Kozmický tanec dvoch prepletených trpaslíkov odhalil zdroj záhadného typu rádiových signálov

zablesk vo vesmire titulka
Zdroj: LingHK / shutterstock.com

Medzinárodný tím astronómov, ktorého súčasťou boli aj vedci z University of Sydney, odhalil mimoriadne zaujímavý kozmický tanec dvoch “trpaslíkov”. Ide o bieleho trpaslíka a červeného trpaslíka, hviezdy, ktoré sa obiehajú každé dve hodiny a vyžarujú opakované rádiové pulzy.  

Výskumníci vykonali pozorovania pomocou optických a röntgenových teleskopov. Na základe toho dokázali určiť zdroj zaznamenaných rádiových pulzov s absolútnou presnosťou. Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá dokázala vysvetliť zdroj rádiových signálov tohto typu naprieč Mliečnou dráhou.  

“V posledných rokoch sa analytické techniky zlepšili a nám výskumníkom ponúkli možnosť odhaliť rádiové pulzy, ktoré trvajú od niekoľkých sekúnd až do niekoľkých minút. Zdá sa, že tieto pulzy prichádzajú od hviezd nachádzajúcich sa v Mliečnej dráhe,” vysvetľuje doktorka de Ruiter, vedúca výskumu. 

De Ruiter dodáva, že existovalo množstvo hypotéz ohľadom toho, čo môže vytvárať zaznamenávané opakované rádiové pulzy. Doteraz ale výskumníci nedokázali nájsť žiaden jasný dôkaz ohľadom toho, čo by mohlo byť ich zdrojom. Autori štúdie minulý rok vyvinuli metódu, ktorá im dovolila pátrať po rádiových pulzoch, ktoré trvali mimoriadne krátko.  

zablesk vo vesmire
Zdroj: iprostocks / shutterstock.com

Pomocou metódy odhalili jeden pulz v pozorovaniach z roku 2015. Následne sa prehrabávali archívnymi dátami a na rovnakej časti oblohy objavili šesť ďalších pulzov. Všetky pulzy pochádzali z rovnakého zdroja, ktorý nesie označenie ILTJ1101. 

Tanec hviezdneho páru 

Nasledujúce pozorovania pomocou teleskopu 6,5m Multiple Mirror Telescope a Hobby-Eberly Telescope odhalili, že opakujúce sa rádiové signály nevytvára jedna hviezda, ale hviezdny pár, ktorý sa navzájom obieha. Tieto hviezdy sú červený a biely trpaslík. Obe obiehajú okolo spoločného gravitačného centra každých 125 minút. Hviezdny pár sa od nás nachádza približne 1 600 svetelných rokov v súhvezdí veľkej medvedice. Astronómovia veria, že rádiové pulzy vznikajú, keď červený trpaslík interaguje s magnetickým poľom bieleho trpaslíka.  

Výsledky štúdie ponúkajú prvé fascinujúce poznatky o zdroji opakujúcich sa rádiových signálov v našej Mliečnej dráhe. Autori štúdie sa v ďalších vedeckých výskumoch zamerajú na hviezdny pár a pokúsia sa ho preskúmať do väčšej hĺbky. Presnejšie sa zamerajú na ultrafialové emisie, ktoré vyžarujú tieto gravitačne zapletené hviezdy. Tieto výskumy pomáhajú odhadnúť teplotu bieleho trpaslíka a poodhalia viac o histórii nielen tejto hviezdy ale aj červeného trpaslíka.  

“Boli sme mimoriadne šťastní, keď sa nám podarilo poodhaliť záhadu opakujúcich sa rádiových pulzov. Spolupracovali sme s odborníkmi s rôznych odborov a s rôznymi pozorovacími metódami. Našu prácu považujeme za dobrý krok vpred v riešení záhady týchto signálov,” hovorí de Ruiter.  

Neutrónové hviezdy nie sú jediné 

Autori štúdie dokázali, že neutrónové hviezdy nie sú jediné, ktoré môžu vytvárať jasné rádiové pulzy. V posledných rokoch sa astronómom podarilo objaviť približne 10 zdrojov podobných rádiových signálov. Autori vysvetľujú, že v týchto prípadoch sa nám zatiaľ nepodarilo určiť, či signály pochádzajú z neutrónovej hviezdy alebo z binárnej sústavy červeného a bieleho trpaslíka.  

Výskumníci odhalili jedinečnú binárnu sústavu
Zdroj: NASA’s Goddard Space Flight Center/Chris Smith (USRA)

Ako nám môžu rádiové signály pomôcť?  

Ďalšou záhadnou kategóriou rádiových emisií sú takzvané rýchle rádiové záblesky, alebo FRB záblesky. Ide o astronomický úkaz, počas ktorého sa uvoľní za zlomok sekundy obrovské množstvo energie. Výskumníci z Macquaire University si v rámci svojej práce všimli jeden podobný záblesk, ktorý má až 8-miliárd rokov.   

Tento konkrétny FRB záblesk môže byť veľmi výnimočný, na čo upozorňujú autori štúdie. Prostredníctvom neho dokázali odhaliť a zmerať hmotu medzi galaxiami. To by nakoniec umožnilo vedcom vytvoriť metódy na zmeranie expanzie vesmíru a jeho “odváženie”. 

Háčikom je, že na to, aby sme to dokázali, potrebujeme silnejšie teleskopy. Novoobjavený záblesk je v súčasnosti najstarším a najvzdialenejším FRB aký astronómovia pozorovali. Zdrojom signálu sa predpokladá byť sústava dvoch alebo až troch galaxií, ktoré sú momentálne v procese zlučovania. Teoreticky existujú aj staršie a vzdialenejšie záblesky FRB, no so súčasnými teleskopmi dokážeme vidieť “len” 8-miliárd rokov do minulosti.  Viac o tomto záblesku nájdeš v našom článku. 

Komentáre