Výskumníci sa pozreli na lebky dávnych Vikingov a zistili zaujímavý dôvod, prečo mali vysokú úmrtnosť
Výskumníci z University of Gothenburg sa v rámci novej štúdie pozreli na lebky Vikingov. Ich analýza odhalila, že títo severskí bojovníci trpeli obrovskou úmrtnosťou.
V štúdii sa ukázalo, že populácia Vikingov trpela často závažnými orálnymi a maxilofaciálnymi ochoreniami, či infekciami slizníc, uší, osteoartritídou a ďalšími závažnými ochoreniami. Lebky výskumníci analyzovali pomocou pokročilých röntgenových metód.
Nový výskum sa zakladá a pokračuje v minuloročnom výskume. V rámci neho výskumníci preskúmali veľké množstvo zubov vikingskej populácie. Zuby výskumníci našli v švédskej provincii Västergätland a išlo o populáciu Varnhem. Táto populácia je známa tým, že výskumníci odhalili tisíce prastarých hrobov a množstvo zachovalých kostier.
Nový pohľad na zdravie Vikingov
V rámci tejto štúdie vedci neskúmali len chrup týchto severských bojovníkov, no pozreli sa na celú ich lebku. V práci im pomáhali metódy počítačovej tomografie, teda CT vyšetrení. Výskum sa zameriaval na 15 jedincov a vedci sledovali patologické kostné výrastky v oblasti mozgovej časti lebky a čeľuste. Podarilo sa im odhaliť, že Vikingovia trpeli celou radou rôznych infekcií a inými ochoreniami.
Viacerí jedinci trpeli počas života infekciami dýchacích slizníc alebo uší. Tieto infekcie boli tak závažné, že zanechali stopy na susedných kostných štruktúrach. Okrem viacerých dentálnych ochorení výskumníci odhalili aj stopy osteoartritídy. Autori štúdie vysvetľujú, že skúmané lebky patrili dospelým jedincom, ktorí umreli vo vekovom rozpätí od 20 do 60 rokov.
“Lebky Vikingov sú skutočne bohaté na informácie. Podarilo sa nám odhaliť množstvo známok ochorení. Prečo nimi Vikingovia trpeli nám zatiaľ nie je známe. Zároveň sme nemohli študovať stopy poškodenia mäkkých tkanív z jednoduchého dôvodu, pretože sa nezachovali. Napriek tomu môžeme skúmať, ako tieto ochorenia ovplyvnili ich kosti,” tvrdí Carolina Bertilsson, vedúca štúdie.
Vďaka CT vyšetreniam mohli výskumníci skonštruovať 3D model vikingských lebiek. Autori štúdie tvrdia, že výskum lebiek nám poskytuje lepšie pochopenie toho, v akom zdraví žili príslušníci severských populácií. V dobe Vikingov nemali ľudia k dispozícii zdravotnú alebo dentálnu starostlivosť, ktorú máme k dispozícii my. Rovnako nemali prístup k analgetikám alebo antibiotikám. Ak vtedy človek chytil nejakú infekciu, tá sa s ním mohla tiahnuť naozaj dlhú dobu.
Vikingské zubárstvo nemuselo byť na zahodenie
Hoci táto štúdia odhalila, že Vikingovia trpeli častými dentálnymi problémami, v roku 2023 sa objavila štúdia, ktorá ukázala, že severskí ľudia vedeli o zubárstve viac, než by mohlo byť na prvý pohľad jasné. Ako sme spomenuli na začiatku článku, táto štúdia sa týkala zubov neďaleko švédskeho mesta Varnhem. Na výskum upozornil portál Vosveteit.sk a v rámci tohto výskumu sa vedci pozreli na viac ako 3 200 zubov. Zuby patrili približne 171 jedincom.
Vikingovia sa pokúšali o svoje zuby starať. Archeológovia našli niekoľko dôkazov toho, že dospelý človek si mohol boľavý zub ošetrovať viacerými spôsobmi. Sofistikovanejšie metódy liečby Vikingovia používali na stoličkách. Tu si vedci všimli, že Vikingovia mali tendenciu vypĺňať deravé stoličky, pravdepodobne aby trochu zmiernili tlak na zub a pomohli si od veľkej bolesti.
Zbrúsené zuby mohli byť akousi značkou príslušnosti k určitému kmeňu. Zbrúsené zuby pozorovali výskumníci primárne u mužov. Nová štúdia poskytuje jedinečný pohľad do Vikingského zubárstva. Pre populácie žijúce v okolí Varnhemu boli zuby nepochybne dôležité. Dôkazy poukazujú na to, že zubárstvo bolo počas doby Vikingov oveľa sofistikovanejšie, než sa spočiatku predpokladalo.
Dnes vieme, že bolesť zubu vie byť niekedy nezvládnuteľná. Vikingovia s najväčšou pravdepodobnosťou čelili rovnakým problémom a zistenie, že existovali viaceré metódy, ktorými si v prípade dentálnych problémov pomáhali, je mimoriadne fascinujúca.
Nový výskum autori považujú za “pilotnú” štúdiu a hovoria, že ďalšie výskumy vikingských lebiek budú čoskoro pokračovať.
Komentáre