Mravce dokážu amputovať končatinu zranenému jedincovi, zachrániť mu život
Zem, Zvieratá

Mravce majú druhé najlepšie zdravotníctvo na Zemi, tvrdia vedci: Toto ešte v zvieracej ríši nikdy nevideli

Ľudia sú výnimočný tým, že v prípade zdravotného problému vieme vykonať chirurgický zákrok, ktorý v mnohých prípadoch môže zachrániť pacientovi život. Vedci si dlhodobo mysleli, že táto naša vlastnosť, ktorá je výsledkom inteligencie človeka, je špecifická len pre náš druh. Ukázalo sa ale, že to tak nie je.  

Výskumníci začiatkom mája publikovali štúdiu, v ktorej popisovali, že orangutany dokážu používať liečivé rastliny na to, aby liečili ochorenia alebo zabránili, aby sa im infikovali rany. Podobné schopnosti majú aj šimpanzy.  

Vo vedeckej publikácii Cell Press sa objavila štúdia, ktorá zistila, že schopnosť vykonať “chirurgický zákrok” nie je špecifická len pre ľudí. Výskum vedcov sa zameriaval na floridských tesárskych mravcov, ktoré v najhorších prípadoch dokážu efektívne liečiť končatiny svojich sestier.  

Ak je situácia lepšia, mravce dokážu ranu vyčistiť, no ak nepomôže ani to, výskumníci počas svojej práce zistili, že mravec druhému mravcovi končatinu amputuje. Štúdia ukázala, že táto metóda liečby zvyšuje šance na prežitie zraneného mravca. Ako sme spomínali, mravec “lekár” má na výber z dvoch metód ošetrenia rany. Vedci zistili, že výber liečby závisí na type zranenia. 

“Ak máme na mysli amputáciu, toto je jediný prípad v zvieracej ríši, kedy jeden živočích amputuje končatinu druhému systematickým a sofistikovaným spôsobom,” vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Erik Frank.  

Niektoré používajú aj antibiotiká

Autori štúdie ale poznamenávajú, že zdravotná starostlivosť nie je v mravčej ríši úplnou novinkou. Dokazuje to štúdia z roku 2023, ktorá sa zameriavala na iný druh mravcov, Megaponera analis. Výskumníci zistili, že tieto mravce používajú špeciálnu žľazu na to, aby pokryli rany antimikrobiálnou zlúčeninou. Tá pomáha liečiť možné infekcie.  

mravce

Zdroj: Brett Hondow / shutterstock.com

Floridské tesárske mravce sú ale iné. Ako autori štúdie vysvetľujú, tieto mravce žiadnu špeciálnu žľazu nemajú. O svojich sa však starajú čisto mechanickými spôsobmi.  

“Zistili sme, že takáto starostlivosť sa môže uberať dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je, že mravec ranu vyčistí len svojimi hryzadlami. Druhou možnosťou je, že mravec končatinu úplne amputuje,” vysvetľujú vedci.  

Neznamená to ale, že sa mravec rozhoduje náhodne, podľa toho, čo ho “napadne” ako prvé. Výskumníci sa na toto správanie pozreli lepšie a všimli si, že ošetrujúci mravec ohliadne zraneného a na základe týchto informácií vyhodnotí, ako najlepšie postupovať ďalej.  

V rámci štúdie vedci sledovali dva typy zranení. Prvým bola rezná rana na ekvivalente stehna a druhým typom zranenia bola rezná rana na ekvivalente členku. Vedci pozorovali, že v prípade prvého typu zranenia najskôr mravec ranu vyčistil a následne končatinu celú amputoval. V prípade druhého zranenia mravec ranu len vyčistil. V oboch prípadoch však mal zranený mravec väčšiu šancu na prežitie.  

“Keď ošetrujúci mravec končatinu amputoval, šance na prežitie sa pohybovali okolo 90 až 95%. Ak mravec ranu len vyčistil, šance sa pohybovali okolo 75%,” tvrdí Frank.  

Nech už sa ošetrujúci mravec rozhodol zakročiť akokoľvek, šance na prežitie zraneného mravca boli výrazne vyššie, ako keď sa rana neošetrila. V prípade neošetrenej rany mal zranený šance na prežitie len okolo 40 až 15%.  

Autori štúdie majú hypotézu, ktorá hovorí, že rozhodnutie medzi ošetrením a amputáciou závisí od rizika infekcie. Zároveň ale závisí od toho, ako rýchlo dokážu končatinu amputovať.  

Mravce dokážu správne diagnostikovať zranenie

Zaujímavé je, že v prípade zranení na “členku” sa infekcia do tela rozšíri oveľa rýchlejšie, no zároveň ide o prípady, kedy mravec nohu neamputuje. Mravčia amputácia totiž môže trvať až 40 minút, preto sa ošetrujúci radšej venuje dôkladnejšiemu vyčisteniu rany.  

Výskumníci konštatujú, že mravčie lekárstvo dokáže nielen správne diagnostikovať ranu, skontrolovať či je čistá alebo infikovaná, no zároveň dokáže raneného mravca ošetrovať aj z dlhodobého hľadiska. Keďže ide o jediný prípad v zvieracej ríši, kedy vedci niečo podobné pozorovali, autori štúdie konštatujú, že po tom našom majú mravce druhé najlepšie zdravotníctvo na Zemi.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť