte viac komplikuje. Existuje reálna šanca, že náhrada týchto satelitov nebude stačiť.
Energetická nerovnováha Zeme je kľúčový pojem v klimatológii, ktorý opisuje rozdiel medzi energiou, ktorú naša planéta prijíma zo Slnka, a energiou, ktorú vyžaruje späť do vesmíru. Predstav si Zem ako jeden veľký energetický systém. Ak je príjem energie zo Slnka (hlavne vo forme krátkovlnného slnečného žiarenia) vyšší ako výdaj energie (predovšetkým dlhovlnného infračerveného žiarenia vyžarovaného Zemou do vesmíru), dochádza k prebytku energie, ktorý sa v klimatickom systéme akumuluje. Toto vedie k otepľovaniu planéty. Naopak, ak by výdaj energie prevyšoval príjem, Zem by sa ochladzovala.
“V najhoršom prípade by sme mohli stratiť jeden z najlepších indikátorov klimatických zmien. Ďalší najlepší spôsob zisťovania energetickej nerovnováhy ma desaťročný sklz. Aj preto sú tieto satelity mimoriadne dôležité, hovorí Thorsten Mauritsen, vedúci novej štúdie.
Výskumníci ostali zarazení
Satelitné údaje naznačujú, že energetická nerovnováha Zeme sa za posledné dve desaťročia viac ako zdvojnásobila, čo masívne prekonalo nárast predpovedaný klimatickými modelmi. V roku 2023 dosiahla táto nerovnováha 1,8 wattu na meter štvorcový (0,16 wattu na štvorcovú stopu), čo bolo dvojnásobok toho, čo modely odhadovali na základe rastúcich emisií skleníkových plynov. Výskumníci stále nemajú jasnú predstavu, prečo sa táto nerovnováha nedávno tak výrazne zvýšia.
“Začali sme pozorovať veľký trend za posledné roky, ktorý rástol a rástol. Začali sme sa obávať, no potom sme zistili, že existuje celkom reálne riziko, že stratíme schopnosť vývoj týchto udalostí sledovať,” hovorí Mauritsen.
Už niekoľko rokov sa snažia výskumníci prísť na to, prečo energetická nerovnováha Zeme stále rastie. Spočiatku sa zdalo, že čísla odrážajú premenlivosť systému a zmien, ktoré spôsobili klimatické vzorce ako El Nino. Postupom času si ale všimli, že energetická nerovnováha Zeme stále rastie. Za tento nárast už nedokázali klimatické modely zodpovedať.
Výskumníci začali predpokladať, že sa deje niečo veľké. Vysvetľujú, že vyššiu energetickú nerovnováhu Zeme mohla spôsobiť znížená reflektivita. Ide o množstvo energie, ktoré planéta vyžaruje do vesmíru. To môže nastať z niekoľkých dôvodov. Ako pár Mauritsen uviedol redukciu reflektívnych povrchov, napríklad ľadovcov a zníženie reflektívnych častíc, napríklad aerosólov.
Sú to ale dohady. Skutočný dôvod rastúcej energetickej nerovnováhy Zeme výskumníci zatiaľ nedokážu objasniť. Predpokladajú, že niečo môže chýbať v modeloch, no nemajú jasnú predstavu, čo by to mohlo byť.
Tento problém nemôžeme ignorovať
Zároveň ale varujú, že čím väčšia energetická nerovnováha, tým rýchlejšie sa budú klimatické zmeny diať. Keď Zem príjme viac energie ako vydá, znamená to, že aj teploty budú rásť rýchlejšie. Autori poznamenávajú, že nerovnováha energie môže byť aj skvelý indikátor, ako veľmi sme posunuli klimatický systém našej planéty.
“Očakávame, že teploty sa stabilizujú, keď prestaneme, zhruba povedané, spaľovať fosílne palivá. Ale ak táto nerovnováha zostane veľmi vysoká, potom to ďalej posúva tú úroveň teploty, pri ktorej sa môžeme stabilizovať. To znamená, že nám zostane menej CO2, ktoré môžeme vypustiť, kým sa dostaneme napríklad k 2 stupňom Celzia,” vysvetľuje Mauritsen.
Situácia sa môže chvíľu držať na úrovniach, ktoré predpovedajú klimatické modely, autori štúdie ale nemajú žiadne záruky za rok 2025, hlavne ak sa situácia bude zhoršovať. Vedci preto potrebujú satelity, ktoré by dokázali spoľahlivo predpovedať vývoj energetickej nerovnováhy Zeme.
Používané satelity už čoskoro končia a nahradiť ich má len jeden nový, ktorý podľa výskumníkov nemusí stačiť. Potom nie sú naplánované žiadne misie na monitorovanie energetickej nerovnováhy Zeme.
Komentáre