Červené trpaslíky sú hviezdy, ktoré sú o niečo menšie a chladnejšie ako naše Slnko. Ide o najrozšírenejší typ hviezd v Mliečnej dráhe a väčšina exoplanét, ktoré by mohli byť obývateľné. Výskumníci z University of Hawaii at Manoa ale v novej štúdii objavili niečo, čo môže rozbiť našu predstavu o planétach vhodných pre život a ich hviezdach.
Hoci sú červené trpaslíky najrozšírenejšie hviezdy v galaxii, majú jednu nevýhodu. Už predchádzajúce výskumy dokázali, že sú agresívne, teda produkujú často silné solárne erupcie a koronálne výrony hmoty. Práve táto agresívna povaha červených trpaslíkov už niekoľkokrát vyvolala debaty o tom, či planéty okolo nich skutočne dokážu podporovať život.
Nájsť odpoveď na túto otázku ale nie je jednoduché. Niektorí vedci tvrdia, že kvôli radiácii hviezdy život okolo červených trpaslíkov vzniknúť nemôže, iní tvrdia, že planéta sa dokáže prispôsobiť aj takýmto agresívnejším podmienkam a existuje teda cesta, ako by mohol život vzniknúť aj okolo nich.
Autori novej štúdie ale ukazujú, že solárne erupcie červených trpaslíkov môžu niesť výrazne vyššie úrovne vzdialeného UV žiarenia, než sa spočiatku predpokladalo. Nové zistenia predstavujú problém pre obývateľnosť planét okolo týchto hviezd.
“Doteraz sme si mysleli, že len málo hviezd dokáže cez erupcie generovať dostatok UV žiarenia na to, aby ovplyvnili obývateľnosť planéty. Naše zistenia ale naznačujú, že takúto schopnosť má oveľa viac planét,” tvrdí astronómka Vera Berger, jedna z autorov štúdie.
Silnejšie erupcie
Autori výskumu použili archívne dáta z vesmírneho teleskopu GALEX, ktorého úlohou bolo pátrať po solárnych erupciách spomedzi 300-tisíc blízkych hviezd. Teleskop GALEX už odišiel do dôchodku, no vedcom sa podarilo z archívov získať dáta a s pomocou moderných postupov z nich získať nové poznatky.
Kombináciou modernej počítačovej technológie a gigabajtov dát dokázali vedci vyhľadať solárne erupcie desaťtisícov blízkych hviezd. Výsledky štúdie poukazujú na to, že silná UV radiácia zo solárnych erupcii môže urobiť jednu z dvoch vecí. Buď UV radiácia prispeje k “zvetraniu” atmosféry, čo môže zničiť šance na život, alebo podporí formáciu RNA, čo zas podporí vznik života.
Výskumníci tvrdia, že v tomto smere má UV žiarenie dvojaký efekt. Hlbšia analýza ale ukázala, že vzdialené UV žiarenie zo solárnych erupcií je približne trikrát silnejšie, než sa spočiatku predpokladalo. V niektorých prípadoch môže dosiahnuť až 12-násobok predpokladaných energetických hodnôt.
“Tieto zmeny sú rovnaké ako zmeny v UV žiarení počas leta medzi Aljaškou a Honolulu. V Honolulu sa môže človek spáliť za menej ako 10 minút,” vysvetľuje spoluautor štúdie, Benjamin J. Shappee.
Výskumníci zatiaľ nemôžu povedať, čo spôsobuje silnejšie vzdialené UV žiarenie. Autori ale veria, že radiácia solárnej erupcie sa koncentruje na určitých vlnových dĺžkach. To by mohlo indikovať prítomnosť atómov napríklad uhlíka alebo dusíka. Nová štúdia mení predstavu o červených trpaslíkoch, hviezdach, ktoré sú menšie a chladnejšie ako naše Slnko.
Ak by sa mala planéta nachádzať v obývateľnej zóne červeného trpaslíka, musela by sa nachádzať bližšie ako Zem od Slnka. To znamená, že planéta by bola viac vystavená ničivým solárnym erupciám.
Nie až tak priateľská hviezda pre život
Okolo červeného trpaslíka obieha aj exoplanéta Gliese 12 b, ktorá sa považuje za jedného z najlepších kandidátov, ktorý by mohol mať na svojom povrchu život. Gliese 12 b má o trošku menšiu veľkosť ako Zem a pozorovania ukázali, že priemerné teploty na povrchu planéty sa môžu pohybovať okolo 42 stupňov Celzia. To však platí, len ak exoplanéta nemá atmosféru. Výskumníci aj naďalej pokračujú v starostlivých výskumoch tejto planéty. Ak chceš o exoplanéte Gliese 12 b vedieť viac, odporúčame tento článok.