Výskumníci sú presvedčení, že Mars kedysi dávno, pred niekoľkými miliardami rokov, vyzeral úplne inak, než vyzerá dnes. Planéta mala hustejšiu atmosféru, prijateľnejšie teploty, vodu a možno aj jednoduchý mikroskopický život.
Vedci už majú v rukách množstvo dôkazov, ktoré hovoria, že kedysi dávno voda na Marse tiekla a medzi najnovšie zistenia patrí, že voda na planéte stále existuje, len je schovaná hlboko pod povrchom, niekde uprostred marťanskej kôry. Výskumníci z University of California, Berkeley, vo svojej novej štúdii vysvetľujú, že k odhaleniu záhady života a vody na Marse držia kľúč vzorky, ktoré zozbierali rovery na červenej planéte.
Počas obdobia piatich mesiacov, ešte v roku 2022, rover Perseverance zozbieral niekoľko vzoriek hornín, ktoré majú potenciál prepísať históriu Marsu. Autori výskumu veria, že tieto vzorky môžu dokonca ukrývať stopy predchádzajúceho života na planéte. Lenže čo s nimi?
Rover Perseverance vykonal niekoľko analýz, ktoré vedcom prezradili najviac to, že ide o mimoriadne zaujímavý materiál. V súčasnosti však rover nedokáže zo vzoriek vytiahnuť viac informácií a vedci to dokážu len vtedy, ak vzorky preskúmajú v laboratóriách na našej planéte.
Momentálne americká NASA pracuje na ambicióznej misii Mars Sample Return, ktorá by odštartovala zo Zeme, pristála by neďaleko roveru Perseverance, prebrala od neho vzorky a následne sa vrátila na Zem. Ide o prvú misiu svojho druhu a vedci očakávajú, že budú mať v rukách vzorky z červenej planéty do roku 2033. Misia americkej NASA ale čelí odkladom.
“Vzorky zozbierané roverom Perseverance sú dôvodom, prečo táto misia štartovala. Všetci dúfali, že sa nám to podarí a môžeme teraz tvrdiť, že sa nám to skutočne podarilo,” tvrdí David Shuster, člen vedeckého tímu NASA pre zber vzoriek.
Mimoriadne dôležité vzorky
Materiál, ktorý rover Perseverance zozbieral, pochádza z riečnych depozitov vo vysušenom jazere, ktoré sa kedysi nachádzalo v kráteri Jezero. Ako autori výskumu vysvetľujú, ide o prvé a jediné usadené horniny, ktoré sme študovali a zozbierali z inej planéty. Usadené horniny sú dôležité, pretože ich rieka doniesla do stojatej vody, kde ich následne modifikovali chemické procesy zahŕňajúce vodu. Tieto procesy prebiehali na Marse niekedy v minulosti.
Výskumníci si vybrali kráter Jezero, pretože verili, že práve tam nájdu vzorky, ktoré potrebujú.
“Tieto jadrá skál sú pravdepodobne najstarším materiálom, aký sme preskúmali v akomkoľvek type prostredia, ktoré mohlo podporovať život. Keď ich prinesieme naspäť na Zem, môžu nám prezradiť obrovské množstvo informácií o histórií Marsu. Po hlbšej analýze budeme vedieť kedy, a ako dlho sa na Marse nachádzala voda. Zároveň budeme vedieť zistiť, či sa na planéte nachádzala organická, prebiotická alebo v najlepšom prípade aj biologická evolúcia,” tvrdí geobiologička Tanja Bosak.
Voda je jednou z najdôležitejších látok pre život ako ho poznáme. Sedimenty na Zemi sú najpravdepodobnejším miestom, kde by sme mohli objaviť stopy minulej biologickej aktivity. Vedci veria, že rovnaký prípad platí aj na Marse. Preto sú tieto vzorky tak dôležité.
Americká NASA ešte tento júl oznámila, že rover Perseverance zobral ďalšiu vzorku, ktorá by mohla ukrývať stopy predchádzajúceho života na Marse.
Mars sa podobal na našu Zem
Autori štúdie tvrdia, že voda tiekla na Marse pred pravdepodobne 3,5-miliardami rokov. V tej dobe bol život na Zemi, vo forme mikróbov, už po celej planéte.
“Život na Zemi si išiel svojou cestou a otázkou ostáva, či vtedy robil život na Marse to isté,” hovorí Shuster.
Ak by bol Mars pred 3,5-miliardami rokov ako Zem, potom neexistuje šanca, aby život nezanechal svoju stopu v materiáli, ktorý priniesla rieka do stojatého telesa vody, aké sa nachádzalo v kráteri Jezero.