Toto je najbizarnejšia sústava, akú sme kedy objavili: Fanúšikom sci-fi bude pripomínať známy púštny svet

Výskumníci objavili binárnu sústavu, akú ešte nikdy nevideli. Vyniká viacerými zvláštnosťami, no fanúšikov sci-fi poteší hlavne týmto.

Výskumníci objavili najbizarnejšiu sústavu doteraz.
Zdroj: AI, vedavovrecku.sk

Astronómovia odhalili sústavu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou získa titul najpodivnejšej hviezdnej sústavy, akú sme zatiaľ mali šancu pozorovať. Fanúšikovia sci-fi, hlavne Hviezdnych vojen, ju spoznajú okamžite, ide totiž o sústavu, ktorá sa podobá na ikonický Tatooine. 

Samozrejme, že si sústava nezískala titul najzvláštnejšia len pre to, lebo ide o binárnu sústavu, teda sústavu dvoch hviezd. Tam sa jej bizarnosť nekončí, informuje portál Space. Výskumníci tvrdia, že v tejto sústave sme objavili prvú “polárnu planétu”, ktorá obieha po obežnej dráhe ponad pólami hviezd. Aby toho ale nebolo málo, táto planéta neobieha okolo dvoch hviezd v tradičnom zmysle slova. Obieha okolo hnedých trpaslíkov, ktorých poznáme skôr ako “neúspešné hviezdy”. 

Nie sú to hviezdy

Hnedé trpaslíky sú zaujímavé nebeské telesá, ktoré sa nachádzajú na pomedzí hviezd a planét. Vznikajú podobne ako hviezdy, z gravitačného kolapsu rozsiahlych mračien plynu a prachu. Avšak na rozdiel od skutočných hviezd, ich hmotnosť nie je dostatočná na to, aby v ich jadrách začala prebiehať fúzia vodíka na hélium, čo je definujúci proces hviezd. Ich hmotnosť sa typicky pohybuje v rozmedzí približne 13 až 80 násobkov hmotnosti Jupitera. 

Hnedé trpaslíky zohrávajú dôležitú úlohu v našom chápaní formovania hviezd a planetárnych systémov. Ich štúdium nám pomáha lepšie definovať hranice medzi hviezdami a planétami a poskytuje cenné informácie o procesoch, ktoré prebiehajú v substelárnych objektoch. Predpokladá sa, že v našej galaxii existuje podobný alebo dokonca väčší počet hnedých trpaslíkov ako hviezd, čo z nich robí významnú populáciu objektov na skúmanie. 

“V minulosti sme objavili niekoĽko sústav, ktoré by sa podobali na legendárny Tatooine z Hviezdnych vojen. Binárne sústavy fascinujú ľudí aj kvôli tomu, že ikonická púštna planéta mala práve dve slnká. Ešte nikdy sme ale nevideli exoplanétu, ktorá by obiehala v 90 stupňovej odchýlke od orbitálnej roviny hviezd,” hovoria výskumníci.  

Prazvláštna sústava sa označuje ako 2M1510 (AB) a nachádza sa od nás približne 120 svetelných rokov. Astronómovia v minulosti objavili náznaky, že by planéty mohli svoje hviezdy obiehať po polárnych obežných dráhach. V minulosti objavili napríklad protoplanetárne disky, ktoré by to naznačovali. Toto je ale prvá plne vyformovaná sústava, ktorá sa vyznačuje planétou obiehajúcou po takejto obežnej dráhe.  

Ešte záhadnejšie ale je to, že exoplanéta neobieha okolo tradičných hviezd, ale okolo hnedých trpaslíkov. Ako sme už spomenuli vyššie, nejde ani o planétu, ale ani o riadnu hviezdu.  

Binárne sústavy sú vo vesmíre veľmi bežné. Binárne sústavy s hnedými trpaslíkmi sú naopak veľkou vzácnosťou. Nielenže ide o binárnu sústavu hnedých trpaslíkov, ide o dokopy druhý pár hnedých trpaslíkov, ktoré sa z nášho uhla pohľadu navzájom zakrývajú.  

Objav výskumníkov bol čisto náhodný. Tím vedcov nehľadal sústavu hnedých trpaslíkov s exoplanétou na polárnej orbite. Autori výskumu, ktorý lepšie objav popisuje, tvrdia, že pravdepodobne by ich vôbec nenapadlo hľadať presne takúto konfiguráciu v sústave.  

Hoci ani jedna zvláštnosť nenarúša zákony fyziky, dokopy všetky netradičné úkazy robia sústavu právom najzvláštnejšiu sústavu, akú sme kedy objavili. Autori štúdie pokračujú ďalej vo svojich výskumoch a veria, že sa im podarí v budúcnosti získať viac informácií z tejto sústavy.  

Viac bizarných sústav

Čo sa zvláštnych hviezd týka, nedávno astronómovia pozorovali aj binárny pár, ktorý má už svoj osud spečatený. Ide o vzácny hviezdny pár, kompaktných bielych trpaslíkov, ktoré sú na kolíznom kurze. Tieto dve hviezdy sa zrazia za približne 23-miliárd rokov a keď sa tak stane, vytvoria supernovu typu 1a.  

Astrofyzici prinášajú dôkazy o jadrovom štiepení vo vesmíre
Zdroj: Los Alamos National Laboratory (Matthew Mumpower)

Nová štúdia potvrdzuje, že za vznikom tohto typu supernov skutočne stoja dva bielen trpaslíky, ako sa už dlhú dobu predpovedalo. Nové pozorovania ale po prvýkrát ukázali hviezdnu sústavu, ktorá sa pomaly, ale isto, nachádza na ceste k tomuto deštruktívnemu osudu.  Viac sa o sústave môžeš dočítať v našom článku. 

Komentáre