Prečo nás alkohol robí agresívnejšími? Toto by ťa určite nenapadlo
Alkohol má veľa negatívnych dopadov na naše zdravie, no tak veľkým sociálnym problémom sa nestal len kvôli tomu. Ľudia v stave opitosti majú väčšiu tendenciu podľahnúť agresívnemu chovaniu, čo vedie k celému radu ďalších problémov.
Výskumníci z Ohio State University vo svojej novej práci zistili, čo môže toto agresívne správanie s najväčšou pravdepodobnosťou podporovať. Štúdia naznačuje, že keď si dáme pár pohárikov, začíname strácať vnímanie bolesti a čím menej bolesti vieme cítiť, tým máme väčšiu tendenciu správať sa bezohľadne voči bolesti iných.
“Všetci sme už počuli vetu “viem, ako sa cítiš”. V prípade opitých ľudí to ale neplatí. Tí nedokážu cítiť svoju vlastnú bolesť a preto je menšia šanca, že budú empatickí voči bolesti iných. To by mohlo viesť k tomu, že sa stanú agresívnejší,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Brad Bushman.
Autori použili experimentálny dizajn, ktorý vedci používali od roku 1967 a ktorý bol schválený pre výskumy na ľuďoch. Celá štúdia pozostávala z dvoch nezávislých laboratórnych experimentov. Do prvého sa zapojilo 543 dobrovoľníkov a do druhého 327. Všetci povedali, že konzumujú minimálne 3-4 alkoholické nápoje v rámci jednej udalosti a minimálne raz za mesiac. Oba testy prebehli rovnako.
Alkohol a agresivita
Dobrovoľníci mali 20 minút na to, aby vypili alkoholický nápoj alebo placebo. Oba nápoje vyzerali identicky a v prípade placeba výskumníci potreli okraj pohára alkoholom aby nápoj chutil veľmi podobne. Po vypití nápoja dostali dobrovoľníci sekundové elektrické šoky do dvoch prstov na ruke. Šoky sa zosilňovali, kým dobrovoľník neopísal pocit ako bolestivý.
Následne dobrovoľníci súťažili v online reakčnej hre, kde mohol víťaz kopnúť elektrinou porazeného. Víťaz mohol vybrať intenzitu šoku a zároveň aj ako dlho šok trval. V skutočnosti ale dobrovoľník hral sám proti sebe a výskumníci náhodne určovali, či vyhral alebo prehral.
Tu chceli zistiť, či ľudia, ktorí požili alkoholický nápoj, budú ochotní dávať silnejšie a dlhšie elektrické šoky a či zníženie vnímanie bolesti má na situáciu nejaký dopad. Ukázalo sa, že alkohol zvýšil hranicu, za ktorou sa elektrické šoky už stali bolestivé. Zároveň si vedci všimli, že po požití alkoholu bol dobrovoľník agresívnejší, čo sa prejavovalo dlhšími a intenzívnejšími šokmi, ktoré dával svojmu “oponentovi”.
“Tí, ktorí nepili alkohol, stále dokázali vnímať svoju vlastnú bolesť a preto nechceli spôsobovať bolesť niekomu inému. Existuje veľa dôvodov, prečo by mohla byť intoxikovaná osoba ochotná spôsobiť inému človeku zranenie, no náš výskum naznačuje, že strata citlivosti na bolesť môže byť jednou z nich,” vysvetľuje Bushman.
Dobrovoľníci v rámci výskumu nevypili veľa. Autori štúdie dodávajú, že väčšie množstvo alkoholu zintenzívňuje stratu našej schopnosti cítiť bolesť. To zároveň môže podnietiť ešte intenzívnejšie agresívne správanie.
Alkoholu neholdujeme len my ľudia
Do pozornosti dávame zaujímavý výskum, ktorý nám ukazuje, že ľudia nie sú jedinými tvormi na Zemi, ktorí si doprajú jeden-dva “poháriky”. Možno si už počul vtipné príbehy o tom, že sa nešťastný živočích dostal k nahnitému ovociu, ktoré začalo kvasiť, toto ovocie zožral a následne sa “tackal” po lese, bez najmenšej predstavy o tom, čo sa mu mohlo stať.
Autori štúdie hovoria, že etanol sa prirodzene vyskytuje prakticky v každom ekosystéme a preto existuje vysoká šanca, že ho pravidelne konzumuje väčšina živočíchov, ktoré konzumujú ovocie alebo nektár.
Výskumníci v tomto vtipne poukazujú na to, že presne z opačného dôvodu, ako konzumujeme etanol my, ľudia. Keď si človek vyrazí napríklad v piatok večer do mesta a dá si pár pív alebo niečo tvrdé, okrem etanolu prijíma do seba aj kalórie, ktoré by ale radšej niekde zahodil. Zatiaľ čo my ľudia vo väčšine prípadov chceme dosiahnuť stav opitosti, no nezaujímajú nás kalórie, zvieratá to majú práve naopak. Ich cieľom je získať kalórie fermentovaného ovocia, no netúžia sa dostať pod vplyv. Či niektoré živočíchy konzumujú etanol dobrovoľne, aby sa opili, sa môžeš dočítať v tomto článku.
Komentáre