Výskumníci našli fosíliu najstaršieho šabľozubého živočícha. Niečo spoločné má aj s nami
Prvé cicavce v tom pravom zmysle slova vznikli na zemi pred približne 200-miliónmi rokov, ešte počas existencie dinosaurov. Ako ale vysvetľujú výskumníci z Field Museum, cicavce sú v skutočnosti poslednými prežívajúcimi členmi väčšej skupiny terapsidov.
Terapsidy neboli na prvý pohľad veľmi podobné cicavcom, no mali určité znaky, ktoré vieme v dnes žijúcich cicavcoch nájsť. Hovoríme napríklad o diere na stranách lebky, na ktoré sa viaže sval čeľuste alebo o štruktúrach, ktoré sa neskôr vyvinuli do špecifických kostí stredného ucha.
Autori štúdie vo svojej práci analyzovali fosíliu terapsida, ktorý je momentálne najstarším terapsidom svojho druhu a zároveň najstarším známym šabľozubým živočíchom. Tento živočích pripomína svojim vzhľadom psa. Nová fosília momentálne nemá názov druhu, no autori štúdie predpokladajú, že sa radí do skupiny takzvaných gorgonopsianov. Ide o živočíchy, ktoré majú viac spoločné s cicavcami, než akýmikoľvek inými dnes žijúcimi živočíchmi.
This Saber-Toothed Predator Is the Oldest Mammal Ancestor Ever Found https://t.co/GsIekSFlEi
— Gizmodo (@Gizmodo) December 17, 2024
“Tieto živočíchy nemajú žiadnych moderných potomkov. Zároveň nie sú našimi priamymi predkami, sú príbuzné so živočíchmi, ktoré boli našimi priamymi predkami,” vyjadril sa Ken Angielczyk, jeden z autorov štúdie.
Najstarší šabľozubý živočích
Donedávna sa predpokladalo, že najstaršie gorgonopsiany žili pred zhruba 265-miliónmi rokov. Nedávno objavená fosília sa však môže datovať od 270 do 280-miliónov rokov do minulosti. Vedci predpokladajú, že ide o najstaršieho gorgonopsiana na planéte. Novú fosíliu odhalili výskumníci na Malorke v Španielsku.
“Veľké množstvo kostrových pozostatkov je prekvapujúce. Našli sme všetko od úlomkov lebky, stavcov a rebier až po veľmi dobre zachovanú stehennú kosť. V skutočnosti, keď sme začali s týmto vykopávaním, nikdy by sme si nepomysleli, že nájdeme toľko pozostatkov zvieraťa tohto druhu na Malorke,” hovorí spoluautor štúdie, Rafel Matamales.
Kosti umožnili výskumníkom rekonštruovať vzhľad tohto živočícha. Vysvetľujú, že ak by sme ho videli dnes kráčať po ulici, vyzeral by ako stredne veľký pes. Jeho veľkosť sa podobá na veľkosť huskyho, no niečo by nám na ňom nesedelo. Tento “pes” by totiž nemal žiadnu srsť a rovnako by nemal ani typické psie uši. Zarazili by ťa aj veľké zuby, ktoré pripomínajú meče.
Fosília predstavuje momentálne najstarší prípad šabľozubého živočícha. Autori štúdie vysvetľujú, že tieto zuby naznačujú, že bol živočích vrcholovým predátorom svojej doby. Výskumníkov prekvapuje aj to, že táto fosília gorgonopsiana prekonáva svojich najbližších príbuzných o desiatky miliónov rokov. Zároveň mení naše predstavy o tom, ako sa terapsidy vyvíjali a môže ísť o mimoriadne dôležitý míľnik v evolúcii cicavcov. Autori štúdie vysvetľujú, že pochopením evolúcie cicavcov môžeme získať viac informácií aj o našej vlastnej evolúcii.
Pred dinosaurím vekom existovala éra, v ktorej žili prastarí príbuzní všetkých dnes žijúcich cicavcov. Tieto živočíchy sa diametrálne líšili od všetkého moderného života, ktorý poznáme. Išlo ale o mimoriadne diverznú skupinu, ktorá zastávala veľké množstvo odlišných ekologických úloh.
Fosílie nám vedia ukázať aj poriadne dramatický scenár
Prvé cicavce vznikali počas éry dinosaurov a ako poukazujú vo svojej štúdii výskumníci z Kanadského prírodovedeckého múzea, civavce mohli dinosaurov dokonca loviť. Fosíliu dvoch živočíchov, uzamknutých v smrteľnom boji objavili výskumníci na archeologickom nálezisku v čínskej provincii Liaoning.
Toto nálezisko ponúklo množstvo zachovalých fosílií nielen dinosaurov, ale aj cicavcov, plazov či obojživelníkov. Predpokladá sa, že tvory pochoval masívny zosun pôdy po jednej alebo viacerých sopečných erupciách.
Fosília ukazuje dinosaura, ktorý leží a jeho zadné končatiny sú zložené po stranách tela. Cicavec sedí na svojej koristi a jednou končatinou drží čeľusť dinosaura. Zároveň si možno všimnúť ako cicavec hryzie do rebier dinosaura a jeho zadná končatina drží dinosauriu nohu. Poloha týchto dvoch tvorov naznačuje, že oba zomreli počas prebiehajúceho útoku. Na fosíliu sa môžeš pozrieť v tomto článku.
Komentáre