Viac, než len kozmická zvláštnosť: Anomália vo vzdialenej galaxií nám ukazuje temnú budúcnosť tej našej

Astronómovia pozorovali naozaj monumentálnu erupciu vo vzdialenej galaxií. Čo by sa stalo, keby rovnaká erupcia nastala v Mliečnej dráhe?

cierna diera
Zdroj: orin / shutterstock.com

V jadre Mliečnej dráhy a väčšiny galaxií leží supermasívna čierna diera. Ide o objekt, ktorý môže mať hmotnosť od miliónov do miliárd násobku hmotnosti Slnka. Portál Space informuje o anomálií vo vzdialenej galaxií, ktorá môže ukazovať desivú budúcnosť našej vlastnej galaxie.  

Astronómovia odhalili supermasívnu čiernu dieru, ktorá z ničoho nič prešla erupciou a vytvorila doteraz najväčšie prúdy hmoty, aké vedci kedy videli. Toto hrôzostrašné divadlo sa odohralo v galaxií, ktorá sa podobá na našu Mliečnu dráhu. Galaxia, ktorú výskumníci pozorovali obsahuje oveľa viac temnej hmoty ako Mliečna dráha. Autori nového výskumu naznačujú, že môže existovať prepojenie medzi aktívnymi čiernymi dierami a množstvom temnej hmoty vo vesmíre.  

Výskumníci pozorovali prúdy hmoty v masívnej špirálovitej galaxií J2345-0449. Táto galaxia sa od nás nachádza približne 947-miliónov svetlených rokov. Prúdy, ktoré čierna diera vytvorila, sú dlhé 6-miliónov svetelných rokov. Odhaduje sa, že samotná čierna diera má hmotnosť okolo 1,4-miliárd Sĺnk, pričom Sagittarius A*, čierna diera v jadre Mliečnej dráhy, má len okolo 4-miliónov Sĺnk. Autori novej štúdie ale zisťovali, či aj naša čierna diera môže podobným spôsobom vybuchnúť a ak áno, čo by to znamenalo pre našu galaxiu.  

“V minulosti sme pozorovali aj väčšie prúdy. Najdlhší, ktorý nesie názov Porphyrion, má na dĺžku závratných 23-miliónov svetelných rokov. Ide o vskutku monštruózne emisie, ktoré sme si ale spájali hlavne s eliptickými galaxiami, nie s tými špirálovitými,” hovoria autori štúdie.

Trio hviezd v jadre Mliečnej dráhy odhalilo svoje tajomstvá a prekvapilo astronómov
Zdroj: ESA/Hubble (CC BY 4.0)

Budúcnosť Mliečnej dráhy

Autori zároveň dodávajú, že tento objav je viac, než len kozmická zvláštnosť. Ukazuje nám, že musíme začať rozmýšľať inak nad tým, ako sa galaxie vyvíjajú a akú úlohu pri ich evolúcii hrajú čierne diery.  

“Ak špirálovitá galaxia dokáže nielen prežiť, ale aj prekvitať pod takýmito extrémnymi podmienkami, čo to znamená pre budúcnosť galaxií ako Mliečna dráha? Môže sa stať, že aj naša galaxia prejde v budúcnosti podobným vysokoenergetickým fenoménom, ktorý bude mať dopad na existenciu života?” pýta sa Joydeep Bagchi, vedúci novej štúdie.  

Popri tom výskumníci zaznamenali naozaj veľkolepý rádiový prúd s pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu a observatória ALMA. Predchádzajúce výskumy vedcov presvedčili, že keď galaxia prejde tak monumentálnou erupciou, že sa poškodí jej štruktúra a zničia sa primárne ramená špirálovitých galaxií.  

Ďalšou bizarnosťou je, že pozorovaná galaxia je obklopená obrovskou bublinou plynu. V normálnych galaxiách by sa tento materiál ochladzoval a vytváral nové hviezdy. V tomto prípade supermasívna čierna diera slúži ako pec, ktorá zohrieva túto plynnú bublinu, pričom vydáva röntgenové emisie a zabraňuje vo vytváraní nových hviezd.  

Najznámejšia čierna diera prekvapila výskumníkov
Zdroj: Vedavovrecku.sk, AI

Čo by sa stalo, keby explodovala naša čierna diera?

Ako sme už písali, medzi J2345-0449 a Mliečnou dráhou existujú niektoré zásadné rozdiely, vrátane faktu, že naša galaxia je tretinová v porovnaní s jej vzdialeným bratrancom. Čierne diery v centrách oboch galaxií sú tiež odlišné, alebo prinajmenšom tak odlišné, ako supermasívne čierne diery môžu byť. 

Čierna diera galaxie J2345-0449 je turbulentná kvôli tomu, že pažravo hoduje na bohatom plyne a prachu. Tie sa okolo nej víria v prstenci nazývanom akrečný disk. Materiál, ktorý čierna diera nepohltí, je nasmerovaný k pólom tohto kozmického titána. Odtiaľ je vyvrhovaný takmer rýchlosťou svetla v podobe týchto výnimočných dvojitých prúdov. 

Naša čierna diera, Sagittarius A*, nemá až také silné prúdy a momentálne nepohlcuje žiaden materiál. To by sa ale mohlo veľmi rýchlo zmeniť, ak by sa našej čiernej diere podarilo zachytiť nejaký materiál. Ak by sa to stalo a čierna diera by vytvorila prúd hmoty, ktorý by mieril presne na našu slnečnú sústavu, tento prúd by dokázal odfúknuť atmosféry všetkých planét a poškodil by DNA pozemského života. Ak by Zem dostala priamy zásah, viedlo by to k masívnemu vymieraniu života na Zemi.  

Komentáre