zombie mucha
Zdroj: Vinicius R. Souza / shutterstock.com
Zvieratá

Len pre silné povahy! Táto „zombie“ huba si hľadá obete spôsobom, z ktorého sa obracia žalúdok

Živí mŕtvi síce existujú len na televíznych obrazovkách, no v prírode nájdeme niekoľko druhov „zombie“ húb, ktoré doslova ovládnu telo svojho hostiteľa a pošlú ho na cestu, ktorá vedie k jeho nevyhnutnej smrti.

Tieto parazity sú samé o sebe poriadne znepokojivé, no jeden špecifický druh túto súťaž vyhráva s absolútnym prehľadom. Výskumníci z Univerzity v Kodani popisujú parazita menom Entomophthora muscae, z ktorého sa vám obráti žalúdok hore nohami. Ide o pomerne rozšírenú parazitickú hubu, ktorá spórami infikuje hlavne muchy, no tam sa to ani zďaleka nekončí.

Výskumníci zistili, že táto huba uplatňuje mimoriadne netradičnú taktiku na to, aby sa mohla ďalej šíriť. Ak totiž nakazí samicu muchy, zabije ju a následne vypustí látku, ktorá „poblázni“ samcov a prinúti ich k nekrofílii. Keď sa samica nakazí spórami E. muscae, huba po približne šiestich dňoch získava kontrolu nad správaním muchy. V tomto bode ju navedie na najvyššie miesto v okolí, či už to je stena alebo list vysokej rastliny. Na tomto vyvýšenom bode mucha umiera a huba začína vylučovať chemické látky.

„Chemické signály v tomto prípade slúžia ako feromóny, ktoré doslova oblbnú samcov tým, že v nich vyvolajú neodolateľné nutkanie páriť sa s mŕtvolou samice,“ vysvetľuje Henrik H. De Fine Licht, jeden z autorov štúdie.

Samozrejme, že keď sa samec so „zombie samicou“ pári, spóry sa dostanú aj do jeho tela a po čase umrie aj on. Týmto spôsobom sa huba rozmnožuje a zabezpečuje svoje prežitie. Viaceré pozorovania potvrdili, že je to zámerná taktika, ktorú huba využíva. Autori výskumu opisujú správanie huby ako fascinujúce a označili ju ako „majsterku manipulácie.

Môže to byť aj horšie

Ak by vás predstava parazitov, ktoré z múch robia nekrofilov neznechutila dosť, výskum prišiel ešte na jednu vlastnosť E. muscae, ktorá je oveľa horšia. Opakované pozorovania odhalili, že čím je samica mŕtva dlhšie, tým sa pre samcov stáva atraktívnejšia. Postupom času sa totiž množstvo spór zvyšuje, čím sa vylúči viac príťažlivých feromónov.

Možno sa pýtate, k čomu je podobný výskum dobrý. Na jednu stranu sa dozvedáme viac o bizarných formách života na našej planéte, no na druhú stranu si vedci z výskumu odniesli niečo, čo nám môže v budúcnosti pomôcť. Muchy sú pomerne nehygienické živočíchy a môžu prenášať rôzne baktérie, ktoré si so sebou nesú tým, že nám napríklad sadnú na jedlo.

Vedci hľadajú spôsoby, ako obmedziť populácie múch v oblastiach, kde sa pracuje s jedlom. Autori výskumu dúfajú, že sa im podarí napodobniť látku, ktorú huba používa na prilákanie chtivých samcov. Túto látku by následne mohli vedci využiť aby samcov prilákali do pasce.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť