Výskumníci pozorovali najväčšiu explóziu od veľkého tresku: Neverili, čo sa za ňou skrývalo 

Výskumníci odhalili zatiaľ najsilnejšiu explóziu od čias veľkého tresku.

Vesmírne demoličné derby ukazuje nový spôsob ako zničiť hviezdu
Zdroj: NASA

Astronómovia objavili v dátach NASA a Európskej vesmírnej agentúry záznam o najsilnejšej explózii, ktorá sa vo vesmíre odohrala po veľkom tresku pred 13,8-miliardami rokov. Ako informuje portál IFL Science, môžu za to čierne diery, ktoré dokážeme pozorovať jedine vtedy, keď s nimi ničeo interaguje.  

Výskumníci už roky pozorujú udalosti slapového rozrušenia, skrátene TDE. Pri týchto udalostiach čierne diery roztrhnú napríklad hviezdy na kusy a vytvoria z nich gigantické plynné prúdy, ktoré postupne padajú do čiernej diery. TDE udalosti sú spravidla mimoriadne energetické, no výskumníci v novej štúdii odhalili doteraz najsilnejšiu explóziu, vyvolanú práve týmto eventom. 

“V rámci našej štúdie predstavujeme novú triedu TDE, ktorá schováva tie obyčajné do vrecka. Ide o mimoriadne silné záblesky, ktoré sme pozorovali medzi rokmi 2016 a 2018,” vyjadril sa vedúci výskumu, Jason Hinkle.

Najväčšia explózia od veľkého tresku

Tieto dva záblesky okamžite vzbudili záujem vedeckej komunity. Tretí záblesk výskumníci odhalili v roku 2020. Vyšetrovanie ukázalo, že išlo o najenergetickejšie explózie, aké sme doteraz objavili. Tieto deje boli tak silné a tak sa vymykali z normálu, že im výskumníci dali novú kategóriu. Nazývajú ich Extrémne jadrové transienty, skrátene ENT.  

“Pozorovali sme hviezdy, ktoré boli roztrhané TDE udalosťami na kusy. ENT deje sú však úplne inou beštiou. Ich jasnosť je kľudne 10-krát väčšia ako čokoľvek, čo bežne vídavame. ENT deje sú oveľa jasnejšie ako normálne TDE a dokážu svietiť celé roky. Tým hravo prekonávajú energetický výdaj aj tých najsilnejších explózií supernov,” hovorí Hinkle. 

Autori štúdie udávajú pre lepšiu predstavu príklad. Supernovy vyžiaria rovnaké množstvo energie, aké vyprodukuje Slnko za svojich 10 miliárd života. ENT explózie vyprodukujú toľko energie, ako 100 Sĺnk za 10 miliárd života. Ide o monumentálne explózie, ktoré presvietia každú hviezdu a supernovu v galaxii, v ktorej vznikli. Najjasnejšiu z troch objavených ENT explózii výskumníci pomenovali Gaia18cdj. Táto explózia vytvorila 25-násobne viac energie ako doteraz najsilnejšia supernova. To z nej robí najsilnejšiu explóziu vo vesmíre od čias veľkého tresku.  

Výskumníci zároveň dodávajú, že tieto udalosti sú vzácnejšie ako supernovy. Vedcom by však mohli poslúžiť na výskum supermasívnych čiernych dier v jadrách vzdialených galaxií. ENT explózie nepredstavujú len dramatický koniec života masívnej hviezdy. Ide o udalosť, ktorá osvetľuje procesy, ktoré vedú k rastu najväčších čiernych dier vo vesmíre.  

“V tomto smere ENT predstavujú cenný nový nástroj na štúdiu supermasívnych čiernych dier v galaxiách. Sú mimoriadne jasné, vieme ich teda pozorovať aj naprieč veľkými kozmickými vzdialenosťami. V astronómii zároveň platí, že čím ďalej sa pozeráme, tým viac do minulosti vidíme. Veríme, že štúdiou týchto mimoriadne energetických zábleskov vieme získať nové informácie o tom, ako supermasívne čierne diery rástli,” dodávajú autori štúdie.

Najznámejšia čierna diera prekvapila výskumníkov
Zdroj: Vedavovrecku.sk, AI

ENT explózie si zaslúžia viac pozornosti

Výskumníci zatiaľ odhalili len tri ENT explózie, čo nestačí na pochopenie tohto fenoménu. Autori štúdie priznávajú, že potrebujú viac dát na to, aby dokázali s presnosťou určiť, ako vznikajú a čo sú tieto explózie zač. Najmožnejší fyzikálny scenár ale tvrdí, že ENT je len oveľa silnejšia TDE udalosť. Supermasívna čierna diera roztrhne masívnu hviezdu a jej materiál pohltí. Vysoké hmotnosti supermasívnych čiernych dier následne dokážu explóziu udržať viditeľnú dostatočne dlhú dobu. 

Autori štúdie veria, že ak pochopíme, čo sa ukrýva za explóziami ENT, získame cenné poznatky, ktoré by nám pomohli popísať evolúciu vzdialených galaxií. Autori štúdie sa chcú ENT explóziám venovať aj do budúcnosti. Hoci nevedia, kedy sa im podarí ďalší podobný úkaz zachytiť, v ďalších štúdiách chcú priniesť viac informácií o týchto fenoménoch. 

Komentáre