Revolučný liek proti obezite má aj ďalší pozitívny (a nečakaný) účinok, môže pomôcť liečiť alkoholizmus
Výskumníci pracujú na revolučnom lieku proti obezite, ktorý je postavený na GLP-1. Štúdia vedcov z University of Eastern Finland ale ukázala, že tento prelomový liek na zníženie hmotnosti by mohol pomôcť znížiť aj konzumáciu alkoholu u ľudí, ktorí sú na ňom závislý.
Alkoholizmus je globálnym problémom a hoci efektívne terapie na liečbu tejto závislosti existujú, nepoužívajú sa príliš často, pretože nie sú až tak efektívne alebo vhodné pre všetkých pacientov s problematickou konzumáciou alkoholu. Predbežné výskumy ale naznačujú, že GLP-1 liek môže efektívne znížiť konzumáciu nielen alkoholu, ale aj iných návykových látok.
Nádej pre alkoholikov
Najnovší výskum pracuje s dátami, ktoré zachytávajú viac ako 200-tisíc jedincov zo Švédska, ktorí boli diagnostikovaný alkoholizmom medzi rokmi 2006 až 2021. Štúdia dokázala, že pri pacientoch, ktorí podstúpili liečbu liekom GLP-1 bolo výrazne znížené riziko hospitalizácie vplyvom alkoholizmu. Pri použití Semaglutídu bolo riziko o 36% nižšie a pri liraglutíde o 28% nižšie. Tieto dva konkrétne lieky sa spájali s celkovo nižším rizikom hospitalizácie v prípade akejkoľvek inej závislosti.
Použitím lieku na báze GLP-1 sa znížilo riziko hospitalizácie viac, ako pri použití naltrexónu, lieku, ktorý bol doteraz najpoužívanejším liekom schváleným na liečbu alkoholizmu. V prípade tohto lieku bolo zaznamenané o 14% nižšie riziko hospitalizácie kvôli alkoholizmu a iným závislostiam.
“Použitie semaglutídu liraglutídu a iných liekov na alkoholizmus sa spája s nižším počtom hospitalizácie kvôli fyzickým abstinenčným príznakom. Náš výskum podnietilo to, že pacienti sami hlásili menšiu konzumáciu alkoholu, odkedy nastúpili na liečbu pomocou semaglutídu, pričom títo pacienti nemuseli nevyhnutne trpieť alkoholizmom. Podobnú situáciu hlásili aj výskumníci z iných krajín na medzinárodných konferenciách. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa na tieto lieky bližšie,” hovorí jeden z autorov štúdie, Markku Lähteenvuo.
Štúdia dokázala, že okrem obezity a cukrovky môžu lieky na báze GLP-1 pomôcť aj pri liečbe alkoholizmu a závislosti na iných návykových látkach. Autori štúdie ale tvrdia, že sa vyžadujú ďalšie štúdie, než budeme môcť toto tvrdenie potvrdiť. Plánujú ho overiť aj náhodnými kontrolovanými testami.
Liek na alkoholizmus
Výskumníci už v minulosti objavili látku, ktorá ukázala potenciál pre liečbu alkoholizmu. Ide o zlúčeninu LY2444296, ktorá blokuje kappa opioidový receptor a môže v prípade závislosti na alkohole pomôcť obmedziť jeho konzumáciu. V štúdii pracovali so zvieracím modelom. Autori štúdie veria, že by mohlo ísť o novú efektívnu metódu liečby alkoholizmu. Spomínaný receptor hrá úlohu v prípade množstva duševných porúch, mimo iné aj úzkosti a depresie. Zároveň je ale dôležitý aj v prípadoch alkoholizmu.
Kappa opioidový receptor má na starosti mozgové obvody, ktoré riadia celý rad neurologických procesov. Majú na starosti emócie, systém bolesti a odmeny a aj závislosti. Túto sústavu negatívne ovplyvňuje okamžitá ale aj chronická konzumácia alkoholu.
LY2444296 je zlúčenina, ktorá sa podáva ústne a autori štúdie chceli zistiť, či by mohla pomôcť znížiť konzumáciu alkoholu. V práci skúmali potkany, ktoré si vytvorili závislosť na alkohole. Cieľom štúdie bolo redukovať abstinenčné symptómy, čo by mohlo viesť k obmedzeniu príjmu alkoholu. Výskumníci dali potkanom nízku dávku 3 miligramy na kilogram po 8 hodinách abstinencie, kedy príznaky typicky začínajú.
Autori štúdie si všimli, že po podaní lieku sa abstinenčné príznaky a konzumácia alkoholu výrazne znížili. Tu sa zároveň ukázalo, že zlúčenina LY2444296 je neškodná. Nemala totiž žiadny pozitívny ani negatívny dopad na potkany bez závislosti na alkohole. Zároveň nečakali, že táto látka zabráni abstinenčným príznakom už po 8 hodinách abstinencie.
Užívanie alkoholu sa spája s viacerými vážnymi zdravotnými rizikami. Ako ukázala táto štúdia, výrazne môže zvýšiť aj riziko krvácania do lebky.
Komentáre