NASA zverejnila video modulu Blue Ghost počas pristávania na Mesiaci: Budeš sa cítiť, akoby si bol priamo tam
Americká NASA zdieľa prvý záber svojho druhu, na ktorom možno vidieť motor pristávacieho modulu, ktorý dosadá na povrch Mesiaca. Na zábere môžeš vidieť, ako víri jeho prach.
Zábery vytvoril vedecký prístroj SCALPSS 1.1, ktorý sa nachádza na pristávacom module Blue Ghost. Na povrch Mesiaca, v kráteri Mare Crisium, dosadol Blue Ghost modul 2. marca.
Ako sme spomenuli, americká NASA vydala aj video, ktoré si môžeš pozrieť nižšie. Ide o komprimované video s nižším rozlíšením, ktoré spája dokopy zábery zo štyroch kamier s krátkou ostriacou vzdialenosťou. Zábery kamery natočili snímkovacou frekvenciou 8 snímok za sekundu.
Cesta na Mesiac
Video začína, keď sa pristávací modul nachádza približne 28 metrov nad povrchom Mesiaca. Z videa výskumníci vyčítali, že interakcia s motorom a lunárnym povrchom sa začína približne vo vzdialenosti 15 metrov. Pristávanie pokračuje a motory čoraz silnejšie víria lunárny regolit a menšie kamienky. Po pristátí sa motory vypínajú a povrch Mesiaca sa postupne upokojuje.
“Z pristávania sme získali naozaj obrovské množstvo dát. Hoci výsledky sú zatiaľ predbežné, zachytili sme viac ako 3-tisíc záberov, ktoré obsahujú presne ten typ informácií, aký sme hľadali. Zameriavali sme sa práve na interakcie medzi motorom pristávacieho modulu a lunárnou pôdou. Presné modelovanie tohto fenoménu nám pomáha znižovať riziko pri pristávaní alebo riziko poškodenia existujúcej infraštruktúry v budúcnosti,” vyjadril sa Rob Maddock, vedúci vyšetrovateľ SCALPSS 1.1 prístroja.
Momentálne čoraz viac modulov pristáva na Mesiaci, ako súčasť príprav na program Artemis. Ten má vrátiť ľudí na povrch našej prirodzenej družice a momentálne sa pripravuje druhá misia tohto programu. Americká NASA posiela na Mesiac moduly, ktoré buď zbierajú dôležité dáta, alebo nesú na povrch dôležité vedecké prístroje, ktoré sa využijú v nadchádzajúcich misiách.
Analýza interakcií medzi motorom a povrchom Mesiaca je mimoriadne dôležitá. Počas programu Artemis chcú totiž vesmírne agentúry vybudovať prvú mesačnú základňu. Predpokladá sa, že astronauti budú dostávať na túto základňu pravidelné zásobovanie. Keď pristávací modul dosadne na povrch Mesiaca, musíme vedieť, ako rozličné motory víria lunárny regolit. Na základe toho môžu výskumníci postaviť pristávaciu plochu v ideálnej vzdialenosti od základne.
Výskumníci zároveň podotýkajú, že potrvá niekoľko mesiacov, než sa im podarí spracovať všetky dáta, ktoré dostali počas pristávania modulu Blue Ghost. Do šiestich mesiacov zároveň plánujú verejne publikovať aj surové zábery SCALPSS 1.1 prístroja cez platformu NASA’s Planetary Data System.
Zároveň sa vedci pripravujú aj na ďalší let pristávacieho modulu Blue Moon od spoločnosti Blue Origin. Na palube tejto misie sa ponesie aj nová verzia prístroja SCALPSS, ktorá momentálne prechádza vákuovými testami.
NASA zverejnila aj kuriózny záber
NASA nedávno zverejnila aj záber, na ktorom môžeme vidieť prevrátený pristávací modul spoločnosti Intuitive Machines. Nová fotografia je dôkazom, že aj kozmické misie niekedy nevyjdú tak, ako by mali. Spoločnosť vykonávala misiu pre NASA v rámci programu Artemis, ktorá sa týkala dopravenia požadovaných inštrumentov na Mesiac. Na našu prirodzenú družicu sa pokúsil pristávací modul IM-2 pristáť 6. marca. Modul mal dosadnúť v regióne Mons Mouton.
Pristávanie prebiehalo spočiatku hladko, no potom sa niečo pokazilo. Modul skončil približne 400 metrov od svojho pôvodného pristávacieho miesta. Neskôr sa potvrdilo, že pristávací modul sa počas pristávania prevrátil a nachádza sa na strane. Keďže je modul IM-2 naboku, nedokáže správne pracovať s vrtákom a ďalšími nástrojmi. Ešte predtým, ako sa misii minula batéria, nám poslala tento kuriózny záber. Na fotografiu upozornil portál Vosveteit.sk a môžeš si ju pozrieť v ich článku.
Komentáre