Výskumníci naznačujú, že ďalší ľadový mesiac Slnečnej sústavy môže ukrývať život: Nájsť ho ale nebude vôbec jednoduché

Výskumníci v novej štúdii odhalili, že mesiac Saturnu, Titan, môže ukrývať život, no nebude ho veľa.

mesiac Enceladus saturn
Zdroj: Stephane Masclaux / Shutterstock.com

Keď sa povie život priamo v Slnečnej sústave, mnohí si okamžite predstavia Mars a možnosť, že na tejto červenej pustej planéte kedysi dávno existovali a možno existujú aj dnes, mikroskopické organizmy.  

Výskumníci ale hovoria, že existujú aj iné, lepšie, miesta, kde by sme mohli objaviť život. Na mysli majú takzvané “ľadové svety”, mesiace plynných obrov, ako napríklad Europa, Enceladus a iné. Ako informujú výskumníci z University of Arizona, život by mohol existovať aj na mesiaci Saturnu, Titane. Jedným dychom ale dodávajú, že veľa ho tu nenájdeme.

Aká je šanca, že odhalíme život vo vzorkách z Marsu, ktoré prinesieme na Zem?
Zdroj: Pixabay (Fractals99, Infinite_ai777), Úprava: Vedavovrecku.sk

“Titan, najväčší mesiac Saturnu, je naozaj bizarný mimozemský svet. Pokrývajú ho rieky a jazerá, ktoré netvorí voda, ale kvapalný metán. Okrem týchto metánových štruktúr tu nájdeme ľadové skaly a duny, ktoré tvorí špecifický piesok, skôr pripomínajúci sadzu,” hovoria výskumníci.

Život na Titane nebude ľahké nájsť

Topografia Titanu je niečo, čo dlhodobo fascinuje výskumníkov. Hustá, takmer nepriehľadná atmosféra tohto mesiaca zároveň vzbudzuje fascinujúce diskusie o možnej existencii života na tomto svete.  

Autori novej štúdie chceli svojou prácou zistiť, ako by mohol život na Titáne vyzerať, ak by sme ho chápali vo svetle čo najrealistickejších podmienok. Rovnako chceli zistiť, či mesiac prekypuje životom, alebo je ho vzhľadom na exotické podmienky len málo.  

“Titan je výnimočný svet, ak ho porovnáme s inými ľadovými mesiacmi v našej Slnečnej sústave. Odlišuje sa hlavne tým, že obsahuje množstvo organického materiálu,” vyjadril sa Antonin Affholder, jeden z autorov výskumu.  

Výskumníci využili pre potreby svojej práce bioenergetické modelovanie. Tento model odhalil, že oceán, ktorý sa nachádza pod ľadovým povrchom mesiaca, môže podporovať životné formy, ktoré konzumujú organický materiál. Zároveň autori štúdie odhadujú, že Titánov oceán môže mať hĺbku približne 480 kilometrov.  

Autori štúdie zistili, že existuje možnosť, že mesiac Titán podporuje jednoduchý mikroskopický život. Ak je to skutočne tak, mesiac by dokázal podporovať len pár kilo takejto biomasy.  

Titan je mesiac, ktorý mnohí opisujú ako podobný Zemi na povrchu. Je to skutočne tak, aspoň výzorovo, hoci kompozíciou sa tieto dva svety líšia. Rovnako ako Európa alebo Enceladus, aj Titan ukrýva pod povrchom oceán, ktorý by mohol mať priaznivé podmienky pre vznik života. Mnohí výskumníci v prípade mesiacov Európa a Enceladus naznačili, že tento oceán sa podobá na skoré oceány Zeme, v ktorých po prvýkrát vznikol život.  

Americká vesmírna agentúra, NASA, prejavila o tieto ľadové mesiace záujem. Titan je jedným z cieľov pripravovanej misie Dragonfly. Ide o misiu, ktorá sa má dostať k týmto mesiacom a odobrať vzorky z oceánu pod ľadovou škrupinou. Hoci nám modely dokážu poskytnúť množstvo informácií, najlepším riešením je aj tak zobrať vzorky a skúmať tie.  

Ako vznikol život na zemi?
Zdroj: Pixabay (Pixabay, myshoun), Úprava: Vedavovrecku.sk

“Titan sa od Európy a Enceladu líši tým, že má množstvo organických látok, teda poskytuje veľa zdrojov obživy pre potenciálny život. V rámci našej práce ale ukazujeme, že nie všetky organické látky musia nutne znamenať zdroj jedla. Oceán Titánu je veľký, no je tu len limitovaná výmena medzi oceánom a povrchom, kde sa nachádza väčšina organických látok. Usudzujeme teda, že samotný oceán pod povrchom veľa organiky nemá,” tvrdia výskumníci.

Odhalí niečo ambiciózna misia Dragonfly?

Ako sme už spomenuli, výsledky štúdie naznačujú, že Titan by dokázal podporovať len pár kilogramov biomasy, čo sa rovná približne hmotnosti malého psa. Ak zoberieme do úvahy veľkosť oceánu pod povrchom, znamenalo by to, že v oceáne Titánu sa môže nachádzať len jedna bunka na liter vody.  

Inými slovami povedané, ak misia pristane na Titáne a jej cieľom je pátranie po živote, táto misia by mohla hľadať ihlu v kope sena.  

Komentáre