Dáva ti tvoja polovička veľa prekérnych otázok? Vedci radia, ako ich zvládnuť čo najlepšie
Určite každý, kto bol niekedy vo vzťahu, si prešiel jednou z nasledujúcich situácií. Si s partnerom na nákupoch a on sa ti ukáže v niečom, čo vyzerá na ňom jednoducho hrozne a opýta sa: “Zlatko, vyzerám v tom dobre?”. Možno si sa ale vrátil z prvej návštevy svokrovcov a teraz máš povedať svoj názor. Otázka v oboch týchto prípadoch znie: Je úprimnosť vždy najlepšou možnosťou vo vzťahu?
Mnohí teraz určite odpovedajú, že nie. Klamanie je samozrejme zlé, no drobná “biela lož” predsa nemôže uškodiť. Predsa len, náš názor nie je niekedy až taký dôležitý a radosť na tvári našej polovičky urobí radosť na tvári aj nám. Ako ale tvrdia výskumníci z University of Rochester, opak je pravdou a aj drobnou neškodnou lžou si pripravuješ pôdu pre problémy v budúcnosti.
“Uvedomujeme si, že povedať skutočnú pravdu môže v určitých situáciách uraziť, či dokonca viesť k hádke. Na druhú stranu ak odpovieme klamstvom, môžeme naštrbiť dôveru druhej osoby v nás, čo sa môže prejaviť v budúcnosti. Otázkou teda je, či povedať pravdu posilní romantické vzťahy alebo sa nám naopak môže pravda vypomstiť?” pýtajú sa autori štúdie.
Keď pravda bolí
Výskumníci pracovali s viac ako 200 pármi a štúdia sa skladala zo série experimentov, v rámci ktorých sa partneri rozprávali tvárou v tvár v laboratórnych podmienkach. Autori štúdie sledovali aký dopad malo vyjadrenie úprimného názoru pre obe strany. Partneri sa rozprávali o zmene, ktorú by chceli vidieť na tom druhom.
Celkovo výsledky štúdie naznačujú, že nech je situácia akákoľvek, povedanie pravdy je vždy ten najlepší ťah.
Mnohí ľudia si zakladajú na úprimnosti v blízkych vzťahoch, či už ide o romantický vzťah alebo nie. Byť úprimný a otvorený voči svojmu partnerovi posilňuje pocity blízkosti, no vie to nášho partnera aj zraniť, hlavne keď zdieľame informáciu, ktorá pôsobí “ohrozujúco”. Medzi ohrozujúce patrí napríklad to, keď partnerovi povieme, že sa nám nepáči niečo čo robí. Z dlhodobého hľadiska je však pravda najlepším riešením.
“Zistili sme, že väčšia úprimnosť ohľadom zmeny, ktorú by chceli v partnerovi vidieť, viedla k spokojnejšiemu vzťahu z oboch strán. Zároveň sme pozorovali, že partner mal väčšiu motiváciu zmeniť sa v moment, keď ho o to druhý partner požiadal. Zároveň sme si ale všimli aj to, že partner musí cítiť z druhého úprimnosť. Ide pritom len čisto o pocit úprimnosti. Ak partner vidí, že to ten druhý myslí úprimne, tak sa pozitívny účinok dostaví, bez ohľadu na to, či to druhá strana skutočne myslí úprimne alebo nie,” tvrdí Bonnie Le, jedna z autorov štúdie.
Nemusíš hovoriť celú pravdu, no pokús sa byť čo najúprimnejší
Autori zistili aj to, že ľudia vo vzťahu nemusia vždy perfektne chápať, či presne vnímať úprimnosť svojho partnera. Stačí však len tak málo, ako vyjadriť úprimnosť a byť vnímaný ako úprimný a pozitívny efekt na tvoj vzťah sa dostaví. V podstate sa ráta snaha byť úprimný ako bezchybné vyjadrenie toho, čo si naozaj myslíš. V praxi to teda znamená, že nemusíš svojmu partnerovi neustále hovoriť “brutálnu nefiltrovanú pravdu”. Stačí, ak sa pokúsiš taktne svoju pravdu povedať, pričom pokojne môžeš vynechať pár detailov.
Autori štúdie vysvetľujú, že tento výskum prebiehal s pármi, ktoré mali medzi sebou dobré vzťahy. V ďalších vedeckých prácach chcú ale pracovať aj so vzťahmi, ktoré si momentálne prechádzajú nejakým problémom. Ich cieľom bude zistiť, či aj v týchto prípadoch platí, že úprimnosť je najlepšou politikou.
Komentáre