hnev nahnevany clovek
Zdroj: rangizzz / Shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Vedci našli zázračný liek na agresiu: Neuveríte, čo môže pomôcť!

Výskumníci už dlho pozorovali, že v mozgu existuje základ pre agresívne a násilné správanie a že zlá strava môže byť rizikovým faktorom pri problémoch so správaním.  

Nová štúdia vedcov z University of Pennsylvania stavia na rokoch výskumov a v rámci nej skúmali, či môžu omega-3 mastné kyseliny pomôcť znížiť u ľudí agresiu. Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú primárne v rybách alebo sa môžu brať ako doplnok v podobe rybieho oleja. Tieto mastné kyseliny majú aj ďalšie pozitívne vplyvy na funkciu mozgu.  

V rámci štúdie však vedci zistili, že môžu pomôcť aj pri znížení agresie u ľudí v rôznom veku. Autori práce analyzovali 29 náhodných kontrolných skúšok. Tu sa ukázalo, že Omega-3 mastné kyseliny prinášajú v krátkodobom hľadisku až o 30% zmiernenie agresie. To platí naprieč oboma pohlaviami, vekom a nezávisí to ani od možných iných diagnóz. 

“Naša štúdia prináša jasné dôkazy, ktoré hovoria, že Omega-3 mastné kyseliny znižujú agresiu. Myslím, že je čas, aby sme začali používať tieto mastné kyseliny ako doplnky pre zníženie agresie v rôznych sférach, napríklad zdravotníctve alebo väzenskom systéme,” tvrdí vedúci štúdie, Adrian Raine, ktorý sa výskumu Omega-3 mastných kyselín venuje už roky.  

Raine zároveň priznáva, že Omega-3 mastné kyseliny nie sú zázračnou metódou, ktorá nám pomôže vyriešiť otázku násilia v spoločnosti. S ohľadom na výsledky štúdie ale môžu pomôcť.  

Všestranný lacný liek

Omega-3 mastné kyseliny ale nie sú len na zníženie agresie. Pomáhajú aj pri srdcových ochoreniach alebo vysokom tlaku. Výhodou je aj to, že sú lacné a absolútne bezpečné.  

“Prinajmenšom by mali rodičia vedieť, že ak si chcú poradiť s agresívnym dieťaťom, jedna-dve porcie ryby navyše, popri iných formách liečby, môžu pomôcť,” vysvetľuje Raine.  

Omega-3 pomáhajú pri oboch formách agresie. Vedci zistili, že umierňujú reaktívnu agresiu, ktorá sa objavuje provokáciou a proaktívnu agresiu, ktorá sa plánuje dopredu. Vedci pracovali s naozaj veľkou vzorkou dobrovoľníkov. K dispozícii mali dáta, ktoré zozbieralo 19 nezávislých laboratórií v rozmedzí rokov 1996 až 2024. Dokopy pracovali s dátami od takmer 4-tisíc dobrovoľníkov.  

Autori výskumu však vysvetľujú, že sa ich práca zameriava len na krátkodobý vplyv Omega-3 kyselín. V ďalších krokoch chcú zistiť, či pravidelné užívanie môže pomôcť zmierniť agresiu aj dlhodobo. Zároveň však chcú ďalšie výskumy rozvíjať niekoľkými ďalšími smermi. Zaujímavé bude zistiť, či závisí efektivita Omega-3 od genetiky alebo či vníma menšiu dávku agresivity aj pacient. Výskumy, s ktorými vedci pracovali, sa spoliehali na hodnotenie pozorovateľa.  

Vedci zároveň nechcú zatiaľ tvrdiť, že by sa mali Omega-3 používať na liečbu agresie. V tomto štádiu sa však oplatí o možnej implementácií uvažovať. V praxi nehrozí pacientom žiadne riziko a vedci by mohli získať viac relevantných dát, ako Omega-3 vplývajú na agresiu dlhodobo.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť