Čínska vesmírna stanica ukrývala doteraz neznámu baktériu: Jej pozemská „sestra“ dokáže spôsobiť závažné problémy
Výskumníci odhalili na čínskej vesmírnej stanici nový typ baktérie, ktorá sa prispôsobila životu vo vesmíre.
Astronauti na čínskej vesmírnej stanici Tiangong objavili nový druh baktérie, ktorá je prispôsobená na život v otvorenom vesmíre, informuje portál Live Science.
Vo výskume vedci uvádzajú, že táto baktéria nebola nikdy na Zemi zaznamenaná. Pomenovali ju Niallia tiangongensis po vesmírnej stanici, na ktorej baktériu objavili. Výskumníci vysvetľujú, že ide o verziu mikróbu, ktorý na Zemi žije v pôde a môže spôsobiť sepsu, teda otravu krvi. Na vesmírnej stanici baktériu objavili v jednej z kabín.
Hlbšia analýza odhalila, že v tomto prípade nejde len o novú baktériu. Výskumníkov prekvapilo niekoľko kľúčových vlastností, ktoré by mohli využiť pri plánovaní budúcich vesmírnych misií.
“Považujeme za mimoriadne dôležité pochopiť, ako sa vyvíjajú mikróby počas dlhodobého pobytu vo vesmíre. Tieto poznatky nám následne umožňujú lepšie chrániť zdravie astronautov a udržať vesmírnu loď funkčnú,” píšu autori vo svojej práci.
Baktérie prispôsobené životu vo vesmíre
Nový druh baktérie sa nachádzal vo vzorkách, ktoré odobrala posádka ešte v roku 2023. Tá sa na vesmírnu stanicu dostala prostredníctvom misie Shenzhou-15. Astronauti sterilnou tyčinkou utierali rôzne povrchy v moduloch stanice. Následne získané vzorky poslali späť na Zem, kde ich výskumníci analyzovali. V prípade N. tiangongensis ide o baktériu, ktorá je úzko príbuzná baktérii Nialla circulans. Ide o baktériu v tvare tyčinky, ktorá sa šíri prostredníctvom spór. Žije spravidla v pôde, odpade a v jedle.
Ako sme už spomínali na začiatku, táto baktéria môže spôsobiť otravu krvi, hlavne ak má pacient oslabený imunitný systém. Rovnako nová baktéria získala niekoľko kľúčových vlastností, vďaka ktorým sa lepšie prispôsobila na život vo vesmíre. Výskumníci odhalili gény, ktoré inak reagujú na oxidačný stres alebo opravujú baktériu poškodenú radiáciou. Tieto gény zároveň dovoľujú baktérii vytvárať biofilm tým, že rozloží želatínu a získa z nej uhlík a dusík.
Zatiaľ výskumníci nedokážu povedať, či by táto nová baktéria mohla ľuďom ublížiť. Výskumy a analýzy ale stále prebiehajú. Momentálne je cieľom výskumníkov pochopiť, ako táto baktéria prežíva vo vesmíre a ako prežívajú baktérie podobné N. tiangongensis.
Popri tom výskumníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako čo najlepšie zabrániť tomu, aby boli astronauti ohrození baktériami, ktoré sa adaptovali na život vo vesmíre.
N. tiangongensis nie je prvou baktériou, ktorá sa v prostredí vesmírnej stanice vyvinula tak, aby dokázala prežiť aj vo vesmíre. Ešte v roku 2018 NASA odhalila neznámy druh baktérie, odolnej voči antibiotickej liečbe, ktorá sa ukrývala na toaletách Medzinárodnej vesmírnej stanice. Aj tento druh baktérie sa vyznačoval vlastnosťami, ktoré mu dovolili prežiť v otvorenom vesmíre.
Vesmírne baktérie
Zaujímavou je aj štúdia spred pár mesiacov, ktorá tvrdí, že najodolnejšie baktérie môžu prežívať nielen na vesmírnych staniciach, ale aj na susednom Marse. Autori novej štúdie predpokladajú, že najextrémnejšie formy života by dokázali na Marse prežiť dodnes. Ich práca nám ponúka spoľahlivú metódu, ako by sme ich mohli odhaliť.
Hoci výskumníci demonštrovali možný proces, priznávajú, že ak ho chceme uplatniť na reálnej vesmírnej misii, tento proces treba ešte upraviť. Na praktické využitie potrebujú menšie a robustnejšie vybavenie. To by malo byť schopné prežiť nehostinné vesmírne podmienky. Zároveň by vedecké prístroje mali vedieť pracovať autonómne, bez ľudského zásahu.
Sú to prekážky, ktoré musia výskumníci ešte prekonať. Keď sa im to ale podarí, získame robustné nástroje, ktoré nám môžu pomôcť napríklad odhaliť život na jednom z mesiacov Jupitera, na Europe. Už dlho sa hovorí o tom, že pod hrubou ľadovou škrupinou nielen Europy môže existovať oceán, s primeranými podmienkami pre život. Viac o týchto baktériách nájdeš v našom článku.
Komentáre