Neuveríš, z akej diaľky by nás vedela mimozemská civilizácia odhaliť! Takto vyzerá naša Zem z inej perspektívy

mimozemstan
Zdroj: adike / shutterstock.com

Výskumníci už celé dekády pátrajú po mimozemskom živote, no zatiaľ bez úspechu. Objavili sme už viac ako 7-tisíc exoplanét a preskúmali aj vzdialené kúty vesmíru, no zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by život mohol existovať aj za hranicami našej planéty.  

Pátranie po živote, obzvlášť tom inteligentnom, spadá pod odbor SETI (pozn. Search for Extra-Terrestrial Intelligence). Výskumníci sa venujú výskumom v jednej z dvoch veľkých kategórií. Keď hovoríme o mimozemskom živote, môžeme nájsť dva druhy dôkazov. Sú to buď biologické stopy alebo technologické stopy.  

Biologické stopy sú napríklad látky v atmosfére, ktoré vznikajú biologickými procesmi. Technologické stopy sú akékoľvek nálezy, ktoré naznačujú prítomnosť technologicky vyspelej civilizácie, napríklad znečistenie atmosféry, mimozemské sondy a ďalšie. Vedci sa dlhé roky venovali pátraniu po živote vo vesmíre, no problémom je, že nemáme najmenšiu predstavu o tom, ako by mal takýto život vyzerať.  

Ako by vyzerala naša Zem?

zem planeta
Zdroj: m.elyoussoufi / Shutterstock.com

Lenže čo keby sme sa opýtali inú otázku… Ako by to vyzeralo, keby sa civilizácia s podobnou technológiou, akú máme my, pozrela na našu planétu? Práve túto otázku si položili výskumníci z inštitútu SETI a odpoveď nám môže povedať veľa o tom, ako by mohli vyzerať potenciálne signály od mimozemskej civilizácie.  

“Ak by sa mimozemská civilizácia podobná našej pozrela na našu Zem, dokázala by odhaliť stopy našej civilizácie? Ak áno, aké signály by zachytili a z akej diaľky by ich mohli zachytiť?” Pýtali sa vedci.  

Aby našli odpoveď, vedci využili teoretické modelovanie na analýzu niekoľkých typov technologických stôp. Výskumníci analyzovali všetky typy signálov spolu, nie separátne. Analýza odhalila, že rádiové signály, napríklad planetárne radarové emisie bývalého observatória Arecibo, sú najjasnejšie technologické stopy. Potenciálna civilizácia by ich vedela zaznamenať aj zo vzdialenosti 12-tisíc svetelných rokov.  

Ďalej sa zamerali na atmosférické technologické stopy, napríklad stopy oxidu dusičitého. Ukázalo sa, že tieto emisie sa dajú dnes lepšie zachytiť ako napríklad pred desiatimi rokmi. Môže za to technologický pokrok a observatóriá ako Webbov teleskop a Habitable Worlds Observatory. S observatóriom HWO by sme mohli zaznamenať tieto plyny až na vzdialenosť 5,7 svetelných rokov. To je o niečo ďalej ako náš najbližší hviezdny sused, Proxima Centauri.  

Môžu mimozemšťania vyzerať ako my?
Zdroj: Unsplash (Nick Brunner), Pixabay (anaterate), Úprava: Vedavovrecku.sk

Bližšie je lepšie

Čím bližšie by sa potenciálna civilizácia nachádzala, tým viac ľudských známok by mohla vidieť. Postupne by videla mestské osvetlenie, lasery, tepelné ostrovy alebo satelity.  

“Cieľom tohto projektu bolo „spustiť SETI späť na Zem“ a zamyslieť sa nad tým, kde sa dnes reálne nachádzame s pozemskými technologickými stopami a detekčnými schopnosťami. V SETI by sme nikdy nemali predpokladať, že iný život a technológia budú rovnaké ako naše, ale kvantifikácia toho, čo znamená naše, môže pomôcť uviesť hľadanie SETI do perspektívy. Jedným z najuspokojivejších aspektov tejto práce bolo využitie SETI ako kozmického zrkadla. Ako vyzerá Zem pre zvyšok galaxie? A ako by boli naše súčasné vplyvy na našu planétu vnímané?” Vyjadrila sa Macy Huston, jedna z autorov novej štúdie.  

Ako sme spomenuli na začiatku, Zem je zatiaľ jedinou planétou, o ktorej vieme, že má život. Keďže výskumníci nedokážu náš život porovnať s iným životom vo vesmíre, nemôžeme utvoriť jasný obraz o tom, ako by mohla potenciálna mimozemská civilizácia vyzerať. Na jednu stranu môžu vyzerať veľmi podobne ako my, no zároveň sa môže mimozemský život zakladať na úplne odlišných základoch.  

Ak ale vieme, ako Zem vyzerá “z diaľky”, získavame lepší obraz o tom, ako by mohla potenciálna technologická stopa vyzerať. To nám otvorí nové možnosti a pomôže nám objaviť mimozemský život. 

Komentáre